Bolesti hlavy: typy, příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Spouštěče jako stres, nedostatek tekutin, práce na obrazovce, kouření, vysoký krevní tlak, virové infekce, záněty, mrtvice, poranění hlavy, léky, vysazení léků
 • Kdy navštívit lékaře? Vždy pro děti a těhotné ženy s bolestmi hlavy, po úrazech hlavy, s opakujícími se nebo náhlými silnými bolestmi hlavy, s doprovodnými příznaky jako je zvracení
 • Diagnostika: anamnéza, fyzikální a neurologické vyšetření, případně krevní testy, zobrazovací vyšetření, vyšetření mozkomíšního moku, vyšetření u očního lékaře, zubního lékaře nebo ORL specialisty
 • Prevence: Dostatek spánku, zdravá strava, dostatečný příjem tekutin, vyhýbat se alkoholu a nikotinu, důsledná konzumace kofeinu, pravidelné cvičení, kancelářská gymnastika, relaxační cvičení

Jaké typy bolestí hlavy existují?

Celkově jsou bolesti hlavy postiženy o něco častěji ženy než muži. Existují však rozdíly: Zatímco ženy trpí častěji migrénami, muži častěji pociťují takzvané klastrové bolesti hlavy. Tenzní bolesti hlavy jsou nejčastější formou bolesti hlavy.

U dětí se také někdy objeví bolesti hlavy a migrény. S přibývajícím věkem však počet případů klesá: Ti starší 45 let statisticky trpí méně záchvaty bolesti hlavy.

220 různých typů bolesti hlavy

90 procent všech lidí s bolestmi hlavy trpí tenzní bolestí hlavy. Druhým nejčastějším typem bolesti hlavy je migréna. Obě formy jsou primární bolesti hlavy.

Sekundární bolesti hlavy se vyskytují mnohem méně často. Jejich příčinou jsou například vedlejší účinky léků, nadměrná konzumace léků, nemoci nebo úrazy.

Tahová bolest hlavy

Tyto mírné až středně těžké bolesti hlavy se objevují příležitostně a postupně se zhoršují. Důvodem je pravděpodobně narušená inhibice bolesti, ke které dochází například po podráždění. Přestože se vyskytují na obou stranách hlavy, často postihují pouze oblasti, jako je čelo, spánky nebo temeno hlavy.

Tenzní bolesti hlavy jsou tupé a tisknou jako pás kolem čela a zadní části hlavy. Někteří lidé také cítí bolest v horní části lebky.

Více informací o tom najdete v článku o tenzní bolesti hlavy.

Migréna

Migréna postihuje postižené v průměru jednou až šestkrát za měsíc. Jeden záchvat migrény obvykle trvá čtyři až 72 hodin. Začíná postupně, většinou jednostrannou bolestí hlavy. Někdy bolest mění strany nebo se později stává oboustrannou.

Mezi deseti až 15 procenty všech pacientů s migrénou se před záchvatem bolesti objeví takzvaná aura, která je doprovázena například poruchami vidění, jako je blikání před očima, brnění v rukou a nohou a potíže s hledáním slov.

Je možné, že se migrény a tenzní bolesti hlavy vyskytnou v kombinaci.

Bolest hlavy vyvolaná léky

Bolest nastává vždy, když postižený užil léky. Často se rozvine začarovaný kruh: ze strachu z bolesti se polykají léky proti bolesti, které pak způsobují především bolest hlavy.

Postižení pak často dávku zvyšují. Bolesti hlavy (nitrátové bolesti hlavy) mohou způsobovat i jiné léky, jako jsou některá antihypertenziva.

Bolesti hlavy

Clusterové bolesti hlavy se často objevují několikrát denně a poté na měsíce opět mizí. Bolest zesílí na maximum během několika minut a obvykle trvá 15 minut až tři hodiny.

Ačkoli příčina těchto bolestí hlavy není jasná, zdá se, že u některých pacientů záchvaty spouští alkohol, cigaretový kouř nebo blikající světlo. Celkově jsou klastrové bolesti hlavy vzácné ve srovnání s tenzními bolestmi hlavy a migrénami.

Bolesti hlavy v některých případech doprovází nevolnost, nevolnost, zvracení, citlivost na hluk a světlo, stejně jako poruchy vidění nebo deprese. Tyto doprovodné příznaky, stejně jako místo, typ a trvání bolesti hlavy dávají lékaři prvotní indikaci příčiny nebo spouštěče příznaků.

