Zdravotní prohlídka – co se stane

Patří mezi ně cukrovka, vysoký krevní tlak a problémy s ledvinami. Tímto způsobem se lze nemocem vyhnout nebo je detekovat a léčit co nejdříve. Zjistěte zde, která vyšetření můžete očekávat při zdravotní prohlídce, kdy má být prohlídka a kdo ji provádí.

Co je to zdravotní prohlídka?

Zdravotní prohlídka je důležitou preventivní prohlídkou pro muže i ženy. Slouží k odhalení nemocí jako je vysoký krevní tlak, diabetes mellitus nebo srdeční problémy v raném stádiu. Zdravotní prohlídka také poskytuje prostor pro lékařskou radu k tématům, jako je rodinná anamnéza a další rizika onemocnění. Zdravotní prohlídku provádí rodinný lékař nebo internista.

Kdy mohu absolvovat zdravotní prohlídku?

Ve věku od 18 do 34 let hradí zdravotní pojištění náklady na jednorázovou zdravotní prohlídku. Každý nad 35 let má nárok na prohlídku každé tři roky. Všechna vyšetření jsou pro pacienta bezplatná.

Jaká vyšetření při kontrole probíhají?

Na začátku zdravotní prohlídky se lékař pacienta ptá na případná předchozí onemocnění a nemoci, které se vyskytují v jeho rodině. Hlavní pozornost je věnována běžným onemocněním jako např

  • vysoký krevní tlak
  • zvýšené hladiny lipidů v krvi
  • Diabetes mellitus
  • Ischemická choroba srdeční
  • Arteriální okluzivní onemocnění
  • Nemoci plic
  • Rakovina

Tímto způsobem lékař stanoví individuální rizikový profil onemocnění pacienta a posoudí osobní riziko.

Kromě anamnézy lékař kontroluje pacientovu životosprávu. Měří tělesnou hmotnost a výšku, klade pacientovi otázky týkající se jeho konzumace nikotinu, alkoholu a drog a zjišťuje, zda má dostatek pohybu. Posuzuje také psychický stav pacienta.

Vyšetření

Po pohovoru následuje fyzická prohlídka. Lékař nejprve prohlédne hrudník a poslechne srdce, plíce a krční tepnu. Lékař obvykle měří puls na noze. Dále vyšetří pacientovo držení těla a prohlédne kůži. Reflexní kontrola poskytuje informace o možném poškození nervu. Kontroluje se také funkce smyslových orgánů.

Měření krevního tlaku

Součástí zdravotní prohlídky je měření krevního tlaku. Lékař stanoví systolický a diastolický krevní tlak. Optimální krevní tlak je 120/80 mmHg (milimetrů rtuti), do 129/84 je hodnota ještě normální. Od 140/90 je krevní tlak zvýšený (hypertenze).

Další informace naleznete v článku Měření krevního tlaku.

Krevní test (hodnoty krevních lipidů, hladina cukru v krvi nalačno)

Co hodnoty znamenají se dočtete v článku Hodnoty cholesterolu.

Kromě hodnot krevních lipidů se z krevního vzorku stanovuje hladina glukózy v krvi nalačno. U lidí se zdravým metabolismem je hladina cukru v krvi nalačno pod 100 mg/dl. Pokud je vyšší, může to znamenat diabetes mellitus.

Stav očkování

Při každé zdravotní prohlídce lékař kontroluje stav očkování pacienta. K tomu je potřeba žlutý očkovací průkaz. V případě potřeby je nutné provést přeočkování.

Kdy je třeba které očkování posílit, zjistíte v očkovacím kalendáři.

Kontrola 35

Prohlídka 35 je začátkem pravidelných zdravotních prohlídek. Kontrola by se nyní měla provádět každé tři roky.

Součástí kontroly stavu 35+ je také vyšetření moči: Lékař vyšetří vzorek moči od pacienta močovým proužkem, zda neobsahuje stopy bílkovin, glukózy, červených a bílých krvinek a dusitanů. Test poskytuje informace o zdraví ledvin, močového měchýře, močovodů a močové trubice.

Muži ve věku 65 a více let

Od 65 let je součástí zdravotní prohlídky jednorázový screening aneuryzmatu aorty [Odkaz]. Lékař pomocí ultrazvukového přístroje vyšetří cévy v břiše, aby odhalil případné vyboulení již v rané fázi.