Rostoucí bolesti: Co dělat?

Rostoucí bolesti: příznaky

Když si děti večer nebo v noci stěžují na akutní bolesti nohou, které většinou přes den vymizí, jde většinou o rostoucí bolesti. Postiženy mohou být i malé děti.

Bolest je pociťována střídavě v obou nohách – někdy bolí jedna noha, podruhé druhá a občas obě nohy zároveň.

Často je postiženo stehno, holeň a/nebo lýtko. Růstové bolesti se také často objevují v oblasti kolen nebo chodidel. Typicky jej nelze jednoznačně přiřadit ke konkrétní struktuře (jako je kloub nebo sval).

Adolescenti jen výjimečně hlásí rostoucí bolesti v pažích – a když ano, doprovázejí bolesti nohou. Jiné oblasti těla, jako je hrudní kost, hrudní koš nebo lebka, nejsou typickými „lokacemi“ pro růstové bolesti.

Když chlapci hlásí bolest varlat, někteří rodiče myslí na růstové bolesti. Akutní bolest v oblasti varlat je však často způsobena úrazy (např. při sportu) nebo nemocemi, jako je zkroucené varle nebo zánět varlat. Bolest varlat je nezbytné nechat zkontrolovat lékařem!

Jaké jsou růstové bolesti?

Závažnost růstových bolestí je různá. Někdy je patrná pouze jako mírné tahání, někdy intenzivní, křečovitá bolest probouzí děti ze spánku.

Trvání a frekvence útoků se liší

Záchvaty bolesti se liší délkou. Někdy bolest trvá jen několik minut, pak znovu až hodinu nebo dokonce několik hodin.

Četnost záchvatů bolesti se také liší. Mohou se vyskytovat jednou nebo dvakrát týdně, stejně jako mnohem méně často, například jednou za měsíc.

Rostoucí bolesti však obvykle druhý den ráno úplně zmizí.

Kontrolní seznam – rostoucí bolesti

Následující seznam ukazuje důležité vlastnosti, které jsou obvykle pozorovány u růstových bolestí:

 • Bolestí jsou postiženy nohy.
 • Bolest se objevuje střídavě v obou nohách.
 • Nevyskytuje se přímo v jednom kloubu.
 • Vyskytuje se večer nebo v noci, ale ne ve dne.
 • Bolestivé oblasti nevykazují žádné zarudnutí ani otoky.
 • Růstové bolesti nejsou doprovázeny horečkou.
 • Vzorec chůze je nevýrazný, dítě například nekulhá.
 • Obvykle jsou postiženy děti ve věku od tří do 12 let.

Rostoucí bolesti: Do jakého věku?

Například růstové bolesti začínají u dětí většinou ve třech letech, někdy také ve dvou až čtyřech letech. U miminek jsou růstové bolesti atypické.

Odborné zdroje často uvádějí jako horní hranici věk kolem 12 let – růstové bolesti mizí do dospívání (puberty). Poté, ve věku kolem 14 nebo 18 let, má večerní nebo noční bolest obvykle jiné příčiny.

Co dělat s růstovými bolestmi?

Při akutních růstových bolestech lékaři doporučují postižené místo mazat nebo masírovat. To často rychle uleví od bolesti.

K jemnému masírování můžete použít i přípravky z léčivých rostlin, například přípravek z arniky (např. mast). Léčivá rostlina působí proti bolesti. Používejte však pouze přípravky z arniky, které jsou vhodné pro děti. S tím vám mohou poradit lékárníci.

Potírání třezalkovým olejem může být také prospěšné při růstových bolestech. O léčivé rostlině se říká, že má prohřívací, relaxační a bolest tišící účinek.

Aplikace tepla mohou také zmírnit růstové bolesti u dětí. Láhev na horkou vodu je běžným domácím prostředkem. Pokud vaše dítě bolí nohy, může mít také rádo teplou koupel nohou. Teplo může na krátkou dobu zmírnit nepohodlí.

Proti bolesti působí i léky proti bolesti. Pro děti je vhodný ibuprofen a paracetamol. Dávkování závisí na hmotnosti dítěte. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka na to a dobu užívání.

Pokud dítě trpí chronickými bolestmi, jsou vhodné protahovací cviky na svaly. Dítě si může před spaním preventivně „protahovat“ lýtkové svaly a extenzory a flexory stehen – nohy jsou nejčastěji postiženy růstovými bolestmi. V případě potřeby požádejte lékaře nebo fyzioterapeuta, aby vám ukázal vhodné protahovací cviky.

Pokud růstové bolesti přetrvávají, můžete také zkusit osteopatickou léčbu. Tato metoda manuální terapie se často používá také při bolestech zad. Více o pojmu osteopatie se dozvíte v článku Bolesti zad – osteopatie.

Rodiče některých dětí se při bolestech růstu spoléhají na alternativní léčebné metody, jako je homeopatie. Například globule jako Calcium phosphoricum D12 a Rhus toxicodendron D12 údajně pomáhají s příznaky.

Pojem homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědecké komunitě kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.

Proč se objevují růstové bolesti?

Výzkum však dosud nedokázal identifikovat jasný mechanismus, který je primárně zodpovědný za vznik bolesti.

Kromě toho se růstové bolesti nevyskytují přednostně ve fázích, kdy dítě roste obzvláště rychle. Naopak je patrný i u dětí, jejichž růst je narušen nebo opožděn.

Různé hypotézy

Příčiny růstových bolestí jsou proto záhadou. Existuje však několik hypotéz. Zde je několik příkladů:

Snížený práh bolesti: někteří vědci mají podezření, že růstové bolesti jsou generalizovaný nezánětlivý bolestivý syndrom raného dětství, který souvisí s nízkým prahem bolesti.

