Bolest paty (tarsalgie): příčiny, léčba, tipy

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Tendonitida plosky nohy (plantární fasciitida nebo plantární fasciitida), patní ostruha, patologické změny Achillovy šlachy, burzitida, zlomenina kosti, Bechtěrevova choroba, syndrom S1, syndrom tarzálního tunelu, vrozená fúze patní a člunkové kosti
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud bolest paty přetrvává delší dobu, zesiluje se při stresu, omezuje chůzi nebo je doprovázena jinými obtížemi, jako jsou otoky kloubů.
 • Léčba: podle příčiny, např. v případě patních ostruh speciální vložky do bot, léky proti bolesti, fyzikální terapie a v případě potřeby operace. Pokud neexistuje základní onemocnění: Tipy a cvičení proti bolesti pat.
 • Tipy a cviky: Vyvarujte se nadváhy, nechte si korigovat špatné postavení chodidel, vyhýbejte se nadměrnému sezení, vyhýbejte se těsné obuvi, před cvičením se zahřejte, cvičte umírněně, v případě akutní bolesti (např. při běhu) zvedněte chodidlo, ochlaďte se a odpočívejte.

Bolest paty: Příčiny

Zánět šlachové ploténky plosky nohy (plantární fasciitida nebo plantární fasciitida).

Plantární fasciitida je onemocnění související s opotřebením (degenerativní) úponu šlachové ploténky na calcanealis tuberositas (boule patní kosti). Šlachová ploténka spojuje hlízu patní kosti s lýtkem nohy a společně tvoří podélnou klenbu nohy. Plantární fasciitida způsobuje tlakovou bolest v patě.

Bolest paty v důsledku plantární fasciitidy je obvykle způsobena stresem souvisejícím se sportem, jako je běh nebo skákání. Stav však může nastat i věkem v důsledku přirozeného opotřebení.

Podpěra paty

Bolest v patě může také naznačovat patní ostruhu. Jedná se o trnovitý kostní výrůstek na patní kosti, který však nemusí nutně bolet.

Spodní (plantární) patní ostruha (calcaneal spur) vzniká na spodní straně calcaneal hrbolu, kde začínají krátké svaly chodidla a šlachová ploténka plosky nohy. Vyvolává silnou tlakovou bolest na středním dolním konci kalkaneu. Když je na chodidlo umístěna váha, přidává se bodavá bolest do chodidla. V krajním případě může postižený došlápnout pouze přednožím.

Patní ostruha se také může objevit společně se zánětem šlachových plotének plosky nohy (plantární fasciitida).

Patologické změny Achillovy šlachy

Burzitida

Dvě burzy se nacházejí v oblasti úponu Achillovy šlachy a patní kosti. Když se zanítí, často dochází k bolesti paty.

Jedna z burz se nachází mezi Achillovou šlachou a patní kostí (bursa subachillaea). Může se zanítit například v důsledku ostruhy horní paty, nadužívání nebo některých onemocnění, jako je dna.

Zlomenina kostí

Zlomenina kosti v oblasti paty, například zlomenina patní kosti, může také vést k bolesti paty. Ve většině případů je zlomenina kosti způsobena nehodou. Existují však i tzv. únavové zlomeniny (únavové zlomeniny). Mohou se vyskytovat v kostech, které jsou vystaveny vysoké zátěži, například u profesionálních běžců. Zvláště často jsou postiženy tibie, metatarsus a pata. V druhém případě dochází k bolesti paty.

Bechterevova choroba (ankylozující spondylitida)

Mezi běžné příznaky ankylozující spondylitidy patří zánět kloubů, ranní ztuhlost kloubů a střídavé bolesti hýždí. Bederní páteř má v tomto případě často omezenou pohyblivost a bolest vyzařuje do stehen, nezřídka i do pat.

Syndrom S1

Syndrom tarsálního tunelu

Další známka syndromu tarzálního tunelu: ploska nohy vylučuje výrazně méně potu než normálně.

