Kladivkový prst: Léčba, příčiny, příznaky

Stručné shrnutí

  • Léčba: montážní nebo ortopedická obuv, protetika, vložky do bot, tejpování, operace jako repozice šlach nebo rekonstrukce kloubu.
  • Příčiny: Nevhodná, příliš těsná obuv, špatné postavení chodidla, jako je vyklenutí chodidla, špičaté chodidlo a duté chodidlo, jiné špatné postavení prstů, jako je hallux valgus
  • Příznaky: Bolest, která se často objevuje v pozdějším věku, poruchy chůze a deformace prstů jako estetický problém.
  • Prognóza: Čím dřívější léčba kladívkového prstu, tím lepší prognóza. V některých případech se však u postižených jedinců opět vyvine kladívko.
  • Prevence: Nošení obuvi, která sedí a je co nejplošší, může zabránit kladivu. Zvláště prospěšná je chůze naboso.

Co je to kladívkový palec?

Většina lidí postižených kladívkovým prstem také trpí deformací chodidla, jako je vbočená noha, vysoká klenba nebo vbočený palec (hallux valgus). Vzácně je kladívkový prst vrozený.

Kromě kladívkového prstu existují další deformity prstů, které jsou mu velmi podobné. Zde jsou však jednotlivé prstní končetiny chybně postaveny jiným způsobem.

drápovitý prst (Digitus flexus)

Drápový prst však není totéž co drápové chodidlo (také duté chodidlo, pes cavus). Jedná se o deformaci celého chodidla.

Palička na noze

Na rozdíl od kladívkového je u paličkového prstu prodloužen jak základní kloub, tak i střední kloub. Palec směřuje přes tyto dva klouby přímo dopředu. V koncovém kloubu je palec prohnutý do takové míry, že i zde špička palce směřuje k zemi.

Jak se léčí kladívkový palec?

Pokud jsou prsty jen mírně zakřivené a pouze nepatrné tlakové body, často postačí obuv individuálně upravit. Jednou z možností je například rozšíření špičky nebo použití nových bot s širší špičkou, aby prsty měly v botě opět více místa.

Nedávné studie ukázaly, že v mnoha případech podpůrné punčochy, které generují maximální tlak 18 až 21 mmHg, mají pozitivní vliv na kladívkové prsty a snižují nepohodlí.

V mnoha případech však pomáhá pouze operace kladívkového prstu. Při výběru operační metody je rozhodující, jak moc je palec zakřivený a zda s ním lze ještě hýbat.

Posun šlachy

Společná rekonstrukce

Pokud jsou kůstky prstů více deformované, chirurg odebere kus střední nebo proximální falangy. Poté narovná palec u nohy. Někdy lékař zavede malý drát do postiženého prstu na noze. Je navržen tak, aby stabilizoval palec na noze v korigované poloze a po několika týdnech se odstraňuje.

Pásky jako alternativní pomůcky

Účinnost kinesiotapů není lékařsky prokázána. Pokud obtíže přetrvávají a opakují se i přes tejpy, je doporučeno poradit se s lékařem.

Jak se vyvíjí kladívkový palec?

Většina kladívků se v průběhu života vyvíjí po dlouhou dobu. Existují určité rizikové faktory, které tuto deformaci podporují:

Nesprávná obuv

Doprovodné špatné postavení nohy

Šikmá noha nebo vysoká klenba mění klenbu nohy. Pokud dojde k přetížení nebo špatnému zatížení chodidla v některé z těchto deformit v důsledku nadváhy nebo nevhodné obuvi, přední část nohy ztrácí napětí. Podélná klenba klesá a prsty se oddalují. Tím se změní směr tahu svalů a šlach. Prsty u nohou se pak kroutí jako kladivo.

Neurologické poruchy

Při spastické paralýze se někdy na chodidlech objevují svalové křeče (kontraktury), jejichž výsledkem je kladivo. Kladívkové kosti se také vyvíjejí častěji u jiných neurologických poruch, jako je Friedreichova ataxie. Postižení totiž mají často také vysoké klenby, které představují riziko pro kladívkový prst.

Po traumatu

Revmatismus

Revmatoidní artritida je chronický zánět kloubů. Jde o onemocnění, které se vyskytuje v kloubech prstů a podporuje také kladívkový prst.

Jaké jsou typické příznaky kladívkového prstu?

Kladívkový palec nemusí nutně vést k příznakům. Obvykle se postižení vydají k lékaři, až když mají silné bolesti. Jiní trpí tím, že se jejich tvar chodidla vizuálně mění vlivem kladívkového prstu. Kladívko je v těchto případech spíše estetickým problémem.

U všech popsaných symptomů je třeba poznamenat, že nemusí nutně souviset se stupněm deformace. Dokonce i mírně vyjádřený kladívkový palec způsobuje v některých případech vážné nepohodlí, zatímco jiní lidé nepociťují žádné příznaky ani se silně vyjádřenými kladívkovými prsty.

Jak se hammertoe diagnostikuje?

Někdy s diagnózou pomůže rentgenový snímek nohy. Používají se především k plánování operace kladivouna.

Průběh onemocnění a prognóza

Bez léčby se malpozice v průběhu času dále zhoršuje. Prognóza je pak výrazně horší.

Jak lze zabránit kladívkovému prstu?