Houba hlavy: příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

  • Popis: Plíseň pokožky hlavy (tinea capitis) je plísňové onemocnění vlasové pokožky způsobené infekcí kožními plísněmi. Děti jsou často postiženy.
  • Příznaky: Příznaky zahrnují kruhové, lysé skvrny na pokožce hlavy (vypadávání vlasů) s šedavými šupinami, zanícené oblasti kůže a svědění.
  • Léčba: V lehčích případech lékař léčí plísně hlavy antimykotiky ve formě šamponů, krémů nebo roztoků. V těžších případech jsou nutné antimykotika ve formě tablet nebo injekcí.
  • Příčiny: Houba hlavy je způsobena infekcí pokožky hlavy kožními plísněmi. Přenašeči jsou obvykle zvířata, jako jsou psi, kočky, křečci, králíci a morčata.
  • Diagnostika: Konzultace s lékařem, fyzikální vyšetření (např. vyšetření pod mikroskopem, příprava houbové kultury v laboratoři).
  • Prevence: Vyhněte se kontaktu se zvířaty s nápadnou lysinou, nesdílejte předměty (např. kartáče, ručníky) s nemocnými lidmi a pravidelně je dezinfikujte, prádlo perte na 95 stupňů Celsia.

Co je houba hlavy?

Houba hlavy, lékařsky známá jako tinea capitis, je infekční plísňové onemocnění (mykóza), které postihuje ochlupenou oblast hlavy (např. vlasy na hlavě, obočí, řasy, vousy). Jde o podtyp plísňového kožního onemocnění a způsobují ho kožní houby, jako jsou vláknité houby (dermatofyty), vzácně také plísně (Aspergillus) a kvasinky (Candida).

Zvířata, jako jsou psi a kočky, jsou často infikována houbovým patogenem, který se na člověka přenáší kontaktem (např. Houba hlavy je velmi nakažlivá a přenáší se také z člověka na člověka.

Kdo je konkrétně postižen?

Majitelé zvířat a lidé pracující se zvířaty (např. v zemědělství, na množírnách) také často onemocní plísní hlavy. V Německu se plísně hlavy stále častěji vyskytují také u starších lidí.

Jak poznáte houbu na hlavě?

Příznaky plísně hlavy se velmi liší. Zpočátku se kolem vlasového stvolu obvykle tvoří zarudlé uzliny (papuly). Po několika dnech jsou papuly bledší a odlupují se. Vlasy se stávají křehkými a lámou se. V důsledku toho se na pokožce hlavy vytvoří jedna nebo více ostře ohraničených, kruhových lysin (alopecie). Postižené oblasti kůže jsou obvykle pokryty šedavými šupinami. Pokožka hlavy je často zarudlá, svědí a bolí.

V některých případech se v mužských vousech v důsledku infekce objevují bolestivé abscesy, které jsou obvykle pokryty krustami (tinea barbae).

V těžkých případech jsou lymfatické uzliny na krku a krku oteklé a citlivé na tlak. Občas se objeví i horečka.

Silný zánět může způsobit trvalé poškození vlasových kořínků. V těžkých případech zůstává pokožka hlavy v těchto oblastech po zhojení navždy holá. Na pokožce hlavy často zůstávají jizvy.

Zejména závažné napadení plísní na hlavě zhoršuje kvalitu života mnoha postižených. Stydí se za lysiny na hlavě, a proto jsou často v psychické zátěži.

Jak se léčí houba na pokožce hlavy?

Je důležité léčit plísně hlavy co nejrychleji a co nejdéle. Příznaky totiž často v důsledku léčby rychle odezní, což způsobuje, že mnoho pacientů léčbu předčasně ukončí. To však umožňuje opětovné šíření plísně. Pokud jsou přenašečem plísně domácí mazlíčci, je nutné je také léčit, aby se zabránilo opětovné infekci.

Je důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu šíření plísňové infekce a snížilo se riziko infekce.

Šampony, roztoky a krémy

Plísně hlavy lékař léčí především zevně antimykotiky (antimykotiky) ve formě šamponů, roztoků a krémů, které se aplikují lokálně na kůži. Ty hubí houby (fungicidní) nebo inhibují růst plísní (fungistatické).

Používají se účinné látky jako terbinafin, itrakonazol a flukonazol.

U plísní hlavy je ve většině případů nutná doplňková léčba antimykotiky ve formě tablet, pitných roztoků (suspenzí) a injekcí (systémová léčba). Je důležité užívat léky dostatečně dlouhou dobu, dokud nebude možné detekovat další patogeny.

Léčba trvá několik týdnů až několik měsíců. Protože některé léky mohou ve vzácných případech poškodit játra, je vhodné, aby lékař pravidelně kontroloval krevní hodnoty.

Ve většině případů lékaři doporučují k léčbě mykózy hlavy kombinaci lokální a systémové léčby antimykotiky.

