Vlasy: struktura, funkce, nemoci

Co jsou vlasy?

Vlasy jsou dlouhé zrohovatělé vlákna skládající se z keratinu. Jako tzv. kožní přívěsky se tvoří v epidermis od třetího embryonálního měsíce.

U lidí existují tři typy vlasů:

  • Lanugo chloupky (chlupy): jemné, krátké, tenké a nepigmentované chloupky, které se vyskytují v embryonálním období a vypadnou nejpozději do 4. měsíce života.
  • Vellus chloupky (vlněné chloupky): tyto krátké, jemné, lehce pigmentované chloupky zpočátku nahrazují chloupky lanugo. Tvoří ochlupení u dětí, ale částečně i u žen.
  • Koncové chloupky (trvalé chloupky): obvykle dlouhé, husté a více či méně pigmentované chloupky, které od narození tvoří chlupy na hlavě, řasy a obočí. Během puberty se z vellusových chlupů v podpaží a oblasti genitálií stávají takové koncové chlupy. Totéž platí pro většinu ochlupení mužského těla.

Vlasy: Struktura

Chloupky se vyvíjejí z kuželovitých rostlin v hloubce epidermis, které prorůstají do embryonálního pojiva. Z toho se vyvine vlasová papila, kužel pojivové tkáně, která je zásobována krví. Kolem něj sedí vlasová cibulka, zesílený konec vlasového kořínku, který šikmo zasahuje do podkoží.

Protože chloupky stojí v kůži pod úhlem, je vidět směr, „čára“. To je zvláště viditelné u vírů, které tvoří chloupky.

Mezi vlasovým měchem a povrchem pokožky probíhá vlasový měchový sval, který se může při vzrušení stáhnout, což způsobí, že vlasy vstanou a povrch kůže bude vypadat jako „husí kůže“.

Zda jsou vlasy rovné nebo kudrnaté, závisí na průřezu vlasového stonku. Pokud je průřez kulatý, jsou obvykle velmi hladké. Pokud je průřez kulatý až oválný, jsou hladké nebo mohou tvořit kadeře. Pokud je průřez silně eliptický, tvoří obvykle velmi silné, malé kadeře.

Vývoj vlasu probíhá cyklicky a každý vlasový folikul nebo vlasový folikul má svůj vlastní cyklus, který je nezávislý na ostatních vlasových folikulech. Cyklus lze rozdělit do tří částí: Anagenní, Katagenní a Telogenní fáze.

Vývoj vlasů: Anagenní fáze

Vlasová cibulka má během vývoje vlasového stvolu různé formy:

Během růstové fáze (anagenní fáze), kdy se tvoří nový vlas, se také ve vlasovém kořínku vytvoří nová cibulka, která se v důsledku neustálé tvorby nových buněk vrství do více vrstev. Je zde vysoká metabolická aktivita, ale také vysoká citlivost na škodliviny všeho druhu.

Vývoj vlasů: katagenní fáze

V přechodové fázi (katagenní fáze) metabolická aktivita a tím i buněčná produkce vlasové cibulky končí – dochází k jejímu uzavření a keratinizaci (ukládání keratinu). Vlas je dole zaoblený a uzavřený vnějším obalem vlasového kořínku a pomalu se pohybuje nahoru.

Katagenní fáze trvá jeden až dva týdny. V této fázi je asi jedno procento vlasů na hlavě.

Vývoj vlasů: telogenní fáze

V závěrečné nebo klidové fázi (telogenní fáze) dojde k posunutí bulbu, zániku vnitřní pochvy vlasového kořene a nově vytvořené matrici obnoví vlasovou papilu a buněčné dělení začíná znovu. Vytvoří se nový „anagenní vlas“, který pak vypudí cibulový vlas v jeho telogenní fázi.

V této fázi je asi 18 procent vlasů na hlavě. Telogenní fáze trvá dva až čtyři měsíce.

Kolik vlasů má člověk?

Počet vlasů na hlavě je asi 90,000 100,000 až 140,000 100,000, ale u lidí s různou barvou vlasů jsou značné rozdíly: V průměru mají nejvíce vlasů blond lidé s přibližně 85,000 XNUMX, následují brunetky s přibližně XNUMX XNUMX vlasy na hlavě. Zrzky vyrůstají vzadu jen s asi XNUMX XNUMX vlasy.

Chloupky narostou asi o 0.3 milimetru za den, tedy asi o jeden centimetr za měsíc. Tloušťka vlasu (průměr/vlas) je 0.04 milimetru pro vellus vlasy a 0.12 milimetru pro koncové vlasy. Hustota je asi 200 vlasů na centimetr čtvereční.

Barva vlasů

Barva vlasů pochází z pigmentů produkovaných určitými buňkami nazývanými melanocyty. Tyto buňky se hojně nacházejí v oblasti vlasové cibulky. Když se vzduch dostane do vlasové dřeně, způsobí šedivění. Počáteční směs bezbarvých a přírodně barvených vlasů působí dojmem „šediny“. Když jsou všechny chloupky bez pigmentu, vypadají bílé.

Jaká je funkce vlasů?

U mnoha zvířat je srst důležitá pro tepelnou izolaci, jako ochrana před vnějšími vlivy a jako orgány orientace a hmatu. U lidí tyto vlasové funkce již nehrají hlavní roli. Ochrannou funkci mají stále jen speciální chloupky. Například chloupky na hlavě chrání před chladem a UV zářením, chloupky v nose a zvukovodu zase před pronikáním prachových částic.

Kromě toho mohou lidské vlasy (stejně jako zvířecí chlupy) přenášet i dotyk, tlak a hmatové podněty – díky mnoha nervovým zakončením u kořínku vlasu.

V neposlední řadě mají vlasy ve všech kulturách důležitou funkci šperku.

Kde se nachází vlasy?

Jaké problémy mohou vlasy způsobit?

Hnisavý zánět žlázy vlasového folikulu se nazývá furuncle. Jeho nejtěžší forma se nazývá karbunkl. V tomto případě je několik sousedních vlasových folikulů zaníceno (s tkáňovou fúzí).

Škodlivé látky

Toxiny poškozují vlasy zejména v anagenní fázi. V intenzitě poškození hraje roli síla a délka expozice polutantu a citlivost jednotlivého folikulu.

V případě lehčích škodlivin se anagenní vlasy předčasně přeměňují na telogenní vlasy, což vede k vypadávání vlasů po dvou až čtyřech měsících (odpovídá délce telogenní fáze).

V případě silnějších škodlivin se pouze část anagenních vlasů přemění na telogenní vlasy. Většina citlivých anagenních vlasů se stává dystrofickými a odlamují se v nejužším místě, což vede k rychlému začátku vypadávání vlasů.

U velmi silných znečišťujících látek dochází k transformaci a začátku vypadávání vlasů během hodin až dnů.

Extrémně silné nebo náhlé znečišťující látky způsobí, že celý vlasový matrix během několika hodin zanikne: Vlasy se lámou a vypadávají.

Vypadávání vlasů a nedostatek vlasů

Vznik plešatosti u mužů je založen na dědičné predispozici. Může začít krátce po pubertě.