Hallux Valgus: Příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je to hallux valgus? Obvykle bolestivé vychýlení palce nohy (zdravotní hallux) na vnější stranu těla (zdravotní valgozita). Nejčastější deformita přední části nohy. Postihuje především ženy středního a vyššího věku.
 • Příznaky: V oblasti metatarzofalangeálního kloubu je palec na noze zaúhlený směrem ven z těla. V tomto bodě se objeví bolest a zdvojená, zarudlá kůže.
 • Příčiny: např. boty, které jsou příliš těsné a/nebo příliš vysoké, predispozice (slabá pojivová tkáň), šikmá noha nebo jiné již existující deformity
 • Léčba: konzervativní metody jako gymnastika, dlahy, podpěry; v případě potřeby chirurgický zákrok k nápravě deformity
 • Odpovědný specialista: ortoped nebo nožní chirurg
 • Prognóza: Konzervativní opatření mohou zabránit nárůstu deformity, ale nemohou ji zvrátit. Toho lze dosáhnout pouze chirurgickým zákrokem (vysoká úspěšnost).

Hallux valgus: Léčba

V závislosti na tom, jak závažná je deformita palce nohy, lze zvážit různé formy terapie hallux valgus. Jejich cílem je snížit existující bolest, upravit deformitu nebo zabránit jejímu progresi. Terapie je také zaměřena na udržení nebo obnovení normální funkčnosti chodidla a palce u nohy.

Nechirurgická léčba hallux valgus

Fyzioterapie a cvičení na nohou

Lidé s hallux valgus mohou jednat sami: Pravidelné cvičení prstů u nohou rozhodně stojí za vyzkoušení. Posiluje svaly a šlachy chodidel. To je užitečné zejména u mírného hallux valgus, aby se zabránilo výraznějšímu křivému postavení. Jako preventivní opatření mohou cvičení prstů zajistit, že se nevychýlení v první řadě nevyvine.

Pravidelně můžete například převalovat nohu přes tenisák nebo takzvaný ježčí míček (gumový míček se zaoblenými „hroty“). Tím se buduje příčná klenba nohy. Bosá chůze také posiluje často atrofované struktury chodidel. To se nejlépe provádí na nerovném povrchu, jako je štěrk, písek, tráva nebo mulč z kůry. To stimuluje nohu více než chůze po hladké zemi.

Požádejte svého lékaře nebo fyzioterapeuta, aby vám doma ukázal vhodné cviky pro terapii hallux valgus!

Hallux valgus dlaha

Dlaha hallux valgus je navržena tak, aby zatlačila palec směrem dovnitř chodidla – tj. pryč od ostatních prstů – pomocí mechanického tlaku. Úpravou svalů a šlach lze nepříjemné pocity časem snížit.

Pro dlahy hallux valgus existují různé systémy a provedení. Některé se nosí pouze na noc. Jiné se vejdou i do běžné konfekční obuvi a dají se nosit i přes den.

Podle současného učebnicového názoru nemohou dlahy korigovat již existující deformitu, ale mohou pouze tlumit bolest a zpomalovat progresi deformity.

Alternativy k dlaze

Kromě dlahy hallux valgus existují různé další možnosti nechirurgické léčby deformity:

Ortéza hallux valgus je zvláště užitečná, pokud pacient špatně snáší dlahu. Ortéza rozloží tlak na palec u nohy rovnoměrněji. Pro správné „měření tlaku“ je však důležitá správná velikost podpěry. Požádejte o radu odborníka (např. ortopedického technika).

Užitečné mohou být i speciální hallux valgus boty, zejména k úlevě od bolesti. Tyto boty jsou obvykle prostornější v oblasti přední části chodidla než běžné boty. To znamená, že přední část nohy není sevřená.

Existují i ​​speciální vložky do bot hallux valgus. Středonoží podpírají kulovým polštářkem (podložkou) a tím odlehčují oblasti přednoží. Vložky lze nosit do hallux valgus nebo normální obuvi.