Zjistěte více o sexuálních bolestech hlavy zde.

Co pomáhá proti bolestem hlavy?

V závislosti na příčině mohou být u sekundárních bolestí hlavy užitečné další léčebné metody, například operace mozkového aneuryzmatu.

Léky na bolesti hlavy

Existuje několik léků, které lze použít k léčbě různých forem bolesti hlavy.

Lék na tenzní bolesti hlavy

Následující léky často zmírňují bolesti hlavy:

 • kyselina acetylsalicylová (ASS)
 • ibuprofen
 • naproxen
 • Paracetamol
 • Kombinované přípravky kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu

Požádejte svého lékaře nebo lékárníka o radu ohledně výběru a dávkování vhodného léku proti bolesti. Zeptejte se také na možné vedlejší účinky a interakce s jinými léky, které užíváte.

Neužívejte léky proti bolesti déle než tři po sobě jdoucí dny a ne více než deset dní v měsíci. Pokud užíváte léky proti bolesti příliš často, riskujete, že si zvyknete a rozvinete bolesti hlavy vyvolané léky.

Léky na migrény

Některým lidem s mírnou migrénou pomáhají následující léky:

 • kyselina acetylsalicylová (ASS)
 • ibuprofen
 • Paracetamol
 • Diklofenak
 • Kombinované přípravky kyseliny acetylsalicylové, ibuprofenu nebo paracetamolu a kofeinu
 • Antiemetika na nevolnost

Závažné záchvaty migrény se často léčí tzv. triptany ve formě tablet, jako nosní sprej nebo injekce. Alternativně lékař aplikuje lysinacetylsalicylát (ASA lyzinát) jako injekci.

Účinné látky kyselina valproová, topiramát a amitriptylin se také používají k prevenci migrény. Patří do skupiny antikonvulziv: jde o léky, které se používají například k léčbě epilepsie.

Lék na klastrové bolesti hlavy

Injekce s botulotoxinem (botulotoxin, botox)

Injekce botoxu mohou někdy pomoci vážně postiženým pacientům s migrénou. Činidlo se vstřikuje do různých míst v oblasti hlavy, krku a ramen. Neurotoxin paralyzuje nervy a působí proti napětí. To snižuje závažnost a počet záchvatů migrény.

Jak tělo postupně odbourává botox, jsou nutné opakované aplikace.

Zvláštní případ bolesti hlavy z léků

V žádném případě se nedoporučuje pokoušet se o vysazení sami – lékařská pomoc je zde nezbytná a usnadňuje odvykání.

Nemedikamentózní léčba

Existují různé způsoby, jak čelit bolesti hlavy bez léků. Tato opatření jsou především preventivní: mohou snížit počet a frekvenci záchvatů bolesti hlavy.

Relaxace proti bolestem hlavy

 • Autogenní trénink
 • Progresivní svalová relaxace
 • rozjímání
 • Tai chi
 • Chi-Gong

Biofeedback pro migrény

Biofeedback může mít pozitivní vliv i na migrény. Pomocí počítačového programu, který mapuje mozkové vlny, se je pacient učí dobrovolně ovlivňovat. Na tuto nedrogovou metodu velmi dobře reagují zejména děti.

I když jsou některé léky během těhotenství tabu, biofeedback je možností proti migréně.

Akupunktura někdy stojí za vyzkoušení při častých tenzní bolesti hlavy. Akupunkturista zavádí jehly do určitých bodů. Velká studie Cochrane Institute ukazuje, že akupunkturní léčba s alespoň šesti léčebnými sezeními nabízí dobrou šanci na poskytnutí trvalé úlevy.

Manuální terapie a chiroterapie

To je také cílem chiropraktické terapie, která je formou alternativní lékařské léčby. Odstraňuje především blokády v páteři.

Někteří terapeuti také používají akupresuru, a to jemným tlakem na určité body na hlavě.

Zda chiropraktická terapie skutečně pomáhá proti bolestem hlavy, nebylo dosud jednoznačně prokázáno. Větší přehledové studie přinesly rozporuplné výsledky.

Sport

Homeopatie pro bolesti hlavy

Někteří pacienti také přísahají na homeopatii ke zmírnění bolesti hlavy. Typ globulí by měl záviset na přesném typu a příčině bolesti, například zda je na levé nebo pravé straně, po požití alkoholu nebo přílišném slunci.

Neexistuje však žádný vědecký důkaz, že homeopatie působí proti bolestem hlavy.

