Vypadávání vlasů: příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny:Různé formy vypadávání vlasů mají různé příčiny, včetně například hormonálních důvodů, některých léků, nemocí nebo podvýživy.
 • Léčba: Závisí na konkrétní formě a příčině vypadávání vlasů.
 • Kdy navštívit lékaře: Pokud zaznamenáte nadměrné vypadávání vlasů.
 • Diagnóza: Anamnéza, fyzikální vyšetření, krevní test, epilační test („trhací test“), trichogram, vyloučení jiných onemocnění atd.
 • Prevence:Určitým typům vypadávání vlasů lze předejít například vyhýbáním se podvýživě nebo častějším nošením dlouhých vlasů.

Co je to vypadávání vlasů?

Odborníci tyto fáze označují jako fáze růstu, fáze přechodu a fáze odpočinku. Ztráta vlasů až 100 vlasů za den je tedy normální. O vypadávání vlasů jako o nemoci (alopecii) se mluví až tehdy, když je více než 20 procent vlasů současně v konečné fázi.

Prognóza

Prognóza dědičného vypadávání vlasů se velmi liší. Obecně platí, že čím dříve v životě začne vypadávání vlasů, tím horší je prognóza.

Průběh kruhového vypadávání vlasů nelze předvídat. V mnoha případech dochází k samovolnému zhojení – vypadlé chlupy dorostou, takže lysá místa zase zmizí. Jsou však možné recidivy, tedy že vlasy opět vypadnou.

U ostatních pacientů k samovolnému zhojení nedochází a lysinky zůstávají trvale. Mnoho z postižených se pak uchýlí k paruce. Za určitých okolností na pořízení tohoto příčesku přispěje zdravotní pojišťovna. Stojí za to se zeptat!

U jizevnaté alopecie je ztráta vlasů nevratná: vypadlé vlasy již nedorostou, protože jsou poškozené vlasové folikuly.

Mechanicky vyvolané vypadávání vlasů se obvykle vrátí k normálu, pokud se vyhneme škodlivému zatížení vlasových kořínků (například pevným svázáním culíku nebo copu).

Vypadávání vlasů: příčiny a rizikové faktory

Různé formy vypadávání vlasů mají širokou škálu příčin.

Dědičné vypadávání vlasů

Dědičné vypadávání vlasů (androgenetická alopecie) je zdaleka nejběžnější formou vypadávání vlasů a postihuje především muže: u těchto postižených vlasové kořínky vykazují geneticky podmíněnou přecitlivělost na mužské pohlavní hormony (androgeny), zejména na dihydrosteron (DHT).

U žen se vrozené vypadávání vlasů vyskytuje mnohem méně často, ale je to možné. Vypadávání vlasů se obvykle pozná podle řídnutí vlasů v oblasti koruny. Občas za tím stojí onemocnění s narušenou produkcí estrogenu nebo zvýšenou tvorbou testosteronu, jako je tzv. syndrom polycystických ovarií (PCO syndrom). U většiny postižených žen je však hladina testosteronu v normě.

V tomto případě se předpokládá, že příčinou je snížená aktivita enzymu aromatázy v kombinaci s geneticky podmíněnou citlivostí některých (ne všech) vlasových kořínků na androgeny:

Shrnutí možných příčin vypadávání vlasů u žen a možnosti léčby naleznete v článku Vypadávání vlasů u žen.

Kruhové vypadávání vlasů

Přesné příčiny kruhového vypadávání vlasů (alopecia areata) nebyly dodnes objasněny. Existují některé podezřelé faktory, které mohou přispět k rozvoji tohoto typu vypadávání vlasů:

Většinou je zodpovědná autoimunitní reakce: V důsledku poruchy imunitní systém napadne vlasové kořínky, takže vlasy nakonec vypadnou. Tuto domněnku podporuje fakt, že lidé s kruhovým vypadáváním vlasů někdy trpí také autoimunitními onemocněními, jako je lupénka.

Kromě toho mají odborníci podezření, že genetická predispozice a psychologické faktory mohou také podporovat rozvoj alopecia areata.

Více si o tom můžete přečíst v článku Kruhové vypadávání vlasů.

