Příznaky senné rýmy

Příznaky senné rýmy: Jak se vyvíjejí?

Při senné rýmě tělo alergicky reaguje na bílkovinné složky pylu rostlin v okolním vzduchu (aeroalergeny). Tam, kde se tělo dostane do kontaktu s tímto pylem (sliznice v nose, očích a krku), se objevují typické příznaky senné rýmy.

Pylové proteiny způsobují, že tělo uvolňuje zánětlivé posly (jako je histamin): Ty rozšiřují krevní cévy a způsobují otoky nosní sliznice. Zánětliví poslové také přitahují buňky imunitního systému, které spouštějí zánětlivou reakci ve sliznicích.

Tyto procesy se pak projevují například typickými příznaky senné rýmy

  • svědění, ucpaný nos nebo rýma
  • zánět spojivek se svědivými, zarudlými a slzícími očima
  • oteklé víčka
  • případně i svědění sliznic v ústech a krku
  • Zhoršení spánku v noci, a proto silná únava během dne
  • Pocit nevolnosti s bolavými končetinami a únavou (podobně jako nachlazení)

Příznaky pylové alergie se objevují, jakmile a tak dlouho, jak dotyčné rostliny uvolňují svůj pyl do ovzduší. V mírných zimách může brzy začít kvést například olše a líska. Lidé, kteří jsou alergičtí na tyto rostliny, proto mohou pociťovat příznaky již v prosinci nebo lednu.

Křížová alergie

U některých lidí jsou příznaky senné rýmy doprovázeny nesnášenlivostí některých potravin. Příčinou toho je takzvaná zkřížená alergie. Tělo reaguje alergicky nejen na bílkoviny v pylu rostlin, ale také na podobné bílkoviny v potravinách.

Většina alergiků na pyl břízy nedá dopustit například na syrová jablka, lískové ořechy nebo třešně. Při konzumaci takových potravin tělo postižených reaguje podobným způsobem, jako by do něj „napadl“ pyl:

V některých případech se zkřížená alergie vyskytuje pouze dočasně, například ve stresových fázích života.

Více o zkřížených reakcích u alergiků se dočtete v článku Zkřížená alergie.

Přehled důležitých zkřížených alergií:

Typ pylu

Možné zkřížené alergeny v těchto potravinách

Pyl stromů (jako je bříza, olše, líska)

(syrové) jablko, meruňka, fík, třešeň, kiwi, nektarinka, broskev, švestka, mrkev, (syrové) brambory, celer, sója, lískový ořech

Pelyněk

Koření (jako anýz, paprika), mrkev, mango, celer, slunečnicová semínka

ambrózie (ambrózie)

Banán, okurka, meloun, cuketa

Pyl trávy a obilovin

Mouka, otruby, rajčata, zelenina

Alergické astma

Alergická reakce na pyl způsobuje přehnanou reakci imunitního systému v průduškách. Ty se stahují (bronchokonstrikce) a tvoří viskózní sekreci. To ztěžuje postiženým zvláště vydechování.

Alergické astma je závažné onemocnění. Právě proto, že souvislost mezi sennou rýmou a astmatem je díky výzkumu stále zjevnější, neměli bychom příznaky senné rýmy ignorovat – mohou být takříkajíc předstupněm astmatu. Proto má dvojí smysl nechat se léčit příznaky pylové alergie:

Více o možnostech léčby senné rýmy se dočtete v článku Senná rýma – terapie.