Koncept homeopatie a její konkrétní účinnost jsou kontroverzní a nebyly studiemi jednoznačně prokázány.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) se používá k léčbě bolestí hlavy. Elektrody vedou slabý proud do těla přes určité oblasti kůže. Procedura je šetrná, levná a má málo vedlejších účinků. Vědecké důkazy o jeho účinnosti však stále chybí.

Psychoterapie na bolesti hlavy

Diář bolesti hlavy / kalendář bolesti hlavy

Pokud trpíte častými bolestmi hlavy nebo migrénami, má smysl vést si deník bolesti. V něm si můžete poznamenat, kdy bolest začala a jak dlouho trvala. Můžete také zaznamenat možné spouštěče, jako je jídlo, stres, počasí a případně fáze menstruačního cyklu.

Poznamenejte si všechny doprovodné příznaky a léky, které užíváte.

Domácí léky na bolesti hlavy

Bolesti hlavy ne vždy vyžadují léky proti bolesti – pomoci mohou i domácí prostředky. Co ale skutečně pomáhá proti bolestem hlavy?

Není neobvyklé, že se bolesti hlavy dostaví kvůli nedostatečnému pití – účinným opatřením proti bolestem hlavy je proto často vyrovnání vodní bilance. Pokud to nestačí, účinné jsou i kúry éterickými oleji, nachlazením a čaji.

Chlad na bolesti hlavy

Chladivé obklady na čelo a krk zklidňují přebuzený mozek a jsou proto vhodným domácím lékem na bolesti hlavy. Proti bolestem hlavy však někdy pomáhají i jiné obklady. Tyto jsou vhodné:

Chladivý obklad na čelo

Obklady na lýtka

Obklady na lýtka jsou někdy účinné i proti bolestem hlavy – zejména pokud jsou průvodním příznakem horečnaté infekce. Ponořte dva bavlněné hadříky do studené (ne ledové!) vody, vyždímejte a položte kolem lýtek. Přikryjeme suchou utěrkou a necháme asi deset minut působit.

Více o správné aplikaci se dočtete v článku Obklady na lýtka.

Pulzní zábal

Namočené proužky vyždímejte, obtočte je kolem tepových bodů na zápěstích a kotnících a každý přikryjte suchým ručníkem. Nechte působit deset minut, poté opakujte dvakrát (tzn. pulzní zábaly aplikujte celkem třikrát).

Více informací o zábalech a jejich aplikaci naleznete v článku Zábaly (obklady) a obklady.

Polštář ze studeného zrna

Studené sprchy

Studené sprchy na ruce, nohy nebo obličej lze použít i jako domácí lék na bolesti hlavy.

Odlitky paží a nohou

Studené sprchy na pažích a nohou stimulují krevní oběh a průtok krve a někdy zmírňují bolesti hlavy. Nejvhodnější je studená voda o teplotě kolem 18 stupňů. Studenou sprchu provádějte zhruba jednou denně.

Lití obličeje

S horní částí těla předkloněnou nechte studenou vodu stékat přes pravý spánek, čelo, levý spánek a pak zase zpět. Poté třikrát přejeďte proudem vody nahoru a dolů po pravé a levé straně obličeje. Nakonec třikrát zakroužkujte obličej. Vodu otřete nebo lehce otřete, nesušte.

Více o procedurách se dozvíte v článku Vodoléčba.

Esenciální oleje zmírňují bolesti hlavy

Například povzbuzující a chladivé oleje z máty peprné, levandule, rozmarýnu nebo čajovníku mohou pomoci zahnat bolesti hlavy.

Tření čela

Mast na čelo zředěným levandulovým, tea tree nebo mátovým olejem má relaxační účinek a zmírňuje bolesti hlavy. K tomu jemně vetřete pár kapek zředěného oleje do čela (a případně spánků a krku). Nejlepší je potom odpočívat.

Tření nohou

Aplikujte jednou až dvakrát denně, nejlépe po probuzení nebo před spaním.

Silice se nesmí dostat do očí ani na sliznice. Esenciální oleje nejsou vhodné ani pro kojence a děti – hrozí nebezpečné reakce.

Křenový obklad

Poté potřete zarudlou pokožku rostlinným olejem (např. olivovým) a nechte 30 minut až hodinu odpočívat. Křenový obklad je vhodné přikládat pouze jednou denně.

Složky dráždí sliznice. Oči proto zakryjte vazelínou a savými vatovými tampony.

Koupel nohou z hořčičné mouky

Někdy je na bolesti hlavy dobrá koupel nohou z hořčičné mouky.