Difuzní vypadávání vlasů

 • Některé léky, například cytostatika jako součást chemoterapie při rakovině, léky na hypertyreózu (tyreostatika), antikoagulancia, léky na zvýšenou hladinu krevních lipidů (léky na snížení lipidů) nebo „pilulky“ (inhibitory ovulace)
 • Infekční onemocnění, jako je břišní tyfus, tuberkulóza, syfilis, šarla, těžká chřipka
 • Metabolická onemocnění, jako je hypertyreóza a hypotyreóza
 • Otrava těžkými kovy (jako je arsen nebo thalium)
 • Dlouhotrvající podvýživa, například z náhlých diet nebo hladových kúr nebo v důsledku zhoršeného využití potravy
 • Radiační terapie pro rakovinu v oblasti hlavy
 • Akutní stres (např. emoční stres, operace)

Difuzní vypadávání vlasů se může objevit i u novorozenců.

Další příčiny vypadávání vlasů

Kromě tří hlavních forem vypadávání vlasů existují i ​​další příčiny řídkého růstu vlasů nebo zvýšeného vypadávání vlasů. Tyto zahrnují:

 • Trvalá trakce u kořínků vlasů, například kvůli častému nošení pevně svázaného copu nebo culíku (tato trakční alopecie postihuje především oblast čela a spánku)
 • Zjizvení nebo ztráta tkáně (atrofie) v oblasti hlavy, například v důsledku infekcí způsobených houbami nebo bakteriemi, lupus erythematodes, nodulární lichen (lichen ruber planus), lupénka, sklerodermie (zjizvená alopecie)
 • Nutkavé tahání nebo vytrhávání vlasů (trichotillomanie), často u neurotických dětí
 • Genetická vada, která způsobuje, že vlasy rostou řídce nebo vůbec (vrozená alopecie)
 • Vypadávání vlasů v důsledku stresu (psychického nebo fyzického)

Vypadávání vlasů: léčba

Celkově se úspěšnost lékové nebo jiné léčby vypadávání vlasů těžko hodnotí – u někoho léčba funguje, u jiného ne.

Následující tabulka poskytuje přehled nejúčinnějších účinných látek a dalších terapií, které lékaři používají pro různé formy vypadávání vlasů:

Typ vypadávání vlasů

Prostředky/Metoda

Poznámky

Dědičné vypadávání vlasů

vnitřní použití; pouze pro muže

vnější použití; pro ženy i muže

Antiandrogeny

vnitřní použití; pouze pro ženy

Dithranol (Cignolin, Anthralin)

vnější použití

Glukokortikoidy

vnější nebo vnitřní použití

Místní imunoterapie

externí aplikace; pouze u větších lysin

PUVA

zevní aplikace psoralenu plus ozáření UV-A světlem

Difuzní vypadávání vlasů

Vitamíny B/aminokyseliny

vnitřní použití, pro ženy i muže

Finasterid

Finasterid je takzvaný inhibitor 5α-reduktázy, což znamená, že blokuje enzym 5α-reduktázu, který normálně přeměňuje mužský pohlavní hormon testosteron na jeho aktivní formu dihydrotestosteron (DHT). U mužů s dědičnou ztrátou vlasů jsou vlasové kořínky přecitlivělé na DHT. Proto je finasterid schopen zastavit progresi vypadávání vlasů u postižených.

Někdy vlasy na hlavě zase zhoustnou. Účinek se však obvykle projeví až po třech až šesti měsících. Pokud se lék vysadí, vlasy opět vypadnou.

Účinná látka je na lékařský předpis a užívá se ve formě tablet (1 miligram). Tablety s vyšší dávkou (5 miligramů) jsou schváleny pouze pro léčbu nezhoubného zvětšení prostaty.

Pro ženy není tento přípravek proti vypadávání vlasů vhodný, protože u těhotných žen a žen ve fertilním věku nelze vyloučit poškození plodu.

Minoxidil

Minoxidil byl stejně jako finasterid původně určen k léčbě zcela jiného stavu – a to vysokého krevního tlaku. I zde byl jako vedlejší účinek pozorován zvýšený růst vlasů. Vědci poté vyvinuli vlasovou tinkturu s obsahem minoxidilu, který je schválen pro vnější použití při dědičném vypadávání vlasů.

U pacientek je v současnosti minoxidil považován za nejúčinnější terapii.

Občas se také pokouší zmírnit kruhové vypadávání vlasů (alopecia areata) pomocí minoxidilu, ale nedosahuje se žádného výrazného úspěchu.

Nežádoucí účinky: V případě potřeby se u pacientů užívajících přípravek proti vypadávání vlasů objeví lokální zarudnutí a zánět kůže nebo svědění pokožky hlavy. Někdy se růst vlasů na obličeji zvyšuje. Vzácně dochází ke změnám krevního tlaku.

