Srdeční tep: Více o funkcích a poruchách

Jaký je tep?

Srdeční tep označuje rytmickou kontrakci srdečního svalu (systolu), po které následuje krátká relaxační fáze (diastola). Je spouštěn elektrickými impulsy vzruchového převodního systému, které mají původ v sinusovém uzlu. Sinusový uzel je soubor specializovaných buněk srdečního svalu ve stěně pravé síně v místě přechodu horní duté žíly a působí automaticky. Odtud jsou impulsy přenášeny do komor.

Tlukot srdce lze slyšet stetoskopem. Elektrokardiogram (EKG) lze použít k záznamu elektrických impulzů, které jej spouštějí.

Normální klidová srdeční frekvence pro dospělého je 60 až 80 tepů za minutu; u novorozenců je to asi 120 tepů za minutu. Dobře trénovaní vytrvalostní sportovci vystačí na 40 až 50 tepů za minutu. Při stresu a fyzické práci se tepová frekvence zvyšuje na 160 až 180 tepů za minutu.

Jaký je účel tlukotu srdce?

S každým úderem srdce je krev pumpována přes oběhový systém. Prostřednictvím cévní sítě zásobuje všechny oblasti těla kyslíkem a živinami.

Jak funguje tlukot srdce?

Kondukční systém

Podrobnější informace o elektrickém vedení srdcem si můžete přečíst v článku Převodní soustava.

Sínusový uzel

Vše důležité o primárním kardiostimulátoru srdce se dočtete v článku Sinusový uzel.

AV uzel

Více o sekundárním kardiostimulátoru srdce si můžete přečíst v článku AV uzel.

Jaké jsou poruchy srdečního tepu?

Srdeční arytmie jsou výrazem podráždění nebo poškození převodního systému. Příčinou je často organické onemocnění srdce, jako je ischemická choroba srdeční (ICHS), onemocnění srdečního svalu (kardiomyopatie) nebo zánět srdečního svalu (myokarditida). Možné jsou i psychogenní příčiny. Spouštěčem srdečních arytmií mohou být navíc otravy (intoxikace) a dysfunkce štítné žlázy. Podle srdeční frekvence se arytmie dělí na bradykardie a tachykardie: Při bradykardii je srdeční tep pomalejší než normálně; při tachykardii je rychlejší.