Jak správně používat koupel nohou se dočtete v článku o léčivých rostlinách hořčice.

Káva a čaj na bolesti hlavy

Podobně jako káva má čaj údajně uklidňující účinek na bolesti hlavy. Černý čaj obsahuje také kofein, který rozšiřuje zúžené cévy v mozku.

Citronový balzámový čaj

Čaj z meduňky se také někdy používá jako domácí lék na bolesti hlavy. K tomu zalijte nálev ze sušených sypaných listů nebo čajových sáčků horkou vodou a nechte deset až 15 minut louhovat. Šálek meduňkového čaje můžete vypít dvakrát až třikrát denně.

Pomáhá sex na bolesti hlavy?

Nemusí to být klasický domácí lék, ale sexuální aktivita – ať už s partnerem nebo o samotě – může v některých případech zmírnit bolesti hlavy. Zdá se, že to platí alespoň pro migrény a bolesti hlavy. Vyplývá to ze studie univerzity v Münsteru.

Jaké jsou možné příčiny bolestí hlavy?

Navzdory intenzivnímu výzkumu není jasné, jak přesně bolesti hlavy vznikají. Předpokládá se, že jsou narušeny procesy tvorby, přenosu a inhibice bolesti.

Primární bolesti hlavy nemají žádnou identifikovatelnou příčinu. Obvykle je však spouští různé faktory, jako např

 • stres
 • Nedostatek tekutin
 • Špatně větrané místnosti
 • Práce s obrazovkou
 • Změna počasí
 • Nedostatek spánku a nepravidelný spánek
 • Kouření
 • Alkohol
 • Námaha (například po sportu)

Sekundární bolesti hlavy lze naproti tomu vždy vysledovat jako nemoc nebo vnější vlivy. Mezi nejčastější příčiny patří

 • Poranění hlavy a krční páteře, např. kraniocerebrální trauma
 • Záněty: Meningitida (zánět mozkových blan), encefalitida (zánět mozku), temporální arteritida (zánět temporálních tepen), sinusitida (typická bolest hlavy při ohýbání), zánět kořene zubu
 • Virové infekce, jako je chřipka
 • Vysoký krevní tlak
 • Herniovaný disk v krční páteři
 • Napětí ve svalech krku
 • Hypoglykémie u diabetes mellitus
 • Neuralgie trojklaného nervu, kraniomandibulární dysfunkce (dříve také známá jako Costenův syndrom)
 • Úpal
 • Akutní glaukom (glaukomový záchvat)
 • Aneuryzma mozku (abnormální expanze stěny mozkové tepny)
 • Cévní mozková příhoda (ischemická mrtvice nebo mozkové krvácení)
 • Mozkový nádor
 • Nesnášenlivost některých potravin, jako je glutamát („syndrom čínské restaurace“)
 • Stahování drog

Nádory mozku jsou extrémně zřídka zodpovědné za bolesti hlavy. I ty nejtěžší bolesti hlavy mají obvykle neškodné spouštěče. Navíc mozkové nádory obvykle způsobují další příznaky. Bolesti hlavy, které se objevují hlavně po ulehnutí (např. ráno) a postupem času se zhoršují, jsou někdy známkou nádoru. V tomto případě je vhodné lékařské objasnění!

Bolesti hlavy: kdy musíte navštívit lékaře?

 • pokud se bolesti hlavy objevují neustále nebo opakovaně v průběhu týdnů a měsíců
 • pokud se bolest rozvine po poranění hlavy nebo se objeví jeden nebo více dní po otřesu mozku
 • pokud je přítomna také nevolnost a zvracení
 • jestliže bolest doprovází horečka a/nebo ztuhlý krk

Bolesti hlavy u dětí

Děti a dospívající trpí bolestmi hlavy stejně často jako dospělí. Ve většině případů jsou to také neškodné tenzní bolesti hlavy nebo migrény. Bolesti hlavy u dětí je vhodné nechat vždy zkontrolovat lékařem. To platí zejména, pokud se vyskytují pravidelně.

Bolesti hlavy během těhotenství

O tom, zda jsou povoleny léky proti bolesti, se vždy poraďte se svým lékařem, abyste neohrozili své dítě. Účinná látka paracetamol se často používá při bolestech hlavy v těhotenství. Těhotné ženy totiž nesmějí užívat kyselinu acetylsalicylovou (ASA), ibuprofen, diklofenak a další tzv. NSAID.