Přesto je vhodné, aby lidé s kardiovaskulárními chorobami věnovali pozornost vedlejším účinkům, jako je zrychlený srdeční tep (tachykardie), zadržování vody v tkáních (edémy) a přírůstek hmotnosti: Není-li bariéra pokožky hlavy neporušená (např. slzy), může účinná látka vstoupit do krevního oběhu a případně způsobit takové nežádoucí účinky.

Zpočátku může docházet ke zvýšenému vypadávání vlasů. To se vysvětluje tím, že účinná látka vytlačuje některé volné chloupky (telogenní chloupky) z folikulů jinými chloupky.

Minoxidil se nesmí užívat během těhotenství a kojení.

Antiandrogeny

Antiandrogeny (jako je cyproteron acetát nebo dienogest) jsou látky, které brání působení testosteronu nebo silnějšího dihydrotestosteronu (DHT) tím, že obsazují jejich dokovací místa (receptory).

Některé antiandrogeny, jako je chlormadinon acetát, také inhibují enzym 5α-reduktázu (jako je finasterid), takže se v buňkách produkuje méně DHT. Díky těmto mechanismům účinku se předpokládá, že antiandrogeny pomáhají proti dědičnému vypadávání vlasů u žen.

Po menopauze mohou lékaři předepisovat samotné antiandrogeny. Pro ženy před menopauzou je důležité užívat je v kombinaci s estrogeny jako antikoncepci. Důvod: Během léčby je třeba za každou cenu zabránit těhotenství. Antiandrogeny by totiž narušily vývoj genitálií u mužského plodu a vedly k „feminizaci“.

Vedlejší účinky: Antiandrogeny jsou mimo jiné schopny snížit sexuální touhu.

Lékaři doporučují kuřákům, aby neužívali přípravky obsahující pohlavní hormony na vypadávání vlasů, protože mají zvýšené riziko krevních sraženin (trombózy, embolie). Hormony toto riziko navíc zvyšují.

Muži s dědičnou alopecií nesmí užívat antiandrogeny, protože by „feminizovali“ (např. růstem mužských prsou = gynekomastie).

Dithranol (Cignolin, Anthralin)

Účinná látka dithranol se používá především při léčbě psoriázy. Lékaři však někdy předepisují látku dráždící kůži i na plešatá místa způsobená kruhovým vypadáváním vlasů: podráždění kůže stimuluje růst nových vlasů.

Glukokortikoidy („kortizon“).

Lékaři obvykle léčí kruhové vypadávání vlasů externě pomocí kortizonových krémů nebo roztoků. Zmírňují zánětlivou imunitní reakci v postižených oblastech. U některých pacientů to skutečně zastaví vypadávání vlasů a rašení nových vlasů, ale u jiných nikoli.

Pokud je léčba úspěšná, obvykle trvá jen tak dlouho, jak dlouho trvá: pokud je kortizonová terapie ukončena, vlasy často znovu vypadnou.

V určitých případech lékař aplikuje kortizonové injekce do plešatých míst. Silné vypadávání vlasů lze také léčit tabletami kortizonu. Riziko nežádoucích účinků je však v tomto případě obzvláště vysoké.

Nežádoucí účinky: Zevní použití kortizonu může způsobit alergické reakce nebo jiné nežádoucí účinky. Zejména při vnitřním užívání hrozí dlouhodobé riziko systémových nežádoucích účinků, tedy nežádoucích účinků, které postihují celý organismus.

Místní imunoterapie

Pokud kruhové vypadávání vlasů již vedlo k větším plešatým místům, může pomoci lokální imunoterapie. Jedná se o cílenou aplikaci účinné látky diphencyprone (difenylcyklopropenon, DCP) ke spuštění alergické kontaktní dermatitidy, která se udržuje opakovanou léčbou.

Cílem je „odvrátit“ imunitní buňky od napadání vlasových kořínků. Odborníci totiž mají podezření na autoimunitní reakci při kruhovém vypadávání vlasů – tedy napadení kořínků vlasů imunitními buňkami v důsledku špatné funkce imunitního systému.

Nežádoucí účinky: Komplexní terapie může mimo jiné vyvolat vznik bujného ekzému na ošetřovaných místech pokožky. Je proto vhodné nechat ji provádět pouze speciálně vyškoleným lékařům.

