Healing Earth: Účinky a použití

Léčivá hlína: Účinek

Říká se, že léčivá země má různé zdraví prospěšné vlastnosti:

Detoxikace: Léčivý jíl má díky své jemné struktuře vysokou schopnost akumulovat látky na svém povrchu (adsorpce) nebo je absorbovat (absorpce). Díky tomu dokáže vázat kožní maz a nečistoty například na pokožce a vlasech, ale také odstraňovat škodlivé látky z těla v rámci detoxikace nebo očisty střev.

Neutralizace žaludeční kyseliny: Uhličitanové soli obsažené v léčivém jílu z něj údajně dělají přírodní antacidum, které váže a neutralizuje žaludeční kyselinu v případě pálení žáhy nebo jiných žaludečních potíží souvisejících s kyselinou.

Protizánětlivé: Díky svému antibakteriálnímu a protizánětlivému účinku údajně hojivý jíl zmírňuje akné, kožní záněty (jako je spálení sluncem, bodnutí hmyzem nebo ekzémy) a záněty kloubů.

Lék proti průjmu: Léčivý jíl váže vodu, a proto je považován za přírodní lék na průjem.

Někteří výrobci produktů z léčivé hlíny také tvrdí, že léčivý jíl váže cholesterol z potravy, může pomoci proti celulitidě a histaminové intoleranci a zmírňuje svědění způsobené neurodermatitidou nebo lupénkou.

Zdravý účinek léčivého jílu neprokázaný

Na druhou stranu mají lidé pozitivní zkušenosti s léčivou zemí, z nichž některé se v lidovém léčitelství používají po staletí. Minerální zemina je považována za dobře snášenou. Kdo ho chce vyzkoušet na zmírnění kožních nečistot nebo gastrointestinálních potíží, nemusí očekávat žádné nezdravé účinky. Lidé s přetrvávajícími a závažnými potížemi by však měli vždy vyhledat lékařskou pomoc.

Účinek léčivého jílu závisí také na jeho složení. Studie naznačují, že léčivý jíl s jílovým minerálem smektit může snížit průjem u dětí o jeden den. Zatím není jasné, zda se to týká i léčivé hlíny se spraší nebo jílového minerálu kaolinitu.

Složení léčivé hlíny

Mezi složky léčivé hlíny patří především křemenný prach, živec (silikátový minerál) a kalcit (kalcit). V závislosti na geografickém původu léčivá hlína obsahuje různé podíly minerálů, jako jsou vápenaté, hořečnaté a sodné soli, hliník, železo a draslík.

Léčivá země: Oblasti použití

Léčivou zeminu lze použít zevně – například na kožní vady, svědění nebo záněty – i vnitřně – například k léčbě gastrointestinálních potíží.

Vnější použití léčivé hlíny

 • Akné, zanícené pupínky
 • Mastná a poškozená pleť
 • Svalové a kloubní potíže (jako je zánět kloubů související s revmatismem a dna)
 • Sportovní zranění (jako jsou modřiny, pohmožděniny, výrony)
 • Zánět kůže (například v důsledku spálení sluncem, bodnutí hmyzem, ekzémy, vyrážky)
 • Svědění (např. neurodermatitida nebo psoriáza)
 • celulitida
 • Povrchní flebitida

Návod k použití některých léčivých jílových přípravků dokonce doporučuje léčbu hnisavých ran a mokvajících vředů. Z lékařského hlediska to však není vhodné:

Léčivá hlína není sterilní a není schválena jako lék na léčbu ran. Prášek díky své práškové konzistenci ránu vysušuje, může se shlukovat a bránit tvorbě nové tkáně. Aby se rány optimálně hojily, potřebují vlhké prostředí.

Podrobné informace o tomto tématu si můžete přečíst v článku „Hojení ran“.

Vnitřní použití léčivé hlíny

Některé léčivé jílové produkty jsou schváleny jako léky na

 • Pálení žáhy,
 • žaludeční potíže související s kyselinou a
 • průjem.

Kromě toho se léčivý jíl používá k podpůrné léčbě různých gastrointestinálních potíží, např.

Léčivý jíl je také považován za přírodní lék na gastritidu. Léčebný účinek na gastritidu však nebyl prokázán.

Podrobné informace o léčbě zácpy – včetně domácí léčby – naleznete v článku „Zácpa“.