Studie ukázaly, že děti s růstovými bolestmi mají trvale nižší práh bolesti než potomci stejného věku a pohlaví bez těchto potíží.

Lokální přetěžování: Podle jiné hypotézy mohou být růstové bolesti důsledkem lokálního přetěžování kosterního aparátu. Vědci prokázali, že postižené děti mají menší pevnost kostí než zdravé děti.

Tato hypotéza by vysvětlovala, proč se rostoucí bolesti nohou obvykle objevují pozdě během dne – a často ve dnech, kdy byly děti fyzicky aktivní.

Genetická predispozice: Růstové bolesti se v některých rodinách vyskytují častěji. To naznačuje genetické faktory, které podporují výskyt takové bolesti.

Možné rizikové faktory

Řečtí vědci objevili možnou souvislost mezi růstovými bolestmi a určitými parametry kolem narození postižených dětí. Podle toho se zdá, že se zvýšeným rizikem růstových bolestí souvisí mimo jiné následující faktory:

 • nízkou porodní hmotnost (< 3000 g)
 • krátká délka těla při narození (< 50 cm)
 • malý obvod hlavy při narození (< 33 cm)

Podle této studie jsou výraznější klepání kolen také často spojena s růstovými bolestmi.

Jak časté jsou růstové bolesti?

Růstové bolesti jsou o něco méně časté u chlapců než u dívek. Jejich celkovou frekvenci je obtížné určit – částečně proto, že neexistují žádná standardizovaná diagnostická kritéria a v tomto ohledu byly často studovány různé věkové skupiny.

V závislosti na studii se odhaduje, že je postiženo až 37 % dětí a v některých studiích je toto číslo ještě vyšší. Pokud vezmeme v úvahu pouze děti školního věku, předpokládá se, že deset až 20 procent trpí v určitém okamžiku růstovými bolestmi.

Jak se diagnostikují růstové bolesti?

Pokud děti v typickém věku trpí typickou bolestí a nelze najít jinou příčinu – například pomocí zobrazovacích postupů nebo laboratorních testů – lékaři obvykle stanoví diagnózu „růstové bolesti“.

Často se bere v úvahu také časový faktor: Záchvaty bolesti musí být přítomny alespoň tři měsíce.

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Aby lékaři objasnili bolest, nejprve seberou anamnézu svých malých pacientů (anamnéza):

Žádají rodiče a postižené děti (v závislosti na jejich věku), aby příznaky popsali podrobněji. Například je důležité přesně vědět, jak se bolest projevuje, jak dlouho trvá a jak často se vyskytuje.

Další možné otázky zahrnují, zda se bolest objevuje večer nebo v noci, zejména po velmi fyzicky aktivních dnech, a zda je známo, že dítě má nějaké základní onemocnění.

Po pohovoru o anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Lékaři mimo jiné vyšetřují pohybový aparát – celý pohybový aparát, nejen místa, která často bolí. Například testují pohyblivost kloubů a kontrolují chůzi dítěte na abnormality.

Lékaři také hledají abnormality v oblastech těla, které obvykle bolí, například zda jsou oblasti bolestivé nebo oteklé.

Krevní testy se také běžně provádějí. Lékaři například měří zánětlivé parametry v krvi dítěte, jako je sedimentace erytrocytů a C-reaktivní protein. Růstové bolesti nejsou způsobeny zánětem, proto jsou zde hodnoty zánětu nenápadné.

Mohou být také použity zobrazovací postupy, zejména rentgenová vyšetření. I zde jsou nálezy pro růstové bolesti bezvýznamné.

V individuálních případech mohou být nutná další vyšetření k vyloučení jiných příčin bolesti (diferenciální diagnózy) – nebo k jejich prokázání. Ty mohou zahrnovat například rozsáhlejší krevní testy nebo magnetickou rezonanci (MRI).

Diferenciální diagnózy

Pro růstové bolesti existuje celá řada diferenciálních diagnóz – tedy další možné příčiny bolestí.

Například je důležité si ujasnit, zda se skutečně jedná o růstové bolesti nebo revma. U dětí je nejčastější příčinou juvenilní idiopatická artritida. Jedná se o nejčastější revmatické onemocnění v dětském věku.

Možné diferenciální diagnózy jsou také traumata (jako jsou únavové zlomeniny), záněty (např. kosterního svalstva) a metabolická onemocnění (jako je křivice).

Zde je souhrn výběru možných diferenciálních diagnóz pro růstové bolesti:

 • Trauma (například stresové zlomeniny, reakce z přetížení)
 • Revmatická onemocnění: např. juvenilní idiopatická artritida, kolagenózy (onemocnění pojivové tkáně), fibromyalgie
 • Myositida (zánět kosterních svalů)
 • Osteomyelitida (zánět kostní dřeně)
 • Septická artritida (zánět kloubů způsobený bakteriemi)
 • Křivice
 • Nedostatek vitaminu C.
 • Nadbytek vitamínu A
 • Fabryho choroba (vrozená metabolická porucha)
 • Perthesova choroba (vzácná porucha prokrvení hlavice femuru)
 • leukémie
 • lymfomy
 • metastázy z rakovinných nádorů (metastázy)
 • Nádory kostí nebo míchy
 • Syndrom neklidných nohou

Růstové bolesti: progrese a prognóza

Jakkoli nepříjemné mohou být růstové bolesti, jsou benigní a není se čeho bát. Rodiče se nemusí bát žádných následných škod.

Příznaky navíc samy odezní nebo dokonce spontánně vymizí: většina dětí se bolestí růstu zbaví zhruba po jednom až dvou letech.