Tepelná terapie jako fyzioterapie

Tepelná terapie je obecný termín pro různé aplikace ve fyzioterapii a fyzikální terapii i balneoterapii. Obecně, tepelná terapie zahrnuje všechny terapeutické metody, při nichž se na pokožku aplikuje teplo v různých formách po dobu většinou 20–40 minut, aby se dosáhlo a krev účinek podporující krevní oběh, stimulující metabolismus a uvolňující svaly.

Oblasti použití ve fyzioterapii

Ve fyzioterapii existuje mnoho různých oblastí použití a indikací tepelná terapie. Tepelná terapie zahrnuje aplikace, jako jsou horké role, fangové nebo bahenné zábaly nebo horký vzduch, ale také teplé koupele. Nosiče tepla způsobují v oblasti ošetření více cirkulace.

Tím se zvýšil krev v oběhu je metabolismus jasně nabitý energií a odpadní materiály jsou lépe absorbovány. Tepelnou terapii lze tedy použít zejména u chronických bolest pohybového aparátu. Mezi ně patří svalové napětí, artróza, meziobratlový disk nemoc, zpět bolest nebo rameno a krk bolest. I v klidových fázích chronických zánětlivých onemocnění kloubů lze tepelnou terapii zažít jako příjemnou. Před použitím tepelné terapie je třeba nejprve vyléčit akutní záněty, otevřené rány nebo poranění, jejichž proces hojení ještě není dokončen.

Doba trvání a náklady

Doba trvání tepelné terapie závisí na typu terapie, na léčebném terapeutickém zařízení a na použitém teplonosném médiu. Při fyzioterapeutické léčbě aplikace obvykle trvá 15-30 minut. Tato doba ošetření platí například pro fangový nebo bahenní zábal nebo teplou koupel.

Ošetření horkým válečkem, horkým vzduchem nebo ultrazvuk obvykle trvá jen asi 10 minut kvůli intenzitě léčby. Na konci léčby by mělo dojít ke zčervenání kůže, což naznačuje zvýšené krev oběh. Náklady na aplikaci tepla lze částečně pokrýt zdraví pojištění, pokud léčbu předepsal lékař na předpis. Až na několik výjimek vznikne osobní příspěvek ve výši 10% nákladů na ošetření, obvykle se aplikace tepla 20 - 30 minut odhaduje na přibližně 10 eur. Spoluúčast tedy činí přibližně jedno euro za ošetření, obvykle se vydává recept na 6 ošetření.