Růstový spurt u miminek

Vývojová fáze nebo růstový spurt

U miminek probíhá vývoj ve fázích a podle relativně pevné sekvence. Osm růstových skoků charakterizuje vývoj dítěte v prvních 14 měsících života. Kdy přesně dítě udělá vývojový krok, se liší dítě od dítěte. Není tedy nic špatného, ​​když vašemu miminku některé věci trvají o něco déle. V zásadě vždy uplyne několik týdnů, než nové dovednosti hladce zaklapnou a další se znovu naučí.

Mozek se výrazně vyvíjí během růstového spurtu dítěte. Tvoří se nové nervové buňky a pokračují v síti. To je důležité, aby vaše dítě mohlo získat nové dovednosti. Tímto způsobem dítě v prvním roce zdvojnásobí velikost svého mozku.

Nepřesné termíny

Ve skutečnosti je termín „růstový spurt“ poněkud zavádějící. To proto, že nejde o to, aby miminko bylo větší nebo těžší.

Místo toho, pokud mluvíte o „vývojovém skoku“ u dítěte, je to o něco lepší. Slovo „spurt“ však vyvolává dojem, že se nové schopnosti objevují náhle. Ve skutečnosti jsou přechody plynulé. Například dítě, které se právě naučilo plazit, je ve skutečnosti již v procesu přípravy sedět a učit se chodit.

Růst dítěte: Co se vyvíjí?

S každým růstovým skokem se dítě zlepšuje a zlepšuje v následujících věcech:

  • Motorika těla
  • motorika rukou
  • duševní (kognitivní) vývoj
  • vývoj jazyka
  • sociální dovednosti

Vaše dítě může prokázat své schopnosti na U vyšetření. Těchto vyšetření byste se rozhodně měli zúčastnit. Pediatr tak může v rané fázi identifikovat možné abnormality ve vývoji a v případě potřeby je čelit.

Známky růstu

Každé miminko je občas nevyrovnané a rozkročené, což může mít nejrůznější příčiny: Například roste zub nebo tlačí prdík, někdy miminku chybí spánek, někdy má horečku. Vzhledem k tomu, že děti v prvním roce mohou artikulovat pouze tehdy, když je něco obtěžuje pláčem a křikem, ponechává to velký prostor pro spekulace. Rodiče si často všimnou, zda je růstový spur dítěte důvodem k nadměrné nespokojenosti a kňučení, až když vyčerpávající fáze skončí a vrátí se klid.

Možné příznaky růstového spurtu u dítěte mohou být:

  • špatná nálada: dítě hodně kňučí a pláče.
  • velký hlad: dítě pije vydatně a často.
  • Přilnavost: Dítě potřebuje hodně blízkosti a chce být nošeno.
  • Netrpělivost: Dítě se rychle vzteká, když něco nefunguje.
  • Narušený spánkový rytmus: Noci jsou neklidné nebo miminko hodně spí.

Ve skutečnosti se největší růstový spurt odehrává již v děloze. Během devíti měsíců se z oplodněného vajíčka vyvine malá životaschopná lidská bytost. Lidská bytost nikdy po narození neroste a neprospívá tak rychle.

Ke konci těhotenství procházejí nenarozené děti svým prvním skutečným vývojovým skokem. V této době již miminka reagují na vnější podněty, jako je hudba, kterou lze někdy odhadnout podle kopání.

První růstový spurt miminka je skutečně viditelný kolem 5. týdne po narození. Miminka jsou pak mnohem čipernější a pozornější než v předchozích týdnech. Předměty a tváře již fixují očima a pozorně sledují své okolí.

Kdy mají děti růstové spurty?

Děti mají růstový spurt každé tři až jedenáct týdnů. Ne všechna se však vyvíjejí stejně rychle. Proto jsou tyto týdenní údaje pouze hrubými orientačními údaji. Pokud tedy vaše dítě čeká na další vývojový stupeň o něco déle, není to důvod k obavám. Neměli byste své dítě srovnávat s jinými dětmi – to může bez stresu vytvářet tlak.

Růstový spur dítěte: stůl

Níže uvedená tabulka ukazuje osm vývojových skoků u miminek, kdy k nim přibližně dochází, a co se během nich malé děti naučí:

Když.

co se vyvíjí?

Jaké změny u dítěte?

1. růstový spurt

5. týden

Vnímá pohybující se předměty

2. růstový spurt

8. týden

Zralé smysly: Sluch, zrak, hmat

Slyší zvuky lépe;

3. růstový spurt

12. týden

Cílené

Uchopení věcí, účelný pohyb hlavy a očí; cvičí kopání, držení, sání na břiše, palec a sání prstů; úsměvy a bláboly

4. růstový spurt

19. týden

Sval a

stabilní poloha na břiše, první pokusy o otočení; vše přistane v ústech; velmi aktivní, nerada je sama

5. růstový spurt

26. týden

Emoce: radost, vztek, strach

Radostný, vědomě se usmívající nebo reagující zlostně, odcizený, chápající příčinu a

6. růstový spurt

37. týden

procházení, jazyk,

Vydává se a prozkoumává své prostředí; první slova; nůžkový úchop, procvičování

7. růstový spurt

46. týden

Sed, jemná motorika

Hra vsedě, cílený úchop (pinch grip), první kroky na ruce

8. růstový spurt

55. týden

Běh, fáze vzdoru

Běhá bezpečně, hází věci, jí sám, fáze „ne“.

Růstový spurt: starosti a problémy

Stresové fáze vyžadují od rodičů velkou trpělivost a empatii. Pomáhá uvědomit si, že růstový spurt je pro miminko vyčerpávající. Tělo vkládá více než polovinu své energie do rozšiřování svého mozku. Četný nový hřích

Vývoj vám dává hlad

Pokud kojíte, je růstový spur u dítěte často doprovázen problémy s tvorbou mléka. Vaše dítě roste, má větší chuť k jídlu a častěji se dožaduje prsu. I když máte pocit, že mléka je málo, neměli byste v této fázi přikrmování doplňovat, ale pokračovat v kojení. Po několika dnech se tvorba mléka upraví a růstový spurt miminka skončí.

Každý svým vlastním tempem

Mezi všemi růstovými spurty u dítěte je několik týdnů – v tomto mladém věku je to slušná doba. Nebuďte nervózní, pokud je stejně staré miminko sousedky nebo kamarád z pískoviště už o krok napřed. Reagujte na potřeby svého miminka a nemůžete udělat chybu. Pokud se obáváte, že růstový spurt miminka trvá příliš dlouho, zeptejte se svého pediatra.