Operace gynekomastie: Léčba a průběh

Jak se gynekomastie léčí?

V mnoha případech gynekomastie (zvětšení tkáně mléčné žlázy na jedné nebo obou stranách prsu) u mužů sama regreduje. Zejména v případě pubertální gynekomastie se tak děje většinou před 20. rokem života. Pak již léčba většinou není nutná.

Na rozdíl od skutečné gynekomastie způsobuje pseudogynekomastie (lipomastie) ukládání tuku v prsou. V tomto případě důsledná redukce hmotnosti a cvičení pomáhají tukové tkáni ustoupit.

Před zahájením léčby gynekomastie je nutné podrobné lékařské vyšetření, aby lékař zjistil příčiny. Pokud je gynekomastie způsobena základním onemocněním, bude nejprve léčeno toto. Pokud jsou zodpovědné hormonální důvody, postižení užívají vhodné léky k regulaci hormonálních hladin.

Náklady na zmenšení mužského prsu závisí na závažnosti a způsobu léčby a musí být vyjasněny s ošetřujícím lékařem. Obecná prohlášení o tom jsou obtížná a málo spolehlivá.

Přechod mezi estetickou a lékařsky vhodnou operací je obvykle plynulý, což v některých případech znesnadňuje úhradu ze zdravotního pojištění. Ošetřující lékař spolu s operatérem předloží zprávu o nálezu zdravotní pojišťovně, aby bylo předem vyjasněno, zda budou náklady hrazeny.

Jak operace gynekomastie probíhá?

Zákrok trvá zpravidla jednu až jednu a půl hodiny. V závislosti na formě anestezie se pacient dostaví do nemocnice večer před výkonem a před operací zůstává nalačno i při použití lokální anestezie.

Dva týdny před operací by se pacienti měli vyvarovat užívání léků na ředění krve. Ty mohou zpomalit srážení krve a tím podpořit krvácení po operaci. Mezi tyto léky patří účinné látky, jako je kyselina acetylsalicylová, ibuprofen nebo diklofenak.

Operaci gynekomastie obvykle provádí plastický chirurg. Obvykle se provádí malým řezem na dvorku bradavky. Nové chirurgické techniky umožňují v mnoha případech vyhnout se velkým jizvám. Specializovaný chirurg během operace gynekomastie odstraní žlázovou tkáň i tukovou tkáň.

Prognóza

Jaká je následná péče po operaci gynekomastie?

Po operaci gynekomastie je důležité pečlivě sledovat proces hojení chirurgické jizvy. Kontrola ran je zásadní pro včasné odhalení a léčbu zánětu nebo narušeného, ​​nadměrného zjizvení.

Lékař předepisuje podpůrné obvazy nebo kompresivní vesty, které pacient nosí několik týdnů. Během této doby je důležité zdržet se fyzicky namáhavých činností, zejména sportu.

Zlepšení vnějšího vzhledu je důležitým cílem léčby gynekomastie. Srovnání před a po fotodokumentaci velmi dobře dokumentuje úspěšnost chirurgického zákroku a pacientovi objasňuje dosažené zlepšení. Tímto způsobem lze také v rané fázi zjistit jakýkoli obnovený růst prsou.