Zdravě živené děti

"Mléko je hnusné!", "Nemám rád ten sýrový sendvič!" nebo „Ale já chci…“, zabručí některé děti najednou a dupou nohama na podlahu. Kdo by to neznal? Zdravé jídlo není pro děti zrovna zajímavé. A to, co uvaří jiné maminky, chutná stejně vždycky líp. Nejlépe však chutnají pamlsky inzerované cool slogany.

Někdy není snadné se do dětí vcítit. Rodiče to většinou myslí dobře, ale děti myslí a cítí úplně jinak. „Děti – zdravé stravování“, jak si to zjednodušit (ehm)?

Přineste rozmanitost na stůl

Máš rád všechno sám? Rozhodně ne. Umožněte svému dítěti říci „ne“ některým potravinám. Může odmítnout čisté mléko a sýr, ale sáhne po kakau a jogurtu. Oba také poskytují vápník, který je důležitý pro kosti – ostatně stejně jako sezamová semínka.

Za žádných okolností nedávejte svému dítěti něco sladkého (například tyčinky nebo sušenky) mezi jídly, i když u posledního hlavního jídla nějaké vzdorovitě odmítlo. Svačina zažene hlad a u dalšího jídla začíná povyk nanovo. Pokud je vaše dítě mezi jídly opravdu hladové, lékem volby je ovoce nebo jogurt.

Jíst – společně a v klidu

Někdy je rodina celý den na cestách. O to důležitější je, aby se všichni sešli jednou denně u jídla. Společné jídlo, povídání, smích – to zvyšuje chuť k jídlu a podporuje neporušený rodinný život. Jídlo a pití je potěšením a mělo by být zábavné. Pokud vaše dítě nechce: často pomůže hravě nechat milovaného plyšáka, aby dělal přesně to, co chcete, aby dělalo vaše dítě. Zejména malé děti raději kopírují chování svého mazlivého zvířátka, než aby sledovaly své rodiče.

Od Marie Montessori je známo, že děti se nejlépe učí soustředěným pozorováním beze slov. Příliš mnoho mluvení na dítě a neustálé vysvětlování narušují koncentraci. Sledování televize při jídle je také tabu!

Útulná atmosféra u stolu také zve děti, aby zůstaly déle a udělaly si čas na jídlo. To je důležité, protože žaludek může signalizovat, zda je dostatečně plný, až 15 až 20 minut po začátku jídla.

Naučit se jíst

„Starého psa novým kouskům nenaučíš“: Výživová výchova začíná v dětství. Čím déle je kojenec kojen, tím je menší pravděpodobnost, že později bude mít nadváhu. Kojené děti pouštějí prso, když jsou plné. Učí se plakat, aby dostaly něco příjemného: Matka přijde a uklidní, přebalí plnou plenku nebo podá prso nebo láhev. Pokud je však nyní miminko při každém pláči utlumeno lahvičkou, naučí se cokoliv nepříjemného vypnout nebo potlačit uklidňujícím jídlem a pitím. To pokládá první stavební kámen pro obezitu.

S nákupem může pomoci i vaše dítě. Společně se zamyslete nad tím, jaké potraviny koupit a co si dát později. S většími dětmi si můžete prostudovat seznam surovin na potravinách. Vaše dítě může mít dokonce chuť pomáhat s vařením nebo prostíráním stolu. Děti často chtějí potěšit své rodiče, například je překvapit prostřeným snídaňovým stolem – to jste je ale jistě předem naučili.

Správný výběr jídla

Přemíra potravin neusnadňuje výběr potravin mnoha rodičům. Děti stále rostou a potřebují určité minimální množství energie a živin. Výzkumný ústav dětské výživy v německém Dortmundu doporučuje, aby děti jedly dostatek rostlinných potravin a nápojů, jedly pouze střídmou stravu živočišného původu a šetřily potravinami s vysokým obsahem tuku a cukru.

Minimum by mělo být jedno teplé jídlo denně s převahou čerstvých brambor, hnědé rýže nebo celozrnných těstovin a zeleniny (vařené, syrové nebo salát). Dvakrát až třikrát týdně zkombinujte jídlo s trochou masa a jednou týdně s rybou. Vítána jsou i vegetariánská jídla z luštěnin nebo obilovin, například jako dušené maso, kastrol nebo pečeně.

Denní nabídku doplňují dvě svačiny, jako je chléb, mléčný výrobek nebo ovoce. Talíř ovoce nakrájeného na kousky velikosti sousta vybízí, abyste po něm sáhli. Občasné pečivo, dorty nebo sladkosti jako svačina jsou také v pořádku. Děti (i dospělí) ještě více lákají zakázané potraviny. Svačí tajně a zcela bez moderování. Sladkosti konzumované střídmě mají naopak své místo ve vyváženém jídelníčku.

Po prvním roce života se děti mohou dobře podílet na rodinném stravování. Speciální produkty pro děti nebo potraviny obohacené o živiny jsou zbytečné. Mezi kritické minerály a vitamíny pro děti patří vitamín D, vápník, kyselina listová a jód. Často chybí v potravě. Občas dochuťte solí, která obsahuje jód a kyselinu listovou – zvláště pokud zrovna nejsou k dispozici čerstvé bylinky a koření.

Věty, které pomáhají dále…

 • Když dítě zažije pouze negativní kritiku, naučí se soudit.
 • Když dítě zažije nepřátelství, naučí se nelítostně bojovat.
 • Když dítě zažije posměch, naučí se být stydlivé.
 • Když dítě žije ve strachu, naučí se bát.
 • Když dítě zažije toleranci, naučí se být trpělivé.
 • Když je dítě povzbuzováno, učí se být sebevědomé.
 • Když dítě zažije přijetí, naučí se milovat.
 • Když se dítě utvrdí, jeho sebevědomí roste.
 • Když je dítě uznáno, učí se, že je dobré mít cíl.
 • Když se s dítětem zachází čestně, poznává, co je pravda.
 • Když jsou za dítě přijímána nestranná rozhodnutí, učí se spravedlnosti.
 • Když dítě není v nejistotě, učí se důvěřovat sobě i druhým.
 • Když dítě zažije laskavost, zjistí, že svět je krásné místo, kde stojí za to žít, milovat a být milován.