Patní ostruha: Léčba, příznaky

Stručné shrnutí

 • Léčba: vložky do bot, chladová terapie, fyzioterapie, terapie rázovou vlnou, ozařování, protizánětlivé léky, chirurgie
 • Příznaky: Ostrá bolest v zadní klenbě nohy při stoji a chůzi.
 • Diagnóza: Na základě příznaků případně RTG vyšetření
 • Příčiny a rizikové faktory: Nadužívání (například sportem), deformace chodidel, obezita, zkrácené šlachy.
 • Prevence: rozcvička před cvičením; vyhnout se přetížení; dobrá, pohodlná a vhodná obuv; v případě potřeby snížit tělesnou hmotnost.

Co je to patní ostruha?

Patní ostruha (calcaneal spur, plantar fasciitis) je trnovitý kostní výrůstek na patě. Mnohem častější forma začíná od spodního předního okraje patní kosti podél spodní části chodidla směrem k prstům (plantární patní ostruha). Vzácnější, dorzální patní ostruha se vyvíjí na bázi Achillovy šlachy.

Jak se léčí patní ostruha?

Léčba patní ostruhy má za cíl zmírnit akutní bolest a předejít budoucím potížím. Pacienti potřebují k terapii hodně trpělivosti: často totiž trvá několik týdnů nebo dokonce měsíců, než obtíže zcela vymizí. Operace je však nutná jen ve vzácných případech.

Úleva

Jak se léčí patní ostruha?

Léčba patní ostruhy má za cíl zmírnit akutní bolest a předejít budoucím potížím. Pacienti potřebují k terapii hodně trpělivosti: často totiž trvá několik týdnů nebo dokonce měsíců, než obtíže zcela vymizí. Operace je však nutná jen ve vzácných případech.

Úleva

Fyzioterapie

Fyzioterapie zahrnuje protažení velké šlachové ploténky plosky nohy (plantární fascie), lýtkových svalů a Achillovy šlachy. Jako vedlejší účinek aktivace zlepšuje prokrvení tkání, což dále podporuje hojení. Pacient se během léčby naučí speciální cviky, které lze dále aplikovat doma.

Infiltrační terapie

Vložky s ostruhou na patě

Kdo má sklony k patním ostruhám, měl by vždy nosit pohodlné boty. Boty lze navíc chytře vypolstrovat. To uleví noze a předchází novým potížím.

 • U plochých nohou, vbočených nebo dutých chodidel je vyšší riziko vzniku patní ostruhy. Tyto špatné pozice chodidel lze však dobře kompenzovat ortopedickými vložkami. Tímto způsobem je často možné zabránit vzniku patní ostruhy.
 • U zadních patních ostruh (u Achillovy šlachy) lze do zadní části boty nalepit podpatek, plstěné kusy nebo patní klíny pro tlumení.

Terapie rázovými vlnami

Při terapii rázovými vlnami praktik směřuje silné tlakové vlny na patní ostruhu pomocí speciálního zařízení. Jsou navrženy tak, aby dráždily tkáň a stimulovaly průtok krve a buněčný metabolismus. Díky tomu se zánět rychleji hojí a bolest se snižuje.

Radioterapie

Operace patní ostruhy

Operace patní ostruhy se provádějí velmi zřídka. Jsou posledním opatřením, kdy všechna ostatní terapeutická opatření selhala. Operace je navíc možná pouze v případě patní ostruhy pod chodidlem. V tomto případě chirurg provede zářezy krátkých svalů chodidla a oddělí šlachovou ploténku pod ploskou nohy od patní kosti. Jde o odlehčení šlachy pod chodidlem.

Alternativní formy léčby

Tejpování patní ostruhy: Někteří pacienti se při léčbě patní ostruhy spoléhají na takzvané tejpy. Jedná se o elastickou lepicí pásku. Kůže a pojivová tkáň se pomocí pásky pohybují proti sobě. To má zlepšit prokrvení tkáně.

Alternativní lékařské metody konvenční lékařskou léčbu v nejlepším případě doplňují, ale nenahrazují ji. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak můžete vy sami nejlépe podpořit terapii.

Homeopatie patní ostruhy: Lék Hekla lava D4 se používá k homeopatické léčbě patních ostruh.

