Hemockultní test: důvody, provedení, vyhodnocení

Co je to hemokultní test?

Hemokultní test (také známý jako guajakový test) lze použít k detekci drobných stop krve ve stolici. To funguje i pro množství, která nejsou pouhým okem vidět. Říká se tomu okultní krev (skrytá krev).

Kdy provádíte hemokultní test?

Jak smysluplný je hemokultní test?

Hemokultní test dá pozitivní výsledek také v případě, že jste například tři dny před odběrem vzorku jedli syrové maso nebo určitou zeleninu a ovoce, jako je řepa, ředkvičky, brokolice, banány nebo třešně.

Takový „falešně pozitivní“ výsledek může pacienty zbytečně znepokojovat. Vzhledem k tomu, že Imunologický test stolice reaguje výhradně na lidskou krev, u imunologických testů k takovým falešným poplachům nedochází.

Žádný jasný výsledek

Ani jedna metoda však neposkytuje jednoznačný výsledek. V obou případech může krev pocházet i z jiných zdrojů, jako jsou hemoroidy, zánětlivá onemocnění střev, neškodné střevní polypy nebo u žen menstruace. Naopak střevní nádory ne vždy krvácejí. V tomto případě jsou oba testy přirozeně falešně negativní.

Co se dělá v hemokultním testu?

Test je levný, jednoduchý a neškodný postup. Pacient si to může provést sám doma; testovací materiály jsou k dispozici u rodinného lékaře nebo v lékárně.

Jaká jsou rizika hemokultního testu?

Hemokultní test je bezpečný a jednoduchý diagnostický postup. Nejsou žádné komplikace ani následky. Vzhledem k použití špachtle při odběru vzorku a plombovatelného dopisu není postup také nehygienický.

Pokud hemokultní test neukáže krev ve stolici, další vyšetření nejsou nutná. Pokud je výsledek vašeho testu pozitivní, ani to není důkazem kolorektálního karcinomu, jak je vysvětleno výše! Lékař vám doporučí kolonoskopii, aby se zjistilo, odkud krvácení pochází.