Existují další možnosti konzervativní léčby hallux valgus. Kromě roztahovačů prstů, vycpávek prstů a kotlíkových válečků k nim patří také tejpování:

Drogová terapie

Pokud pacienti s hallux valgus nejsou schopni zvládat bolest jiným způsobem, mohou sáhnout po lécích proti bolesti. Lékaři obvykle doporučují nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je kyselina acetylsalicylová (ASA) nebo ibuprofen. Požádejte o radu svého lékaře!

Chirurgická léčba hallux valgus

Pokud konzervativní metody léčby nezabírají nebo jsou bolesti příliš silné, je u hallux valgus možností také operace. Nyní existuje asi 150 až 200 různých typů operací hallux valgus. V praxi se jich však provádí jen hrstka.

Různé chirurgické postupy se obvykle řídí podobným základním principem. Cílem je co nejlépe obnovit normální anatomické poměry. Chodidlo a palec by měly opět normálně „fungovat“ a bolest by měla zmizet nebo alespoň ustoupit. Vždy však záleží na individuální výchozí pozici, jaký operační cíl je u operace halluxů možný.

U mírných až středních deformit hallux valgus je výsledek obvykle dobrý. To znamená, že pacient je (a zůstává) bez bolesti a palec u nohy je v normální poloze.

Jak operace hallux valgus probíhá?

Pro správné naplánování operace je velmi důležité lékařské vyšetření a rentgen chodidla. Ty však dávají lékaři pouze hrubé vodítko. Ten umí většinou pouze přesně posoudit situaci při operaci, například stav chrupavky v metatarzofalangeálním kloubu. Často se proto pro konkrétní operační metodu rozhodnou jen v krátké době.

Operace hallux valgus v zásadě probíhá následovně:

 • Lékař uvolní metatarzofalangeální kloub palce nohy ze staženého kloubního pouzdra a uvolní jej od šlach, aby byl pohyblivý.
 • Metatarzální kost se prořízne (osteotomie) a posune se ve směru k ostatním prstům nohy. To opravuje hlavní příčinu hallux valgus: nadměrný úhel mezi prvními dvěma metatarzálními kostmi.
 • Metatarzální kost je fixována na místě malými šrouby alespoň do úplného zhojení. Ty však zpravidla zůstávají v kosti trvale (většinou nezpůsobují žádné potíže).
 • Nakonec lékař odstraní typický otok nad metatarzofalangeálním kloubem (pseudoexostóza) a uzavře kloubní pouzdro a tkáňové vrstvy.

Co se stane po operaci?

Po operaci je třeba noze co nejvíce odlehčit po dobu alespoň čtyř týdnů. To umožňuje, aby se vazy a kosti v klidu hojily. Regeneraci v této fázi mohou podpořit i fyzioterapeutická opatření.

Noha se poté pomalu aklimatizuje na nesení hmotnosti a rozložení hmotnosti během dalších čtyř týdnů. Přibližně po osmi týdnech mohou postižení znovu normálně chodit. Sport by měl být opět možný zhruba po 12 týdnech.

Jaká jsou rizika operace?

Operace hallux valgus je v zásadě málo rizikový a obvykle málo dopadový výkon (minimálně invazivní chirurgické metody). Jako u každé operace však existují některá obecná rizika, jako je krvácení nebo poranění nervů nebo cév.

Navíc bolest může přetrvávat i přes operaci hallux valgus. Někdy dochází i k recidivě (recidiva): Opět se tvoří malpozice palce nohy. Velmi vzácně pacienti netolerují použité fixační šrouby (intoleranční reakce).

Vzhledem k tomu, že noha je poměrně daleko od srdce, krev může také zálohovat. Není proto neobvyklé, že tkáň chodidla zůstane oteklá po dobu tří až 12 měsíců po operaci hallux valgus.

