Pomoc pro závislost na nosním spreji

Když nos je blokován, nosní spreje pomáhají dýchat a poskytují tak rychlou úlevu od akutního stavu rýma. Pokud se však bude používat příliš dlouho, existuje riziko nosní sprej závislost: nosní sliznice zvykne si na účinnou látku a pro dosažení požadovaného účinku musí být sprej používán častěji. Z dlouhodobého hlediska tento začarovaný kruh poškozuje nosní sliznice a může vést na krvácení z nosu a v extrémních případech k takzvanému „páchnoucímu“ nos"(rýma atrophicans). S námi se naučíte, jak rozpoznat a nosní sprej závislost a co můžete proti závislosti dělat.

Proč jsou nosní spreje návykové

Dekorační nosní spreje obvykle obsahují účinné látky xylometazolin or oxymetazolin. Ty se vážou na receptory na krev plavidla v nosní sliznice a způsobit vazokonstrikci. Jako výsledek, nosní sliznice bobtná a nos je opět „zdarma“. Dlouhodobé používání nosní sprej vede k rozvoji tolerance: vytváří se více receptorů, které se také stávají méně citlivými na účinnou látku. Výsledkem je rychlejší vymizení efektu. Za určitých okolností nosní sliznice dokonce i bobtná více, když efekt odezní - tomu se pak říká rebound fenomén.

Příznaky závislosti na nosním spreji

Závislost na nosním spreji se projevuje jak stále častějším, tak stále neúspěšnějším používáním spreje. To je doprovázeno chronicky ucpaným nosem (rýma medicamentosa). V extrémních případech může dokonce dojít k udušení jako součást fenoménu odrazu. Kvůli zeslabujícímu účinku používají postižení častěji nosní sprej nebo přecházejí na přípravek s vyšší dávkou. Ucpaný nos - co dělat? Tipy a domácí opravné prostředky

Výsledkem je suchý nos

V důsledku nadměrného používání nosního spreje, nosní sliznice vysychá: Může prasknout a má tendenci tvořit kůru. To může snadno vést na krvácení z nosu. Kromě toho není nosní sliznice dostatečně zásobena krev kvůli trvale zúžené krvi plavidla a tím je narušena jeho přirozená obranná funkce. To vede ke zvýšené náchylnosti k respiračním infekcím.

„Smradlavý nos“ způsobený bakteriemi

V závažných případech může závislost na nosním spreji vést k degradaci (atrofii) nosní sliznice. To způsobí, že sliznice ustupuje spolu s plavidla a žlázy, což znamená, že dýchaný vzduch nelze adekvátně zvlhčit. Výsledek je rozšířený nosní dutina ve kterém se může v důsledku sucha tvořit kůra a kůry. Jedná se o ideální živnou půdu pro bakterie jako je Klebsiella ozaenae. Pokud tento bakteriální kmen napadne nosní sliznici, vytvoří se sladký a špatný zápach. Protože to také poškozuje čichová nervová vlákna, zápach si obvykle nejprve všimnou příbuzní pacienta. 5 faktů o závislosti na nosním spreji - iStock.com/djvstock

Boj proti závislosti na nosním spreji

Zrušení zvyku nadměrného používání nosního spreje je pro mnoho pacientů obtížné. Je to proto, že během odstavování je obvykle nutné vydržet několik dní s a ucpaný nos. Existuje však několik způsobů, jak usnadnit výběr a snížit riziko relapsu:

 • Odvykání jedné nosní dírky: Zpočátku nepoužívejte sprej pouze na jednu nosní dírku. Když se to po několika dnech vzpamatuje a může volně dýchat bez nosního spreje, je na řadě druhá strana.
 • Kortizon sprej: nechte svého lékaře předepsat nosní sprej obsahující kortizon. Kortizon má protizánětlivý účinek a snižuje otok podrážděné nosní sliznice.
 • Dávka redukce: přejděte na nosní sprej pro děti nebo kojence, aniž byste zvýšili počet aplikací denně. Obsahuje menší množství účinné látky a může tak pomoci odstavení. Později můžete dětský nosní sprej zředit fyziologickým roztokem, dokud si nevystačíte s čistým mořská voda sprej.
 • Zvlhčení nosu: mořská voda nosní spreje jakož i nosní masti s účinnou látkou dexpanthenol zvlhčete nos a pomozte regenerovat sliznici.
 • Tablety s pseudoefedrin: Za určitých okolností tablety obsahující pseudoefedrin může být užitečný v terapie závislosti na nosním spreji. pseudoefedrin má také dekongestivní účinek, ale nepůsobí přímo na sliznici, a proto ji nevysušuje. Neměli byste je však užívat drogy bez konzultace s lékařem.

Kromě toho je důležité zjistit příčinu závislosti na nosním spreji a léčit ji. V mnoha případech například existuje dříve nezjištěná alergie který způsobuje chronicky ucpaný nos.

Vyhněte se závislosti: 6 tipů

Úplné vzdání se nosního spreje ze strachu ze závislosti není rozumné. Koneckonců, když máte studený, vaše tělo potřebuje dostatek spánku, aby se vzpamatovalo. Proto můžete při akutních nachlazeních sáhnout po nosním spreji, abyste si nos krátkodobě vyčistili. Při používání byste však měli mít na paměti několik věcí, abyste se vyhnuli závislosti na nosním spreji:

 1. Nepoužívejte dekongestivní nosní spreje po dobu delší než sedm dní a ne více než dvakrát až třikrát denně. Li studený příznaky se po týdnu nezlepšily, vyhledejte lékaře.
 2. Nosní spreje pro děti jsou obvykle nižší dávky. Použijte nejnižší dávku, se kterou se dostanete.
 3. Nosní výplachy s mořská voda může vyčistit nos bez vysušení.
 4. Nosní spreje s mořskou vodou lze používat bez váhání několikrát denně po dlouhou dobu. Zvlhčují nos a působí proti dehydratace.
 5. Když sedíte nebo ležíte, nosní sliznice stále více bobtná. Někdy už pomáhá vstát a kráčet pár kroků, abyste ulevili ucpanému nosu.
 6. Suchý topný vzduch podporuje otok nosní sliznice: Procházka na čerstvém vzduchu může ucpaný nos dělat zázraky.