Léčivý jíl prý také váže cholesterol z potravy. Neexistují však žádné vědecké důkazy, že léčivý jíl snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Protože se o léčivém jílu říká, že na sebe také váže metabolické produkty, toxiny nebo tuky z potravin, výrobci jej doporučují jako prostředek na očistu střev, pročištění tlustého střeva, pročištění a detoxikaci. Účinek takových detoxikačních přípravků, které detoxikují organismus, nebyl dosud vědecky prokázán. Odpovídající reklamní tvrzení jsou proto nepřípustná – a to ani v případě léčivé hlíny. Místo toho se tělo zbavuje škodlivých látek prostřednictvím jater a ledvin.

Neexistuje také žádný vědecky spolehlivý důkaz, že léčivý jíl pomáhá při hubnutí nebo proti histaminové intoleranci.

Vždy nechte lékaře nejprve vyšetřit zvýšenou hladinou cholesterolu, žaludečními potížemi souvisejícími s překyselením, příznaky dráždivého tračníku, gastritidou a přetrvávajícím průjmem. Pokud kojenci a malé děti trpí průjmem, je také vždy vhodná návštěva lékaře!

Léčivá hlína: správné použití

Léčivý jíl nepoužívejte vnitřně, pokud je v návodu na obalu uvedeno, že je určen pouze pro vnější použití!

Pro vnější použití smíchejte léčivý jílový prášek s vodou z vodovodu, aby vznikla homogenní kaše (nazývaná peloid). Tu nanášejte na pleť, třeba jako hojivou jílovou masku proti kožním nečistotám, nebo si z ní připravte obklad (např. proti sportovním zraněním). Podrobnější informace o dávkování a aplikaci naleznete v pokynech na obalu nebo v příbalovém letáku.

Chcete-li vlasy jemně vyčistit a posílit, můžete smíchat léčivý jíl s dalšími přísadami (například medem nebo olejem) a vytvořit tak šampon. K čištění obličeje a těla si můžete vyrobit mycí mléko například z léčivé hlíny, smetany a medu.

Pro vnitřní užití můžete prášek vypít rozmíchaný ve vodě nebo polykat léčivý jíl ve formě kapslí či granulí. Výrobci doporučují užívat léčivou hlínu zpravidla ráno na lačno, večer před spaním a případně půl hodiny před jídlem nebo po něm.

Přečtěte si obal nebo příbalový leták, abyste zjistili, jak daný léčivý jílový přípravek správně užívat, jaké je doporučené dávkování a na co je ještě třeba pamatovat.

Léčivý jíl: Vedlejší účinky

Léčivá země je považována za dobře snášenou.

Alergické reakce jsou vzácné, ale možné při zevním použití léčivého jílu. V opačném případě nelze očekávat žádné další nežádoucí účinky.

Při vnitřním použití (zejména u léčivých jílových kapslí) se s ním občas vypije příliš málo tekutiny. To může mít za následek střevní neprůchodnost. Pokud však postižení poté vypijí dostatek tekutin, střevo se obecně opět stane propustným.

Velmi zřídka může chronický příjem vysokých dávek vést k zánětu ledvin kvůli silikátům, které často obsahuje.

Je proto nezbytné, abyste se řídili doporučeními výrobce ohledně dávkování a doby užívání vašeho léčivého jílového přípravku.

Léčivá hlína: těhotenství a kojení

Ženy by se měly před užíváním léčivého jílu během těhotenství nebo kojení poradit se svým lékařem. Ačkoli je škodlivý účinek považován za nepravděpodobný, nebyl dosud dostatečně prozkoumán. Nastávající maminky by také měly dbát opatrnosti a vyhýbat se léčivému jílu s vysokým obsahem hliníku.

Léčivá hlína: Interakce

Léčivý jíl prosím neužívejte společně s léky. Mnoho léčivých látek je absorbováno minerálním jílem v trávicím traktu, a proto se nedostanou do krevního oběhu a tím do těla.

Léčivá hlína: Výdejní řád

Léčivé přípravky z léčivé hlíny jsou volně prodejné a lze je zakoupit v drogeriích nebo supermarketech. Některé přípravky k vnitřnímu užití (např. na průjem a pálení žáhy) jsou licencovány jako léčivé přípravky a lze je tedy zakoupit pouze v lékárnách.