Pokud je léčba účinná a chloupky dorostou, může později ještě dojít k recidivě.

PUVA

Obecně se psoralen aplikuje zevně (např. jako krém). Léčebná metoda je považována za podobně úspěšnou jako lokální imunoterapie. Riziko relapsu je však vyšší.

Nežádoucí účinky: Obecně se psoralen aplikuje zevně jako krém (lokální PUVA). Zejména je-li koncentrace příliš vysoká, mohou se po ozáření UV-A na ošetřované oblasti pokožky objevit nežádoucí reakce, jako je spálení.

Před ozařováním kůže by bylo možné aplikovat psoralen vnitřně (ve formě tablety). Tato systémová PUVA však není slibnější než aktuální. Nese s sebou také vyšší riziko nežádoucích účinků, jako je vyšší riziko rakoviny kůže.

Další možnosti léčby vypadávání vlasů

V případě kruhového vypadávání vlasů se zinek také často používá kvůli jeho účinku na imunitní systém.

Pokud je způsobena některými léky, vypadávání vlasů obvykle po ukončení terapie ustoupí. V závislosti na medikaci je možné snížit dávku nebo přejít na alternativní přípravek, který vlasům méně škodí.

Někdy infekce nebo jiná onemocnění (například poruchy štítné žlázy) způsobují difúzní vypadávání vlasů. Podle toho by se s nimi mělo zacházet. Pokud je za nadměrným vypadáváním vlasů nedostatek bílkovin nebo železa, je důležité deficit kompenzovat dietou nebo substitučními přípravky.

Pro podpůrnou léčbu difuzního vypadávání vlasů jsou nápomocné i přípravky z lékárny. Aktivní složky jako různé vitamíny B a aminokyseliny (L-cystein) posilují vlasové kořínky a stimulují tvorbu nových vlasových buněk.

I v případě jizevnatého vypadávání vlasů (jizvitá alopecie) je léčba základního onemocnění (lupus erythematodes, nodulární lichen a další) nejlepší strategií proti vypadávání vlasů.

Transplantace vlasů

Ustupující vlasovou linii a pleš, které se tvoří u mužů s dědičnou ztrátou vlasů, lze skrýt autologní transplantací vlasů. Lékaři při tomto zákroku z ještě chlupatějšího týlu vyříznou malé kousky tkáně s vlasovými folikuly, které většinou nereagují citlivě na testosteron, a transplantují je do plešatých partií. Zákrok se doporučuje nechat provést zkušeným dermatologem.

U žen s dědičným vypadáváním vlasů není transplantace vlasů často příliš vhodná, protože se jim obvykle nevytvoří ohraničená plešatá místa (např. plešatá místa na zátylku), ale vlasy jako celek řídnou nebo řídnou (zejména na temeni hlavy). Ve většině případů nedojde k úplné plešatosti.

Transplantace vlasů se také nedoporučuje v případě kruhového vypadávání vlasů, protože vlasy často po několika měsících dorostou samy (spontánní hojení).

Obchod nabízí řadu volně prodejných přípravků proti vypadávání vlasů. Jde například o kofeinový šampon proti vypadávání vlasů, extrakt z kořene lopuchu a saw palmetta, přípravky s vitamínem H, extrakt z prosa nebo taurin.

Slibují například stimulaci růstu vlasů a udržení vlasů stimulací pokožky hlavy a krevního oběhu. U většiny těchto produktů však dosud nebyla prokázána jejich účinnost.

Totéž platí pro vlasová tonika obsahující alfatradiol (17-α-estradiol). Podobně jako finasterid je účinná látka schopna inhibovat enzym 5α-reduktázu a tím tvorbu vysoce účinného dihydrotestosteronu (DHT). Proto se doporučuje mužům s dědičným vypadáváním vlasů. Jeho účinnost však nebyla vědecky jednoznačně prokázána.

Správný sestřih nebo jiný účes mohou zakrýt plešatá místa nebo prořídlé části vlasů. Nechte si poradit od svého kadeřníka!

Výměna vlasů také zakryje postižená místa. Dnes existují paruky a tupé z pravých i syntetických vlasů všech tvarů a barev, které lze dočasně nebo trvale připevnit.

S některými vlasovými náhradami je dokonce možné chodit plavat. Určitě si nechte odborně poradit v druhém vlasovém studiu!

