Recese dásní: Příznaky, terapie

Stručné shrnutí

 • Léčba a prevence: správné čištění zubů, pravidelná sebekontrola dásní, pravidelné návštěvy zubaře a ústní hygiena, korekce špatně padnoucích zubních protéz, zdravá strava, kousací dlaha (na noční skřípání zubů), případné odstranění piercingu jazyka/rtu, roubování dásní (ve vážných případech).
 • Příznaky: ztráta objemu a recese dásní. Úrovně závažnosti podle Millera se pohybují od třídy I (mírná recese, dosud žádné poškození zubního lůžka a kosti) až po třídu IV (těžká recese se ztrátou tkáně a kosti, závažná nesouosost zubů).
 • Následky: obnažené zubní krčky, kaz zubního krčku, bolest zubních krčků na dotykové a teplotní podněty, záněty zubního lůžka (parodontitida), degenerace čelistní kosti, vypadávání zubů.

Recese dásní: Co dělat?

Dásně (gingiva) jsou zvláštní částí ústní sliznice. Když dásně ustoupí (atrofie dásní), ztrácejí substanci a stále více se stahují ze zubů. V důsledku toho se odkrývá stále více spodních částí zubů. To nejen vypadá nevzhledně, ale může také poškodit zuby. Abyste tomu zabránili, měli byste něco udělat, jakmile se objeví první známky recese dásní:

 • Případný zubní kámen byste si měli nechat odstranit zubním lékařem.
 • Pokud je noční skřípání zubů (bruxismus) důvodem recese dásní, měli byste na noc nosit přizpůsobenou kousací dlahu. Zabraňuje poškození zubů a je šetrný k dásním.
 • Měli byste si nechat opravit špatně padnoucí zubní protézy, aby dásně dále neustupovaly.

Pokud recese nepokročila příliš daleko, dáseň se může obnovit, jakmile bude odstraněna příčina. V pokročilých stádiích se však dáseň již nemůže regenerovat. V tomto případě může být jedinou možností transplantace dásní, kdy se do postižených míst transplantuje tkáň z patra.

Recese dásní: prevence

Ustupování dásní můžete účinně předcházet i správnou stravou. Je důležité, aby gingiva byla zásobena všemi potřebnými vitamíny a dalšími živinami. Zejména vitamíny A a C a stopový prvek selen jsou pro silné dásně základní.

Recese dásní: Příčiny

V zásadě může být recese dásní způsobena zánětem dásní nebo může mít jiné příčiny. Obvykle hraje při recesi dásní několik faktorů dohromady.

Zánětlivé příčiny recese dásní

Každodenní čištění zubů pomáhá proti měkkému plaku. Spolu s jednotlivými látkami ze slin však může plak ztvrdnout na zubní kámen, který již nelze odstranit běžným zubním kartáčkem. Vzhledem k tomu, že se na hrubém povrchu zubního kamene mohou usazovat další bakterie, a tím dále zvyšovat riziko zánětu dásní, měl by zubní kámen odstranit zubní lékař.

Rizikové faktory zánětu dásní

 • Kuřáci a diabetici také častěji trpí zánětem dásní, protože jejich dáseň je obvykle hůře prokrvená.

Nezánětlivé příčiny recese dásní

Pokud dásně ustoupí bez zánětu, nazývá se to gingivální recese. Obvykle se vyskytuje, když jsou dásně vystaveny nadměrnému tlaku nebo tahu. K tomu dochází například v důsledku:

 • Skřípání zubů (bruxismus): Tlak vyvíjený na zuby při nočním skřípání se může přenést na dásně.
 • Uzdičky rtů a tváří příliš blízko zubu: Uzdičky rtů a tváří jsou záhyby pojivové tkáně mezi rtem nebo tváří a dásněmi. Pokud jsou příliš blízko zubu, jejich silná trakce může vést k recesi dásní.
 • ortodontická opatření: Pokud se zuby tlačí dopředu, například kvůli léčbě rovnátky, může to vést k rozpadu vnější čelistní kosti a recesi dásní.
 • Predispozice: U některých lidí je dáseň v podstatě jen velmi tenká. Pak stačí i slabé spouštěče, aby dásně ustoupily.

Recese dásní: Příznaky

Při gingivální recesi ztrácejí dásně objem a ustupují od zubních krčků. Podle toho, jak výrazné jsou příznaky, se rozlišují různé stupně závažnosti.

Recese dásní: stupně závažnosti

Stupeň ústupu dásní lze určit pomocí Millerova klasifikačního systému. Podle toho se rozlišují čtyři třídy:

 • Třída II: Dásně ustupují do mukogingivální linie. Zubní lůžko a kost jsou neporušené.
 • Třída III: Recese dásní se rozšiřuje na mukogingivální linii. Již došlo k úbytku tkání a kostí, což má za následek mírné vychýlení zubů.
 • Třída IV: Jako třída III, ale již je patrná závažná nesouosost zubů.

Recese dásní: Důsledky

Obnažené zubní krčky jsou také velmi citlivé na bolest: dotykové a teplotní podněty, například při konzumaci ledu nebo horkých nápojů, způsobují nepříjemné tahání za nechráněné zubní krčky.

Recese dásní: Kdy musíte navštívit lékaře?

Recese dásní může být zastavena, pokud je detekována dostatečně včas. Nejdůležitější je identifikovat a eliminovat spouštěče. Trénované oko zubního lékaře nejen rychleji než laik odhaluje recesi dásní, ale také její příčinu. Pravidelné rutinní prohlídky u zubního lékaře jsou proto velmi důležité.