Schuesslerovy soli: Schuesslerovy soli jako Calcium Fluoratum D12, Calcium phosphoricum D6 a Silicea D12 jsou údajně dobré pro kosti a šlachy.

Co můžete sami udělat proti patním ostruhám?

Každý, kdo má stížnosti na patní ostruhu, je často zlepšuje různými cvičeními nebo zabraňuje jejich opakování. Jedná se o nápravu chybných poloh chodidla, posílení chodidla a protažení šlach a vazů.

Trénink svalů chodidla

Protahovací cvičení pro patní ostruhu

Plantární šlachu pod chodidlem lze protáhnout různými cviky. Chcete-li to provést, umístěte tenisový míček pod chodidlo a pevným tlakem rolujte tam a zpět.

Dalším cvikem na patní ostruhu je stát na schodišti pouze s bříšky chodidel, pak nechat paty klesnout, dokud neucítíte lehkou natahovací bolest ve spodní části chodidla.

V zásadě je vhodné poradit se s lékařem, pokud je bolest paty nebo plosky nohy trvalá nebo silná. Zánět se může stát chronickým a vést k trvalé bolesti, pokud je postižená noha zatěžována delší dobu.

Domácí opravné prostředky

Na patní ostruhu se používají různé domácí prostředky:

 • Masáž chodidel: Stimulace krevního oběhu může zmírnit bolest.
 • Koupel nohou z jablečného octa: Koupel nohou v teplé vodě po dobu pěti až deseti minut, do které se přidá půl šálku jablečného octa, údajně pomáhá potlačit zánět. Alternativou je obklad se směsí vody a jablečného octa.
 • Hromnicový tuk: Hromnicová mast z lékárny má údajně protizánětlivé vlastnosti a dokáže pomoci při kloubních a svalových potížích.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Příznaky

I když je na rentgenovém snímku patrná patní ostruha, nemusí nutně způsobovat nepohodlí. Naopak bolest se někdy objeví, i když na rentgenu nejsou vidět žádné změny.

Příznaky patní ostruhy jsou však často ještě výraznější po období klidu, například ráno při vstávání. Často může být bolest také vyvolána tlakem na odpovídající místo na patě.

Plantární (spodní) patní ostruha způsobuje bolest na vnitřním předním okraji paty. V případě dorzální patní ostruhy je tlakový bod v oblasti zadní části boty nebo v mírně vyšším úponu Achillovy šlachy (Achillodynie).

Kalkaneální ostruha vzniká přetěžováním chodidla. To vede k drobným poraněním a natržením v oblastech, kde jsou plantární šlacha nebo Achillova šlacha srostlé s patní kostí.

Mikroúrazy někdy vyvolávají zánět, který přitahuje speciální buňky imunitního systému. Opravují tkáň tím, že ji remodelují. To má za následek malé kalcifikace a nakonec patní ostruhu.

 • Pokud máte nadváhu, pata je s každým krokem vystavována větší zátěži.
 • Povolání, ve kterých musíte hodně chodit nebo stát
 • Deformace nohou, jako jsou ploché nohy nebo spadlé klenby
 • Dispozice
 • Nedostatečné zahřátí před sportem: lýtkové svaly, šlachy a vazy jsou pak více napjaté a vyvíjejí větší sílu na úpon šlach u paty.

Pokud je již patní ostruha přítomna, bude se zhoršovat dalším stresem. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, doporučuje se v každém případě patní ostruhu ošetřit.

Vyšetření a diagnostika

Pro potvrzení diagnózy lékař často rentgenuje stranu nohy. Ve většině případů je osifikace již zřetelně vidět na rentgenovém snímku. Velká kalkaneální ostruha nemusí nutně způsobovat závažnější příznaky než malá.

Průběh onemocnění a prognóza

Patní ostruha sama o sobě neregresuje. To samo o sobě není problém, protože nepohodlí je způsobeno zánětlivou reakcí a ne samotným výrůstkem kosti.

Pokud jsou příznaky závažnější, existují další možnosti léčby. Operace patních ostruh je nutná velmi zřídka.

Prevence

Některá opatření mohou být vhodná k prevenci problémů s nohou, jako je patní ostruha. Patří mezi ně zahřátí před cvičením, které pomáhá snížit stres na šlachy.