Vypadávání vlasů během menopauzy

Vypadávání vlasů během menopauzy: Příčiny

Náhle silné vypadávání vlasů? Pro ženy v menopauze a po ní jsou řídké vlasy spíše pravidlem než výjimkou. Podle studie je vypadáváním vlasů postižena o něco více než polovina žen nad 50 let, od 60 let je to dokonce až 80 procent.

Jednou z příčin vypadávání vlasů je často nerovnováha pohlavních hormonů během menopauzy. To je důvod, proč se tento typ vypadávání vlasů nazývá také hormonálně vyvolané vypadávání vlasů nebo hormonální alopecie.

Během menopauzy je tento typ vypadávání vlasů zcela běžný. Vaječníky produkují v této fázi života stále méně estrogenu. To má za následek přebytek mužských pohlavních hormonů (androgenů), jako je testosteron. Vlasový cyklus se zmate a růstová fáze vlasu se zkrátí. Výsledek: vypadává více vlasů.

Muži tento problém dobře znají a u žen je normální, že s přibývajícím věkem vlasy řídnou. Ne vždy je spouštěčem menopauza. Vlasové folikuly také stárnou nezávisle na hormonálních změnách před a po menopauze. Ztráta až 100 vlasů denně není důvodem k obavám. Pokud je jich však výrazně více nebo se dokonce tvoří plešatá místa, je to známka vypadávání vlasů.

Jakmile tělo projde hormonální změnou, v některých případech vlasy po menopauze znovu rostou. Jak dlouho vypadávání vlasů během menopauzy trvá, se žena od ženy liší. Může trvat několik týdnů, několik měsíců nebo dokonce let.

Vypadávání vlasů během menopauzy: Co dělat?

Vypadávání vlasů v menopauze se často znovu zastaví, když je hormonální změna dokončena. Pro mnoho žen je těžké takto dlouho čekat, zvláště v případě výrazného vypadávání vlasů: když vlasy začnou vypadávat, často to postižené psychicky zatěžuje. Zejména ženy se s řídnoucími vlasy cítí nepříjemně a mohou se stydět. V nejhorším případě se rozvine deprese.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze však lze léčit. Nejprve se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Profesionálové vám nejlépe poradí s příznaky menopauzy, jako je vypadávání vlasů, zjistí příčiny a navrhnou optimální terapii.

Co dělá doktor

Váš lékař má různé způsoby léčby vypadávání vlasů během menopauzy. To, co skutečně pomáhá, se liší člověk od člověka.

  • Hormonální substituční terapie: u některých žen hormonální substituční terapie (HRT nebo hormonální terapie) obecně pomáhá s příznaky menopauzy a také zmírňuje vypadávání vlasů.
  • Minoxidil: Léčba účinnou látkou minoxidil je možná i při přetrvávajícím vypadávání vlasů. Odborníci se domnívají, že jeho účinek je částečně způsoben tím, že zlepšuje prokrvení pokožky hlavy. Jako nežádoucí vedlejší účinek však může vést i ke zvýšenému ochlupení na jiných částech těla.

Co můžete udělat sami

Existují některé domácí prostředky, bylinné alternativy nebo možnosti doplňkové a alternativní medicíny ke zmírnění vypadávání vlasů během menopauzy. Většina těchto metod však není vědecky prokázána. Používejte je proto pouze po konzultaci s lékařem a/nebo pouze jako doplněk ke klasické terapii.

Přizpůsobte svůj jídelníček

Živiny, které přijímáme potravou, mají vliv na řadu procesů v těle – včetně růstu vlasů a zdraví. Ke snížení vypadávání vlasů v období menopauzy má smysl strava bohatá na vitamíny C, B a A a také na minerály zinek, železo, měď, hořčík nebo vápník.

Zdravá tělesná hmotnost může také pomoci proti vypadávání vlasů během menopauzy. Ženy s nadváhou s body mass indexem vyšším než 25 statisticky trpí postmenopauzálním vypadáváním vlasů častěji než ženy s normální hmotností.

Potřete rozmarýnovým olejem

Bylinné domácí prostředky

Pro vypadávání vlasů během menopauzy existují některé bylinné léky, které mohou postižené ženy vyzkoušet, například:

  • Antioxidanty, jako jsou flavonoidy v jablkách, skořici, kakau nebo hroznech, mohou někdy podpořit růst vlasů.
  • Kofein prý podporuje buněčnou proliferaci a růst vlasů.
  • Cibulová šťáva může stimulovat vlasové folikuly, aby pomohla snížit vypadávání vlasů během menopauzy.