Pálení žáhy: Léčba a příčiny

Stručné shrnutí

 • Co je to pálení žáhy? Reflux žaludeční kyseliny do jícnu a případně i do úst. Mezi typické příznaky patří kyselá regurgitace a pálivá bolest za hrudní kostí. Pokud se pálení žáhy objevuje častěji, označuje se jako refluxní choroba (gastroezofageální refluxní choroba, GERD).
 • Příčiny: Slabost nebo dysfunkce svěrače při vstupu do žaludku, bohatá jídla, alkohol, káva, kouření, citrusové plody, některé léky, těhotenství, stres, různá onemocnění jako hiátová kýla nebo gastritida
 • Diagnostika: Konzultace lékaře s pacientem (anamnéza), fyzikální vyšetření, případně další vyšetření jako endoskopie jícnu a žaludku, dlouhodobé měření kyselosti (pH-metrie) – případně kombinované s tzv. měřením impedance (jako pH-metrie -MII), měření tlaku (manometrie) v jícnu
 • Léčba: Domácí prostředky na mírné, občasné pálení žáhy (jedlá soda, škrobová jídla, ořechy atd.). Léky na přetrvávající nebo opakující se pálení žáhy nebo refluxní chorobu. Možná chirurgická intervence u refluxní choroby.
 • Prevence: Snižte nadváhu; vyhýbejte se stimulantům a potravinám, které podporují pálení žáhy (alkohol, nikotin, káva, kořeněná jídla, tučná a smažená jídla atd.); snížit stres pomocí cvičení a relaxačních technik

Příznaky pálení žáhy lze odvodit z názvu: „vroucí“ obsah žaludku stoupá do jícnu (reflux) a způsobuje palčivou bolest. Typické příznaky se objevují zejména po tučném, bohatém jídle a alkoholu:

 • Říhání, zejména kyseliny a tráveniny
 • Pálivá bolest za hrudní kostí
 • pocit tlaku v horní části břicha

U některých lidí je reflux žaludeční kyseliny patrný také ranním chrapotem, vykašláváním hrdla nebo kašlem. Stoupající žaludeční šťáva totiž dráždí hlasivky a sliznici krku.

Pokud obsah žaludku stoupá do úst, způsobuje to nejen nepříjemnou chuť v ústech. Dlouhodobě může napadnout i zubní sklovinu.

Pokud se pálení žáhy objeví jen občas, je obvykle neškodné. Častý reflux však může být příznakem refluxní choroby. V tomto případě je dolní jícnový svěrač obvykle ochablý, takže žaludeční kyselina velmi snadno stoupá vzhůru. Špatné stravovací návyky a životní styl často zhoršují reflux.

Důsledky častého pálení žáhy

Dalším možným důsledkem opakovaného pálení žáhy způsobeného refluxní chorobou je Barrettův jícen: buňky v dolní třetině jícnu jsou abnormálně změněny. Barrettův jícen je prekancerózní stav: Může se vyvinout v maligní nádor jícnu (karcinom jícnu = karcinom jícnu). Toto riziko existuje, pokud je citlivá sliznice jícnu opakovaně vystavena agresivní žaludeční kyselině po mnoho let.

Pálení žáhy: Léčba

Kdo jen občas trpí bolestivým refluxem žaludeční šťávy, může si pomoci domácími prostředky. Pokud to nestačí nebo se pálení žáhy objevuje častěji, měli byste navštívit lékaře a nechat vyšetřit příčinu.

Pálení žáhy: Domácí léky

Občasné pálení žáhy lze často napravit domácími prostředky:

 • Pokud vás pálí žáha, jezte škrobová jídla, jako je suché bílé pečivo, suchary, brambory nebo banány: dokážou na sebe rychle vázat přebytečnou žaludeční kyselinu a tím zmírnit pálení žáhy.
 • Žvýkání ořechů prý neutralizuje žaludeční kyselinu.
 • Lžíce hořčice po jídle prý brání rozvoji refluxu kvůli obsaženým hořčičným olejům.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Pálení žáhy: Léky

Co pomáhá proti pálení žáhy, když domácí léčba selhává nebo se příznaky objevují častěji? Odpověď: léky z lékárny. Některé z nich jsou volně prodejné a některé vyžadují předpis. Následující skupiny účinných látek se používají především k léčbě pálení žáhy nebo refluxní choroby.

