Hatha jóga | Styly jógy

Hatha jóga

Hatha Jóga je původní forma jógy, která se zabývá fyzickými cvičeními. Jde o vědomé, silné polohy, které mají dodávat energii tělu a mysli. Pohyby jsou pomalé a uvolňující.

Nicméně, svaly jsou posíleny, je zlepšena flexibilita a smysl pro vyvážit je vyškolen. Cílem je dosáhnout uvolněného stavu vnitřního vyvážit. Dechová cvičení a meditativní prvky mohou být také součástí Hathy Jóga. Existují různé úrovně obtížnosti a podformy Hatha Jóga.

Sivananda jóga

Sivanada jóga existuje od 1960. let XNUMX. století a byla ovlivněna studentem Svámího Sivanady. Integruje různé styly jógy a také obsahuje duchovní meditativní prvky. Sivanada jóga je založena na pěti prvcích: správný pohyb (Asana), dýchání (Pránájáma), relaxace (Savasana), výživa (vegetariánská), pozitivní myšlení (Vedenta) a mediace (Dhyana).

Pro konečné osvícení lze jako duchovní vodítka použít 4 hlavní cesty jógy (viz výše). Sinavada jóga je populární forma jógy v USA a Evropě. Třída jógy je poměrně tichá a meditativní, ale má také energetické, aktivační prvky.

Sahadža jóga

Sahadža jóga je forma jógy vyvinutá indickým lékařem (Shri Mataji), který doplnil své anatomické a fyziologické znalosti o duchovní přístupy a vyvinul Sahadža jógu. V sahadžajogě hraje seberealizace důležitou roli. Jednotlivé čakry a kanály jsou také důležité.

V Sahadža józe vnitřní mír a vyvážit se nalézá především prostřednictvím rozjímání. Systém Sahadža jógy je založen na výuce 7 základních čaker a energetických kanálů, které ovlivňují tok energie v těle. Mezi čakrami a lékařskými anatomickými strukturami existuje spojení. Meditací ke konkrétní čakře mohou být uvolněny energetické blokády a tok energie může být uveden zpět do rovnováhy.

Surat Shabd jóga

Ve Vinyasa Yogě vstupuje jogín do určitých pozic, které poté energicky a dynamicky opouští dechovým impulzem k přechodu do další polohy. Dýchání a pohyb by měl být v harmonii, aby se mysl mohla uvolnit. Postupností pohybů a dýchání jogín přichází do meditativního stavu, posiluje a mobilizuje své tělo.

Myšlenky by měly proudit a uvolňovat se, dokud se nespojí v celek. Fyzická cvičení zároveň trénují rovnováhu, posilují dýchací a dýchací svaly a zlepšují vědomí vlastního těla. Vinsaya jógu lze také provádět s lehkým hudebním doprovodem, a tak získá mírně choreografický charakter.