Hallux valgus: příčiny a rizikové faktory

 • Časté nošení obuvi, která je příliš těsná a/nebo má vysoký podpatek: v takové obuvi jsou prsty stlačené. Vysoký podpatek také vyvíjí větší tlak na metatarzofalangeální klouby.
 • Jiné špatné postavení chodidla: Hallux valgus může být důsledkem např. zkroucení nohy. V tomto případě se příčná klenba v oblasti přednoží zplošťuje a metatarzální kosti se oddalují. Mozoly na ploskách nohou mohou být známkou křečovitosti, která je často bez příznaků.
 • Predispozice: Obvykle je hallux valgus postiženo několik lidí v rodině. Odborníci se proto domnívají, že deformace nebo faktory, které ji podporují, mohou být zděděny. Rodiče s (bývalým) hallux valgus by proto měli pravidelně kontrolovat chodidla svých dětí: V dětství a dospívání lze stále snadno korigovat špatné polohy.
 • Nadměrná síla: Pokud např. narazíte nohou na dveře apod., mohou se části kloubního pouzdra odtrhnout a tahové síly v chodidle se mohou stát nevyváženými. To může mít za následek hallux valgus. Čím větší tah „špatným směrem“, tím více se palec vychyluje, což zase zvyšuje tah a tak dále.
 • Jiné: Revmatická onemocnění, vrozené deformity nebo zlomenina kosti, která se zhojila ve špatné poloze, může (ve vzácných případech) také podpořit zakřivení palce nohy.

Hallux valgus poznáme pouhým okem podle typické deformity: Palec na noze je v oblasti metatarzofalangeálního kloubu zaúhlený směrem k vnější straně těla k sousedním prstům, místo aby tvořil téměř přímku.

Kůže v tomto místě je navíc často zarudlá a velmi ztluštělá. Někdy to vypadá, jako by se tam vytvořila nová kost. Proto je tento příznak hallux valgus také známý jako pseudoexostóza (řecky: pseudês = nepravda; exostóza = růst nové kostní hmoty). Ve skutečnosti se však nejedná o kostní hmotu, ale spíše o hlavici záprstní kosti, která je přitlačena k vnitřní hraně nohy, a nad ní oteklou kůži.

Zvláštní formou hallux valgus je tzv. hallux valgus interphalangeus. V tomto případě je úhel mezi metatarzálními kostmi normální – pouze falangy palce nohy se odchylují ve směru ostatních prstů.

Rozsah deformity neumožňuje dělat žádné závěry o závažnosti bolesti! Někdy i mírně výrazný hallux valgus způsobuje silnou bolest. Ostatní lidé mají malou bolest i přes těžkou deformaci. Občas hallux valgus nezpůsobuje vůbec žádné znatelné nebo omezující nepohodlí.

Hallux valgus: vyšetření a diagnostika

K diagnostice hallux valgus nejsou nutná žádná složitá diagnostická opatření. Zpravidla postačí vyškolené oko lékaře, ideálně ortopeda nebo nožního chirurga. Pečlivě vám nohu prohlédnou a budou hledat otoky, mozoly a postavení prstů a kloubů. Budou také prohmatávat nohu a cítit váš puls

Ve většině případů se provádí i rentgen – ve stoje, s vahou těla na chodidle (zatížený rentgen). To umožňuje určit různé úhly nebo například stupeň artrózy.

MRI (magnetická rezonance nebo zobrazení magnetickou rezonancí) nohy se provádí pouze u speciálních otázek.

Hallux valgus: progrese a prognóza

Bez léčby se deformita palce nohy u hallux valgus v průběhu let obvykle zhoršuje. Neustálý tlak na metatarzofalangeální kloub palce nohy může také způsobit jeho opotřebení (osteoartrózu).

Pokud fyzioterapie, dlahy apod. nejsou schopny symptomy dostatečně zlepšit a/nebo je bolest silná, přistupuje se k operaci. Úspěšnost je vysoká: podle odborné literatury dosahuje operace hallux valgus velmi dobrého nebo dobrého výsledku asi u 85 % léčených pacientů.

Po chirurgické korekci hallux valgus nebudete po určitou dobu moci pracovat ani sportovat. Jak dlouho tato fáze trvá, závisí na příslušné profesi nebo disciplíně. V případě fyzicky namáhavé práce může nucená přestávka trvat až deset týdnů. Před sportem byste měli počkat asi 12 týdnů. Pacienti s hallux valgus mohou získat přesnější doporučení od svého lékaře.