Antibiotika a kortizon

V případě napadení bakteriemi lékař většinou předepíše i antibiotika k aplikaci na kůži (např. masti, krémy). Ty inhibují růst bakterií (bakteriostatická antibiotika) nebo zabíjejí patogeny (baktericidní antibiotika).

Domácí opravné prostředky

Některé domácí prostředky mohou také pomoci zmírnit podráždění pokožky hlavy a svědění způsobené plísní hlavy. Studené obklady, gel z aloe vera nebo gel z vilínu mají chladivý účinek a mohou pomoci zmírnit svědění.

Neškrábejte svědivé oblasti kůže. To zhoršuje příznaky a může vést k infekci bakteriemi a zánětu.

Při mytí vlasů je důležité, abyste nepoužívali příliš horkou vodu. To dále dráždí již tak namáhanou pokožku hlavy a zvyšuje svědění. Pro zkrácení doby léčby má často smysl dlouhé vlasy zkrátit.

Relaxace zmírňuje příznaky u některých pacientů. Pomoci může například autogenní trénink nebo progresivní svalová relaxace.

Jak se vyvíjí houba na hlavě?

Plíseň pokožky hlavy se vyskytuje, když kožní houby, jako jsou vláknité houby (dermatofyty), plísně (Aspergillus) a kvasinky (Candida), napadají pokožku hlavy a pronikají do vlasových folikulů. Často způsobují onemocnění vláknité houby, například Microsporum canis, Trichophyton tonsurans, vzácněji Trichophyton violaceum. V Německu lze pozorovat rostoucí šíření patogenu Microsporum canis, který je většinou přenášen kočkami a psy.

Jak se přenáší plíseň hlavy?

Ve většině případů se infekce vyskytuje prostřednictvím zvířat, jako jsou psi, kočky, křečci, králíci a morčata. Potenciálními přenašeči jsou také telata na farmách. Zvířata jsou infikována patogeny, které se na člověka přenášejí přímým kontaktem. Zejména děti, které si hrají se zvířaty, jsou často postiženy plísní hlavy a stávají se přenašeči pro jiné lidi. Protože je plíseň hlavy velmi nakažlivá, ve školách a školkách se stále častěji objevují ohniska.

Aby se zabránilo trvalému vypadávání vlasů nebo jizvám způsobeným plísní na hlavě, je důležité co nejdříve konzultovat s lékařem při prvních příznacích. Pokud máte podezření, že máte plíseň na hlavě, váš praktický lékař je vaší první volbou. V případě potřeby nebo na další vyšetření vás odešle ke kožnímu lékaři.

Mnoho dalších kožních onemocnění (např. lupénka, atopický ekzém, seborea, kontaktní ekzém) má podobné příznaky, ale obvykle vyžaduje zásadně odlišnou léčbu. Lékař proto provede podrobné vyšetření.

Konzultace s lékařem

Vyšetření

Lékař poté vyšetří postižené oblasti kůže na zrakové abnormality (např. zarudnutí). Ten kůži prohlédne zblízka (např. speciální kožní lupou nebo mikroskopem) a prohmatá ji. Typické kožní změny často dávají lékaři prvotní náznaky plísňového onemocnění.

Vytváření houbové kultury

Pro spolehlivou diagnózu pak lékař provede kultivaci plísní, aby určil přesný patogen. K tomu si z postižené oblasti vezme vlasy nebo pahýly vlasů a šupinky kůže. Kultura se pak pěstuje v laboratoři na speciálním kultivačním médiu, aby se určil přesný typ houby. Plísňová kultura poskytuje lékaři důležité informace o patogenu a o tom, které léky jsou proti němu účinné.

Pozorování pod UV světlem

Měli by být vyšetřeni také rodinní příslušníci a další lidé, kteří měli úzký kontakt s lidmi s plísní na hlavě.

Lze plíseň hlavy vyléčit?

Houba hlavy se obvykle vyvine v průběhu několika dnů a při včasné léčbě po několika týdnech odezní. Pokud se však plíseň hlavy neléčí a postižená místa jsou již napadena plísněmi nebo bakteriemi, mohou po vyléčení infekce zůstat navždy bez srsti (plešatá).

V některých případech mohou závažné infekce zanechat jizvy na pokožce hlavy. Při prvních příznacích plísně hlavy se proto co nejdříve poraďte s lékařem.

I když se plíseň hlavy úspěšně zahojí, je možné se znovu nakazit!

Jak můžete zabránit plísním na hlavě?

Prádlo (např. polštáře, ručníky, čepice) je nejlepší prát na 95 stupňů Celsia nebo používat speciální hygienické prostředky k bezpečnému hubení plísní. Vyhněte se kontaktu se zvířaty, která mají na těle lysé, kruhové, šupinaté skvrny.

Dokud máte plíseň na hlavě, je lepší se vyhnout návštěvě kadeřníka. Infikované děti by se neměly vrátit do školy nebo školky dříve než týden po zahájení léčby lékařem. Nezapomeňte informovat školu nebo školku, abyste upozornili rodiče a učitele na možnou infekci.