Inhibitory protonové pumpy (PPI): Jedná se o nejdůležitější léky na pálení žáhy a refluxní chorobu. PPI zabraňují tvorbě enzymu, který otevírá kanály v buňkách produkujících kyselinu v žaludeční sliznici pro odtok žaludeční kyseliny. To znamená, že lék inhibuje uvolňování žaludeční kyseliny. Nízké dávky a omezené množství inhibitorů žaludeční kyseliny jsou volně prodejné. Vyšší dávky inhibitorů protonové pumpy naopak vyžadují předpis. Příklady této skupiny účinných látek jsou omeprazol a pantoprazol.

Zástupci této skupiny účinných látek, jako je cimetidin nebo famotidin, jsou k dostání v lékárnách na předpis.

Dříve volně prodejný H2 antihistaminikum ranitidin již není v EU schválen do 2. ledna 2023. Podle Výboru pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury (EMA) mohou být v malých množstvích karcinogenní látky přítomny léky obsahující ranitidin. V současné době se to vyšetřuje. Máte-li jakékoli další otázky, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

Antacida: Jsou to alkalické soli, které vážou a neutralizují žaludeční kyselinu již vytvořenou v žaludku (např. hydroxid hořečnatý). Dříve se používaly častěji k léčbě pálení žáhy, ale nyní se používají jen poměrně zřídka. Volně prodejné vazače kyselin však můžete vyzkoušet, pokud vás jen občas mírně pálí žáha nebo nepomáhají výše uvedené léky. Neexistují však žádné dobré studie, které by dokázaly, že jsou účinné proti refluxní chorobě.

Váš lékař nebo lékárník Vám sdělí, jak a v jakém dávkování jednotlivé léky na pálení žáhy užívat. Dodržujte tato doporučení, abyste se co nejvíce vyhnuli nežádoucím účinkům!

Pálení žáhy: Operace

Při antirefluxní operaci (fundoplikaci) chirurg umístí horní část žaludku kolem dolního konce jícnu a fixuje jej stehem. Posílí se tak svěračový sval na vstupu do žaludku a zabrání se tak refluxu a pálení žáhy. Zákrok se obvykle provádí jako součást laparoskopie.

Chirurgie nebo léky – co je lepší?

Zatím není dostatek studií, aby bylo možné posoudit, zda proti pálení žáhy a refluxní chorobě pomáhá antirefluxní operace lépe než léčba léky. Krátkodobě – tj. v prvním roce po operaci – se zdá, že operace funguje lépe: Podle studií se pacienti, kteří podstoupili operaci, cítí během této doby méně omezováni pálením žáhy než pacienti, kteří jsou léčeni léky. Je třeba podrobněji prozkoumat, zda antirefluxní operace také přináší dlouhodobě lepší výsledky.

Pálení žáhy: Prevence

Většinu lidí trápí pálení žáhy až po obzvlášť vydatném jídle, nadměrné konzumaci alkoholu nebo stresu. Ve skutečnosti je nezdravý životní styl nejčastější příčinou pálení žáhy – a proto je zvláště slibný léčebný přístup:

 • Čokoláda, káva, sycené nápoje, citrusové plody, kořeněná jídla, tučná jídla a smažená jídla také stimulují produkci žaludeční kyseliny. Vyzkoušejte, zda se vaše pálení žáhy zlepší, pokud vynecháte jednu nebo více z těchto potravin nebo je budete alespoň konzumovat jen v malých množstvích.
 • Pokud trpíte pálením žáhy, zejména v noci, měli byste se vyhnout vydatné večeři. Místo toho upřednostňujte lehké jídlo jako poslední jídlo dne.
 • Proti pálení žáhy v noci může pomoci i brzká večeře – někteří postižení minimálně tři hodiny před spaním nic nejí. Často je také užitečné zvednout horní část těla pomocí polštáře. To ztěžuje prostup žaludeční kyseliny do jícnu. Někdy při pálení žáhy pomůže i otočení na levou stranu těla – vchod do žaludku je pak nahoře, což ztěžuje zpětný tok žaludečního obsahu.
 • Relaxační techniky a cvičení jsou dobré způsoby, jak zmírnit vnitřní napětí a snížit stres, který spouští reflux.
 • Pokud máte nadváhu, dochází k dalšímu tlaku na žaludek, který může snadno vytlačit žaludeční šťávu do jícnu. Kdo váží příliš kilo, měl by proto hubnout pomocí zdravé, nízkokalorické stravy a dostatku pohybu. Pálení žáhy se v důsledku toho často zlepší.

