Pomoc s prořezáváním zubů – tipy, domácí léky, homeopatie

Miminku rostou zoubky – co dělat?

Co pomáhá mému dítěti s prořezáváním zoubků? Tuto otázku si kladou generace rodičů. Následující domácí prostředky mohou zmírnit bolest při prořezávání zoubků. Účinek domácí léčby je však omezený. Pokud bolest v důsledku toho přetrvává, vezměte své dítě k pediatrovi, který ho ošetřuje.

  • Žvýkání: Při prořezávání zoubků jsou nápomocné žvýkací a kousací kroužky nebo podle věku zeleninové tyčinky či kořen fialky. Žvýkání masíruje dásně a stimuluje prořezávání prvních zoubků.
  • Cool: Studená lžička z lednice, kousací kroužky s chladivými prvky nebo tinktury s chladivým účinkem – chlad také uklidňuje a napomáhá prořezávání zoubků.
  • Gel na zuby (bez cukru, alkoholu a mentolu!): Složky jako extrakt ze slézu, heřmánek nebo panthenol mají zklidňující účinek na podrážděné dásně.
  • Bylinné tinktury: Protizánětlivé a bolest tišící čaje, jako je šalvěj nebo heřmánkový čaj, lze vtírat na dásně vatovým tamponem.
  • Homeopatie: V závislosti na příznacích se také říká, že různé globule zmírňují období prořezávání zoubků.
  • Jantarový náhrdelník: Někteří rodiče důvěřují síle kamenů při prořezávání zoubků, ale přínosy nebyly vědecky prokázány. Řetízkům s kamennými přívěsky navíc hrozí uškrcení, proto je raději nedávejte dítěti na krk!

Pokud miminku rostou zoubky, probíhá to obvykle bez komplikací. Pokud má však vaše dítě silné bolesti a vysokou horečku, musí dětský lékař objasnit příčinu.

Antipyretika a léky proti bolesti nejsou při prořezávání zoubků obvykle nutné. Obecně by se měly v prvním roce života používat opatrně a pouze po konzultaci s lékařem.

Pokud dítě nemůže spát během prořezávání zoubků

Miminku rostou zoubky a nespí – co dělat? Když dítěti rostou zoubky, většinou nespí moc dobře. Zejména v noci může erupce zubů připravit dítě i rodiče o spánek.

Pokud je vaše dítě neklidné a pláče v noci kvůli prořezávání zoubků – nebo z jiných důvodů – nikdy byste ho v této situaci neměli nechat samotné. Uklidněte to a střídejte se v tom.

Pokud prořezávání zoubků nedává miminku spát, můžete mu také zkusit poskytnout úlevu pomocí výše zmíněných šetrných prostředků. S prořezáváním zoubků nakonec pomáhá jen trpělivost a vědomí, že i tato fáze jednou skončí.