Zánět dásní: Definice, domácí léčba

Stručné shrnutí

  • Léčba: Pečlivá ústní hygiena, v případě potřeby čištění u zubního lékaře
  • Příčiny a rizikové faktory: Obvykle nedostatečná ústní hygiena, někdy mechanické podráždění/úrazy v ústech, hormonální změny, metabolické poruchy atd.
  • Příznaky: Otok, krvácení, zápach z úst
  • Diagnóza: Zubař obvykle potřebuje provést pouze vizuální diagnózu; jsou možná i vyšetření sondou a rentgenem
  • Průběh onemocnění a prognóza: Zánět dásní se obvykle zahojí během několika dnů. Při neléčení hrozí paradentóza a ztráta zubů.
  • Prevence:Ústní hygiena, pravidelné prohlídky u zubního lékaře

Co je zánět dásní?

Zánět dásní (gingivitida) je akutní nebo chronický zánět dásní, který se vyskytuje u dospělých i (malých) dětí bez postižení kostní tkáně. Zánět dásní se vyskytuje například v okolí moláru nebo tzv. zubu moudrosti.

Jak se gingivitida léčí?

Nejdůležitějším lékem na zánět dásní je každodenní ústní hygiena. Pravidelně by se měl odstraňovat zejména bakteriální plak. Pokud zánět dásní trvá delší dobu, je vhodné navštívit zubního lékaře k ošetření. Zubař nejprve vyčistí všechny povrchy zubů a odstraní úporný plak, který je pro pacienta nedostupný.

Pokud jsou dásně silně zanícené (těžký zánět dásní) nebo se vytvořily dásní, lékař případ od případu rozhodne o vhodné léčbě zánětu dásní a předepíše vhodné léky.

Obvykle postačí čistit si zuby důkladně dvakrát denně. To může zabránit nebo vyléčit zánět dásní. Je důležité, abyste důkladně vyčistili všechny povrchy zubů a odstranili plak. K tomu použijte zubní kartáček s měkčími štětinami. Tím se snižuje riziko poranění nebo dalšího podráždění zanícených dásní při čištění zubů.

Odborníci doporučují k čištění mezer mezi zuby používat dentální nit nebo mezizubní kartáčky. Nakonec můžete kloktat antibakteriální ústní vodou nebo aplikovat speciální mast proti zánětu dásní. Oba omezují růst bakterií. Pomáhají také recepty předepsané zubním lékařem na bázi peroxidu vodíku.

Jaké domácí prostředky pomáhají při zánětu dásní?

Někteří lidé používají domácí léky na zánět dásní, aby zmírnili příznaky a pomohli zánětu rychleji ustoupit. Někteří pacienti kloktají například heřmánkový čaj. Uvádí se, že rostlina působí protizánětlivě a chrání sliznice.

Domácí lék z čajovníkového oleje lze také použít jako výplach, který pomáhá léčit záněty v ústech. Mimo jiné prý působí antibakteriálně a protizánětlivě.

Jablečný ocet jako domácí lék: Jablečný ocet je prý také dobrým domácím lékem na zánět dásní. Doporučuje se každý den alespoň půl hodiny před čištěním zubů kloktat směsí dvou lžic jablečného octa a sklenice vody. To prý stimuluje produkci slin a má protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Homeopatie

Někteří lidé, kteří mají sklony k opakujícím se zánětům dásní, používají homeopatii k podpoře hojení zánětů dásní. Používá se například Silicea, Argentum nitricum nebo Atropa belladonna.

Pojem homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědecké komunitě kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.

Jaké jsou možné příčiny zánětu dásní?

Pokud si pravidelně nečistíte zuby důkladně, může se rychle rozvinout zánět dásní. Poranění dásní však může způsobit i zánět.

Pokud se však zbytky jídla ze zubů pravidelně neodstraňují, je to pro bakterie doslova pastva – rychle se množí. Spolu se zbytky potravy, metabolickými produkty a slinami tvoří zárodky na zubech měkký biofilm, kterému se říká bakteriální plak. V tomto plaku jsou bakterie z velké části chráněny před obrannými jednotkami imunitního systému.