Závažnější komplikace, jako je preeklampsie (těhotenská otrava), stojí za bolestmi hlavy v těhotenství méně často. V případě pochybností je vždy vhodné vyhledat radu lékaře.

Co dělá lékař pro diagnostiku bolesti hlavy?

K objasnění typu bolesti hlavy se vás lékař nejprve zeptá na vaši anamnézu (anamnézu):

 • Kde přesně je bolest lokalizována?
 • Jak bolest pociťujete a jak intenzivní jsou příznaky?
 • Jste si vědomi možných spouštěčů, např. nehoda, stres, intenzivní fyzická námaha nebo citlivost na počasí?
 • Jaké nemoci a rodinná anamnéza existují?
 • Jaké léky (léky proti bolesti atd.) užíváte?

Pokud si vedete deník bolesti hlavy (viz výše), poznámky, které obsahuje, vám také poskytnou cenné informace o vaší anamnéze.

Výsledky anamnézy a fyzikálního a neurologického vyšetření často postačují k objasnění typu a příčiny bolesti hlavy – zejména u tenzní bolesti hlavy a migrény. Další vyšetření jsou nutná jen zřídka, například při podezření na závažnější základní onemocnění.

Používají se pak například následující

 • Krevní testy
 • Ultrazvukové vyšetření, zejména krčních orgánů a krčních tepen
 • RTG páteře a lebky (při podezření na poranění)
 • Počítačová tomografie (CT)
 • Elektroencefalografie (EEG)
 • Pozitronová emisní tomografie (PET): metoda nukleární medicíny (vyšetření pomocí nízko radioaktivní látky)
 • Lumbální punkce (odběr míšního moku) při podezření na zánět nervů nebo mozkových blan
 • Angiografie (vaskulární zobrazení kontrastní látkou v rentgenovém snímku) mozkových cév pro malformace, aneuryzmata a trombózy

Prevence bolestí hlavy

V mnoha případech mohou jednoduchá opatření zabránit rozvoji bolestí hlavy především:

 • Dostatečný spánek s pravidelným spaním
 • Jezte vyváženou a pravidelnou stravu
 • Pijte hodně tekutin, zejména vodu, čaj nebo džusy
 • Konzistentní spotřeba kofeinu
 • Malý alkohol
 • Vyhněte se nikotinu
 • Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu
 • Vytrvalostní sporty
 • Kancelářská gymnastika, pět minut několikrát denně

Měli byste také omezit další rizikové faktory, o kterých je známo, že spouštějí bolesti hlavy, jako je pobyt v dusných nebo hlučných místnostech nebo konzumace určitých potravin.

Často kladené otázky o bolestech hlavy

Co pomáhá proti bolestem hlavy?

Co může způsobit bolesti hlavy?

Spouštěčů bolestí hlavy je mnoho, včetně stresu, málo spánku nebo nedostatku tekutin. Typickým příznakem migrény jsou také bolesti hlavy. Mohou se však vyskytnout i u jiných onemocnění, jako je virová infekce. Bolesti hlavy způsobují i ​​léky, alkohol a hodně kofeinu. Bolesti hlavy zřídka naznačují vážné onemocnění, jako je nádor na mozku.

Jaké domácí prostředky pomáhají při bolestech hlavy?

Co zmírňuje silné bolesti hlavy?

Silné bolesti hlavy často úspěšně zmírňují léky proti bolesti, jako je ibuprofen, paracetamol nebo ASA. Pomoci může i chladivý obklad na čelo. Lékaře vyhledejte, pokud bolest hlavy přetrvává, je velmi silná nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je závratě, slabost nebo vysoká teplota.

Které léky proti bolesti pomáhají při bolestech hlavy?

Jaký čaj pomáhá při bolestech hlavy?

Na bolesti hlavy jsou vhodné čaje máta, heřmánek a zázvor. Mátový čaj působí relaxačně a rozšiřuje cévy. To zlepšuje krevní oběh a zmírňuje bolesti hlavy. Heřmánkový čaj má uklidňující účinky, a proto je zvláště užitečný při bolestech hlavy souvisejících se stresem.

Jaký lékař na bolesti hlavy?

Co byste měli jíst, když vás bolí hlava?

Potraviny bohaté na hořčík, jako jsou ořechy, semínka a celozrnné produkty, mohou pomoci proti bolestem hlavy. Žádná speciální dieta však neexistuje. Alkohol, hodně kofeinu a sladká jídla mají tendenci zhoršovat bolesti hlavy. Ujistěte se také, že pijete dostatek vody.