Pálení žáhy nebo refluxní choroba je často způsobena poruchou funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem. Normálně tzv. dolní jícnový svěrač zajišťuje, že obsah žaludku nemůže stoupat do jícnu. Proč někdy nefunguje správně, zůstává často nejasné. Reflux však mohou podporovat různé faktory. Patří mezi ně například alkohol a nikotin: působí relaxačně na svaly – svěračový sval mezi jícnem a žaludkem se uvolňuje i pod vlivem piva, cigaret a podobně. Tyto dva stimulanty také zvyšují produkci žaludeční kyseliny. Oba mechanismy podporují vznik pálení žáhy.

K refluxu mohou přispět i bohatá, tučná jídla, čokoláda, káva, horké nápoje a šťávy z citrusových plodů. To platí i pro některé léky jako např

 • Anticholinergika (používaná mimo jiné při léčbě astmatu, demence a dráždivého močového měchýře)
 • Blokátory vápníkových kanálů (např. pro srdeční arytmii, ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak)
 • některá antidepresiva
 • bisfosfonáty, jako je kyselina alendronová (proti osteoporóze)

Těhotné ženy také zažívají zvýšení břišního tlaku. To je důvod, proč je pálení žáhy také běžné během těhotenství.

Kromě toho mohou reflux způsobit různá onemocnění. Mezi ně patří kupř

 • Brániční kýla (hiátová kýla): Normálně prochází jícen bránicí těsně před žaludkem. V případě hiátové kýly má však bránice otvor. Část žaludku tlačí nahoru tímto otvorem a stává se poněkud sevřeným. To umožňuje vytlačit obsah žaludku nahoru do jícnu.
 • Ezofagitida: Ezofagitida může být způsobena spolknutím cizích těles (poškození sliznice v jícnu) nebo patogeny, jako jsou bakterie. Postižená, podrážděná sliznice se může projevit pálením žáhy. Upozornění: ezofagitida může být také důsledkem refluxu.
 • Podrážděný žaludek („funkční dyspepsie“): Termín označuje různé potíže v horní části břicha, pro které nelze nalézt žádnou organickou příčinu. Kromě kyselé regurgitace a pálení žáhy, možné příznaky zahrnují bolest, pocit tlaku a plnosti v horní části břicha, nevolnost a zvracení a také ztrátu chuti k jídlu.
 • Výběžky stěny jícnu: Tyto tzv. divertikly jícnu mohou mimo jiné způsobovat říhání a pálení žáhy.
 • Achalázie: Jedná se o vzácné onemocnění, při kterém je oslabena kontraktilita svalů ve stěně jícnu. Porušena je i funkce svěrače při vstupu do žaludku. To zhoršuje transport potravy do žaludku, což se projevuje mimo jiné říháním a pálením žáhy.
 • Diabetes: V případě pokročilého diabetu může být ovlivněna nervová kontrola jícnu. Tato porucha také znamená, že transport tráveniny již nefunguje správně.

Infarkt se někdy projevuje příznaky, které jsou podobné pálení žáhy. Při objasňování příznaků je proto vždy třeba vzít v úvahu již existující srdeční onemocnění.

Pálení žáhy: Kdy musíte navštívit lékaře?

Tučné, bohaté jídlo, které je těžké na žaludek a navrch pálenka – to je „dráždivý“ program pro žaludek, který často vede k pálení žáhy. Dokud se příznaky vyskytují jen příležitostně a spontánně vymizí, jsou považovány za neškodné.

Pálení žáhy: Co dělá lékař?

Abyste se dostali na dno pálení žáhy, lékař nejprve podrobně promluví s pacientem. To mu umožňuje odebrat anamnézu (anamnézu). Při konzultaci se lékař mimo jiné zeptá, jak dlouho je pálení žáhy, jak často se vyskytuje a zda se nezhoršuje například vleže. Zeptá se také na jakékoli další stížnosti a známé již existující stavy a na to, zda pacient užívá nějaké léky.

Po pohovoru o anamnéze následuje celkové fyzikální vyšetření.

Pokud má lékař na základě anamnézy podezření na refluxní chorobu u dospělých pacientů a nevyskytují se žádné alarmující příznaky (jako je časté zvracení, anémie atd.), může být užitečná zkušební léčba inhibitory protonové pumpy (PPI test): Pacient užívá PPI asi dva týdny. Pokud se příznaky v důsledku toho zlepší, znamená to refluxní chorobu. Léčba PPI pak pokračuje.