Ale to není vše: bakterie produkují agresivní kyseliny a toxiny při metabolizaci zbytků potravy. Ty pronikají do jemných štěrbin mezi zubem a dásní a napadají dásně. Imunitní systém na to reaguje zánětlivou reakcí – vyvinul se zánět dásní.

Zubní kámen má drsný povrch, na který plak snadno přilne. Protože plak podporuje zánět dásní, jsou činěny pokusy inhibovat tvorbu zubního kamene pomocí přísad v zubních pastách.

Pokud se plak pravidelně neodstraňuje, ukládá se v něm vápník a další minerály. Plak se stává pevnějším a vyvíjí se v zubní kámen. V jeho hrubé struktuře se ještě snadněji usadí bakterie. Navíc se v důsledku zánětu dásní mohou tvořit malé váčky dásní naplněné hnisem (parodontitida).

K zánětu dásní jsou zvláště náchylné různé rizikové faktory, jako jsou metabolické poruchy, diabetes mellitus, konzumace alkoholu a nikotinu, stres, hormonální změny (puberta, těhotenství atd.) nebo nedostatek vitamínu C.

Zánět dásní podporují i ​​některé léky na záchvaty (hydantoinové přípravky) a vysoký krevní tlak (nifedipinové přípravky). Totéž platí pro účinnou látku cyklosporin A. Inhibuje imunitní systém, a proto se používá po transplantacích orgánů (k prevenci rejekčních reakcí) a autoimunitních onemocněních.

Jak vypadá zánět dásní?

Zubaři rozlišují akutní a chronický zánět dásní. První se obvykle vyskytuje náhle a na linii dásní. Normálně to nebolí.

Pokud zánět dásní neustupuje po delší dobu (asi týden), lékaři jej označují jako chronický. Pokud se přenese do parodontu a způsobí paradentózu, mohou postiženému v těžkých případech i vypadnout zuby.

  • Zčervenání a otok
  • Krvácející dásně
  • Měkké dásně
  • Zápach z úst

Pokud je zánět dásní způsoben plísněmi (Candida albicans), objeví se na dásních bílý, otíratelný povlak. Pokud je za zánět dásní zodpovědná herpetická infekce, objevují se na dásních drobné puchýřky, které jsou velmi bolestivé, a mimo jiné otékají lymfatické uzliny.

Akutní nekrotizující ulcerózní gingivitida (ANUG) je speciální forma gingivitidy. V této formě bakterie napadají dásně mezi zuby a vedou k zánětu dásní. Tvoří se vředy a dásně odumírají. Alarmové signály tohoto typu zánětu dásní jsou náhlá silná horečka, bolest, zápach z úst a únava. V případě nekrotizující gingivitidy může zubní lékař použít antibiotika, jako je metronidazol nebo amoxicilin.

Vyšetření a diagnostika

Zubař většinou rozpozná zánět dásní pouhým okem. Pomocí sondy testují stav dásní a kontrolují, zda se nevytvořily kapsičky na dásně. Zvláště se v nich rády usazují bakterie.

Pokud je zánět dásní přítomen již delší dobu, je často užitečné dodatečné rentgenové vyšetření čelisti. Tento postup pomáhá při hledání příčiny a možných následků. Vyšetřením slin má lékař také možnost určit druhy bakterií v dutině ústní.

Jak dlouho trvá zánět dásní?

Prognóza zánětu dásní je obecně dobrá. Při pečlivé péči o zuby a ústní hygieně se obvykle po pár dnech zahojí.

Pokud se však neléčí, může se zánět dásní stát chronickým. Někdy se dokonce rozvine v paradentózu, což je zánět celého parodontu. Časem dásně ustoupí, zuby se uvolní a mohou vypadnout.

Prevence

Aby nedošlo k zánětu dásní, je důležité dodržovat důkladnou ústní hygienu a pravidelně navštěvovat zubního lékaře na kontroly. Tímto způsobem lze předcházet zánětu dásní nebo ho detekovat a léčit v raném stádiu.

Preventivně je také vhodné alespoň jednou ročně nechat si zuby odborně vyčistit zubním lékařem. V ústech se totiž dostane i do míst, kam se zubním kartáčkem nedostanete.