Zeptejte se své zdravotní pojišťovny, zda přispěje na náklady na výměnu vlasů při vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů: Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte podezření, že trpíte zvýšeným vypadáváním vlasů, je vhodné navštívit lékaře. Ale ke kterému lékaři chodíte kvůli vypadávání vlasů? Nejprve má smysl navštívit svého praktického lékaře. Někdy již určí příčinu, např. nedostatek železa, pomocí krevního testu.

Mimochodem, o zvýšeném vypadávání vlasů se mluví, když člověku vypadne více než 100 vlasů denně. Pak hrozí pleš.

Vypadávání vlasů: vyšetření a diagnostika

Za účelem diagnostiky vypadávání vlasů a objasnění možných příčin lékař kromě rozhovoru lékaře s pacientem (anamnéza) provádí různá vyšetření. Patří mezi ně fyzikální vyšetření, krevní test a podle potřeby další procedury jako epilační test, trichogram nebo vyšetření vzorku chlupaté pokožky hlavy.

Vezmeme si anamnézu

Prvním krokem k objasnění vypadávání vlasů je anamnéza, tedy konzultace lékaře s pacientem k získání anamnézy. Lékař se například ptá, jak dlouho vypadávání vlasů trvá, zda máte podezření na konkrétní spouštěč, jaké léky užíváte a zda máte nějaké známé základní onemocnění.

Vyšetření

Následuje fyzikální vyšetření. Zde lékař zkoumá pokožku hlavy a rozložení vlasů na hlavě. V závislosti na typu vypadávání vlasů, kterým trpíte, se příznaky alopecie liší: V případě potřeby vypadá vypadávání vlasů odlišně v závislosti na příčině.

Dědičná ztráta vlasů může být například často jasně diagnostikována podle vzoru řídnutí nebo plešatění: lysé čelo, pleš na zadní straně hlavy (tonzura) a ustupující vlasová linie jsou také indikativní:

Ustupující vlasová linie v horní oblasti spánku je především stížností mužů. V některých případech se ustupující vlasová linie vyvíjí již v mladé dospělosti. Často jsou prvním příznakem dědičné alopecie. U žen s touto formou vypadávání vlasů se však ustupující vlasová linie vyvíjí jen velmi zřídka.

Více o ustupující vlasové linii a zdravotních rizicích, která s tím mohou být spojena, se dočtete v článku Ustupující vlasová linie.

Kulaté, zcela holé skvrny na pokožce hlavy bez známek kožních změn (jako jsou záněty nebo jizvy) svědčí o kruhovitém vypadávání vlasů. Nasvědčují tomu také takzvané chloupky s vykřičníky (“chlupy čárky”), které se často nacházejí na okrajích lysin:

Jde o krátké polámané chloupky, které se dají bezbolestně vytrhnout a mají špičatý kořínek místo běžného kulatého. Lidé s kruhovým vypadáváním vlasů mají navíc často změny na nehtech (rýhy, dolíčky).

Krevní test

Krevní test je zvláště informativní v případě difuzního vypadávání vlasů. Lékař mimo jiné vyšetřuje hladinu železa a zinku, hladinu štítné žlázy a hladinu zánětů (např. počet leukocytů, sedimentaci krvinek). Krevní hodnoty indikují možné příčiny vypadávání vlasů, jako je nedostatek železa nebo zinku, hypertyreóza nebo zánětlivá onemocnění.

U mladších žen s dědičným vypadáváním vlasů odborníci doporučují stanovení krevních hladin androgenů a estrogenů. To je zvláště nutné, pokud ženy vykazují známky zvýšených hladin androgenů, jako jsou nepravidelnosti cyklu a mužský typ růstu vlasů (hirsutismus).

Epilační test

trichogram

Trichogram je mikroskopická vyšetřovací metoda, kterou lze použít k detekci patologických procesů ve vlasových koříncích a vlasovém stvolu. Vlasy procházejí v průběhu svého života různými fázemi (vlasovým cyklem):

 • Růstová nebo anagenní fáze: Fáze aktivního růstu vlasů obvykle trvá čtyři až šest let, někdy až deset.
 • Přechodná neboli katagenní fáze: Trvá jeden až dva týdny, během kterých dochází k funkční degradaci vlasového folikulu a posunu vlasu směrem k povrchu pokožky hlavy.
 • Klidová neboli telogenní fáze: Trvá tři až čtyři měsíce, během kterých již neprobíhá žádný metabolismus – vlasy „odpočívají“. Na konci se sype (= vypadne).