Další vyšetření jsou obvykle nutná pouze v následujících případech:

 • Test PPI nemůže znatelně zmírnit příznaky.
 • Pacient vykazuje příznaky, které by mohly naznačovat rakovinu jícnu nebo zúžený jícen.
 • Existují náznaky jiné příčiny symptomů.

Pálení žáhy u dětí také obvykle vyžaduje další vyšetření.

 • Endoskopie jícnu a žaludku: Lékař vtlačí trubicovitý nástroj (endoskop) ústy do jícnu a dále do žaludku. Na přední straně je umístěn zdroj světla a malá videokamera. To umožňuje lékaři podrobně prozkoumat sliznici jícnu a žaludku (například zkontrolovat zanícená, zarudlá místa, zúžení nebo vředy). Pomocí endoskopu lze také zavést nástroje, například pro odběr vzorků tkáně (biopsie) pro přesnou analýzu.
 • 24hodinová pH metrie: Při této proceduře se jemná sonda zavede do pacientova jícnu nosem a umístí se těsně před vstup do žaludku. V této poloze zůstává 24 hodin a během této doby nepřetržitě měří hladinu kyselosti v dolním jícnu. To umožňuje detekovat reflux kyseliny ze žaludku.
 • 24hodinová pH-Metry-MII: Tato varianta 24hodinové pH-Metry popsané výše může být použita k detekci nejen refluxu kyselého žaludečního obsahu, ale také nekyselého žaludečního obsahu. Občas to může také vést k příznakům nemoci. Mimochodem, zkratka MII znamená „multichannel intraluminal impedance measurement“.

Často kladené otázky o pálení žáhy

Co pomáhá proti pálení žáhy?

Pálení žáhy můžete odstranit hubnutím a omezením stresu. Vyhněte se kouření, pití alkoholu a nejezte kořeněná nebo tučná jídla. Nepříznivé je také jídlo krátce před spaním. Pomoci mohou i léky: Antacida (např. algedrát) neutralizují žaludeční kyselinu, inhibitory protonové pumpy (např. pantoprazol, omeprazol) ji snižují.

Co můžete jíst s pálením žáhy?

Vhodnými potravinami při pálení žáhy jsou banány, brambory, ovesné vločky, zázvor, mandle, celozrnné pečivo nebo těstoviny. Ostrá, tučná a kyselá jídla naopak často příznaky zhoršují. Mezi vhodné nápoje patří odstředěné mléko, šťáva z aloe vera, heřmánkový čaj a především neperlivá voda.

Co je to pálení žáhy?

Pálení žáhy je pocit pálení na hrudi, který se často vyskytuje za hrudní kostí. Je způsobena vstupem žaludeční kyseliny do jícnu. V těžkých případech se pocit pálení rozšiřuje až do krku.

Jaký je pocit pálení žáhy?

Mnoho pacientů pociťuje pálení žáhy jako pálení, štípání a nepříjemný pocit v oblasti hrudníku. Pokud je pálení žáhy silné, žaludeční šťáva a pocit pálení stoupají do krku. Postižení mají často kyselou, hořkou chuť v ústech.

Jaký čaj pomáhá při pálení žáhy?

Odkud pochází pálení žáhy?

Pálení žáhy nastává, když žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu a dráždí ho. K tomu obvykle dochází, když se svěrač mezi žaludkem a jícnem správně neuzavře. Mezi spouštěče patří stres, těžká obezita, těhotenství nebo kyselá jídla.

Jaké domácí prostředky pomáhají proti pálení žáhy?

Mezi užitečné domácí léky na pálení žáhy patří banány, mandle nebo ovesné vločky. Příznaky může zmírnit také voda, mléko, heřmánkový čaj nebo šťáva z aloe vera. Dalším známým domácím lékem je jedlá soda rozpuštěná ve sklenici vody: neutralizuje žaludeční kyselinu. To však také produkuje plyn oxid uhličitý, který nadýmá žaludek a může zhoršit příznaky.

Co byste měli pít na pálení žáhy?

Při pálení žáhy pomáhá pití neperlivé vody nebo bylinkových čajů. Měli byste se vyhnout kofeinovým, alkoholickým, kyselým nebo syceným nápojům: Mohou zhoršit pálení žáhy. Abyste příliš nezatěžovali žaludek, je nejlepší pít pomalu a po malých doušcích.