Fúze calcaneus a naviculare kosti (coalitio calcaneonaviculare).

Bolest paty: tipy a cvičení

Trpíte již bolestmi pat nebo byste chtěli bolestem pat účinně předcházet? Pak vám mohou pomoci následující tipy a cvičení.

Pokud vás bolí paty delší dobu, měli byste se vždy poradit s lékařem (rodinným lékařem nebo ortopedem), aby objasnil příčiny vašich obtíží. Uvedené tipy a cvičení pak může lékař provádět navíc k lékařskému ošetření.

Tipy proti bolesti paty

 • Vyhněte se nadměrné hmotnosti: Každé přebytečné kilo zatěžuje nohy a podporuje patní ostruhy a další problémy s chodidly. Dbejte tedy na udržení zdravé tělesné hmotnosti. Pokud máte nadváhu, měli byste se snažit zhubnout.
 • Nechte korigovat deformity chodidel: Nesouososti, jako je plochá noha, mohou způsobit patní ostruhu a způsobit bolest paty. Proto byste si měli nechat ošetřit vychýlení chodidel.
 • vyhnout se nadměrnému sezení
 • vyvarujte se těsné obuvi
 • Cvičte umírněně: Nepřehánějte to s tréninkem. To pomůže vyhnout se bolestivým únavovým zlomeninám, například v patě.
 • Aplikujte první pomoc: Při akutní bolesti paty zvedněte postiženou nohu, ochlaďte ji a odpočiňte si.

Cvičení proti bolesti pat

Odborníci doporučují pravidelný trénink lýtek, aby se předešlo bolesti paty nebo zmírnilo akutní nepohodlí. Chcete-li to provést, můžete například každý den provádět následující protahovací cvičení:

Cvičení 1 proti bolesti paty

Cvičení 2 proti bolesti paty

Postavte se bříškami chodidel dozadu na schod a jednou rukou se držte zábradlí. Nyní pomalu tlačte paty dolů, jak jen to půjde. Držte pozici po dobu 10 sekund a opakujte cvičení 20krát.

Tyto dva cviky jsou také dobré pro váš zahřívací program před sportem.

Bolest paty: popis a formy

V závislosti na tom, kde přesně je bolest lokalizována, se rozlišuje:

 • bolest dolní nebo plantární paty: Toto je bolest pod patou. Často je způsobena zánětem šlachové ploténky (plantární fasciitida) nebo nižší ostruhou paty.
 • Bolest horní nebo dorzální paty: Jedná se o bolest na bázi Achillovy šlachy. Tato bolest paty se obvykle vyskytuje, když je místo připojení Achillovy šlachy nadměrně používáno nebo zaníceno, nebo když je přítomna ostruha horní paty.

Návštěva lékaře je indikována pro:

 • prodloužená bolest paty
 • bolest paty, která se zvyšuje při stresu
 • bolest paty, která omezuje chůzi
 • bolest paty, která je doprovázena dalšími potížemi, například otoky kloubů

Bolest paty: Co dělá lékař?

Ve spojení s anamnézou mohou různá vyšetření pomoci identifikovat příčinu bolesti paty. Mezi nejdůležitější vyšetření patří:

 • Fyzikální vyšetření: zde lékař testuje např. tlakovou bolest nebo otok kostí v oblasti paty, který by mohl ukazovat na patní ostruhu. Kontroluje mimo jiné i to, jak jsou pohyblivé klouby, jak pevné svaly a zda můžete normálně chodit.
 • Magnetická rezonance (MRI): Pokud má lékař podezření, že za bolestí paty jsou patologické změny Achillovy šlachy, může toto podezření vyšetřit pomocí magnetické rezonance. Bechtěrevovu nemoc lze také detekovat pomocí MRI.

Bolest paty: léčba

Často kladené otázky

Odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu najdete v našem článku Nejčastější dotazy k bolesti paty.