Pomocí trichogramu lze odhadnout podíl vlasů v jednotlivých fázích. To pomáhá objasnit vypadávání vlasů.

Na normálním trichogramu je více než 80 procent vytržených chloupků ve fázi růstu (anagenní fáze) a méně než 20 procent ve fázi odmítnutí (fáze telogenu). Pouze několik chloupků (jedno až tři procenta) vykazuje přechodné stádium (katagenní fázi), a proto je obvykle obtížné identifikovat pod mikroskopem.

Ke zvýšené ztrátě vlasů dochází, když je podíl anagenních vlasů nižší než 80 procent a podíl telogenních vlasů je odpovídajícím způsobem vyšší. Podíl telogenu až 50 procent naznačuje výrazné vypadávání vlasů. Při hodnocení trichogramu je vždy důležité vzít v úvahu anamnézu a výsledky fyzikálního vyšetření.

Počítačem podporovaná analýza vlasů

Nyní je možné vytvořit trichogram pomocí digitálního fotoaparátu a speciálního počítačového softwaru. Vlasy pacienta se za tímto účelem nevytrhávají. Místo toho lékař oholí malou oblast pokožky hlavy na neviditelném místě. O tři dny později se oblast a dorůstající vlasy obarví barvou na vlasy a vyfotografují se ve velkém zvětšení. Výsledek poskytuje lékaři informace o hustotě vlasů a činnosti vlasových folikulů.

Biopsie

Někdy je nutné, aby lékař vyřízl malý vzorek chlupaté pokožky hlavy (spolu s vlasovými folikuly) a blíže jej prohlédl. To je případ například jizevnaté alopecie nebo nevysvětlitelného difuzního vypadávání vlasů. Odstranění tkáně je třeba pečlivě zvážit: je bolestivé, zanechává jizvu a v postižené oblasti již nenarostou chloupky.

Vlasový deník

Další vyšetření

Pokud má lékař podezření na určité základní onemocnění jako příčinu vypadávání vlasů, mohou být nutná další vyšetření. Například k objasnění hypertyreózy lékař často provádí ultrazvukové vyšetření nebo scintigrafii štítné žlázy.

Vypadávání vlasů: prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit vypadávání vlasů, je mechanické nebo způsobené podvýživou. Dlouhé vlasy tedy noste častěji volně svázané nebo otevřené a pravidelně dodávejte svému tělu všechny důležité živiny a minerály (bílkoviny, železo, vitamíny B a tak dále), abyste zabránili vypadávání vlasů způsobenému podvýživou!

Často kladené otázky o vypadávání vlasů

Co pomáhá proti vypadávání vlasů?

Co pomáhá ženám s vypadáváním vlasů?

Léčba pro ženy s vypadáváním vlasů se obecně neliší od léčby pro muže. Vypadávání vlasů u žen v menopauze je často hormonální, kdy hladina estrogenu klesá a androgeny se zvyšují. Pokud je nutná hormonální substituční terapie, může působit proti účinkům androgenů.

Jaké vitamíny na vypadávání vlasů?

Vitamíny, které pomáhají proti vypadávání vlasů, jsou vitamíny A, C, D, E a B (zejména B7 a B12). Podporují růst vlasů. Vyvážená strava a v případě potřeby doplňky stravy tyto vitamíny poskytují.

Jaký lékař na vypadávání vlasů?

Pokud vám vypadávají vlasy, měli byste navštívit dermatologa (kožního lékaře). V některých případech může být také užitečné obrátit se na specializovanou trichologickou praxi, která se specializuje na poruchy vlasů a vlasové pokožky.

Jaký šampon pomáhá při vypadávání vlasů?

Jak velké vypadávání vlasů je normální?

Normální je ztráta 50 až 100 vlasů denně. Pokud si všimnete, že ztrácíte výrazně více vlasů než obvykle nebo se tvoří plešatá místa, měli byste se poradit s lékařem. Vypadávání vlasů může naznačovat různé zdravotní problémy, jako je hormonální nerovnováha, stres nebo podvýživa.

Proč dochází k vypadávání vlasů?

Vypadávání vlasů může mít různé příčiny, jako je genetická predispozice, hormonální změny, stres, podvýživa, některé léky nebo nemoci. U mužů je nejčastější příčinou dědičné vypadávání vlasů. U žen mohou hormonální výkyvy během menopauzy způsobit vypadávání vlasů.

Které léky mohou způsobit vypadávání vlasů?