Hemoptýza (vykašlávání krve): Příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je hemoptýza? Vykašlávání krve, tedy kašel s krvavým sputem. Oslabená forma se nazývá hemoptýza.
 • Možné příčiny: Bronchitida, vrozené nebo získané výběžky průdušek, zhoubné nádory na plicích, zápal plic, plicní embolie, plicní absces, plicní hypertenze, cévní malformace, autoimunitní onemocnění, zvýšená tendence ke krvácení (např. vlivem některých léků), poranění plic.
 • Stručné shrnutí

Co je hemoptýza? Vykašlávání krve, tedy kašel s krvavým sputem. Oslabená forma se nazývá hemoptýza.

Možné příčiny: Bronchitida, vrozené nebo získané výběžky průdušek, zhoubné nádory na plicích, zápal plic, plicní embolie, plicní absces, plicní hypertenze, cévní malformace, autoimunitní onemocnění, zvýšená tendence ke krvácení (např. vlivem některých léků), poranění plic.

Hemoptýzu je třeba odlišit od onemocnění, při kterých může být krev z úst vypouštěna jinými způsoby – např. krvácení z nosu, poranění úst a zubů, krvácení z jícnu a žaludku. Na první pohled to často není jednoduché. V případě hemoptýzy se vystříknutá krev může často jevit jako zpěněná díky přimíšenému vzduchu. Pochází-li naopak ze žaludku, bývá působením žaludeční kyseliny často černé barvy.

Hemoptýza: příčiny a možná onemocnění

Krvácení, které je podkladem hemoptýzy, se může objevit na různých místech dýchacího systému a možných příčin je celá řada. Při pohledu nejprve na průdušnici a průdušky jsou možné následující spouštěče:

 • Bronchitida (akutní nebo chronická), což je zánět větších dýchacích cest, obvykle způsobený virovými nebo bakteriálními infekcemi.
 • Bronchiální karcinom (rakovina plic): V případě zhoubného bujení sliznice průdušek je vykašlávání krve často prvním příznakem – ještě před bolestí. Bronchiální karcinomy však tvoří méně než deset procent příčin hemoptýzy.
 • Metastázy v plicích: Jedná se o metastázy jiných druhů rakoviny, které se usadí v plicích. Často se vyskytují například u kolorektálního karcinomu, karcinomu ledvin a karcinomu prsu.

Pokud sledujete dýchací cesty dále dolů, nakonec dosáhnete plicní tkáně. I zde mohou různé spouštěče vést k hemoptýze:

 • Pneumonie: Ve vzácných případech může být doprovázena hemoptýzou.
 • Absces plic: Pokud je shromažďování hnisu (abscesu) v plicích spojeno s poraněnou plicní cévou, může dojít k hemoptýze.

Další možné příčiny hemoptýzy zahrnují:

 • Plicní embolie: Jedná se o případ, kdy dojde k ucpání plicní tepny pohlcenou krevní sraženinou (embolem). Tato sraženina pochází mimo plíce (často v žilách nohou) a může vstoupit do plicní cévy krevním řečištěm. Kromě vykašlávání krve patří mezi možné příznaky dušnost a bolest na hrudi.
 • Cévní malformace: Patří sem například „zkratová spojení“ (med. zkraty) mezi tepnami a žilami a také patologické dilatace cév v rámci dědičné Oslerovy choroby.
 • Autoimunitní onemocnění: Například Goodpastureův syndrom a Wegenerova granulomatóza mohou způsobit hemoptýzu. Systémový lupus erythematodes také ve vzácných případech způsobuje hemoptýzu.
 • Poranění plic, např. v důsledku nehody nebo bodného poranění

Hemoptýza: Kdy byste měli navštívit lékaře?

Vykašlávání krve nebo krvavého sputa je naléhavým varovným signálem, který by měl lékař okamžitě objasnit. Ne vždy se za příznakem skrývá vážná nemoc, ale to může zjistit pouze lékař. Obecně platí, že čím dříve je příčina hemoptýzy identifikována a léčena, tím lépe.

Hemoptýza: Co dělá lékař?

Diagnostika

Lékař se nejprve pacienta podrobně zeptá na okolnosti hemoptýzy, ke které došlo (anamnéza):

 • Kdy poprvé došlo k hemoptýze?
 • Jak dlouho to trvalo?
 • Kolik krve jsi vykašlal a jak to vypadalo?
 • Máte nebo jste měli nějaké další příznaky (horečka apod.)?
 • Máte nějaké známé již existující podmínky?

Lékař vyslechne pacientovy plíce a odebere krev k určení důležitých laboratorních hodnot (krevní obraz, koagulační hodnoty, obsah kyslíku v krvi atd.). K lokalizaci zdroje krvácení lze použít diagnostické postupy, jako je rentgen hrudníku, bronchoskopie nebo počítačová tomografie s vysokým rozlišením (HRCT).

Terapie

V případě akutního krvácení je důležité co nejrychleji zastavit krvácení, což lze často provést při bronchoskopii.

Terapie hemoptýzy v zásadě závisí na příslušném spouštěči. V důsledku toho se používají léky, jako jsou antibiotika nebo imunosupresiva. V ostatních případech je nutná chemoterapie, chirurgické zákroky nebo cílená okluze cévy (embolizace).

Mimořádná opatření

Počáteční opatření pro akutní hemoptýzu mohou v případě potřeby zahrnovat podávání kyslíku a substituci objemu (tj. nahrazení ztraceného objemu krve fyziologickým roztokem nebo jinými přípravky). Často je pacient umístěn tak, že část plic je dole se zdrojem krvácení. To má zabránit tomu, aby nepoškozená plíce byla narušena ve své funkci.

Hemoptýza: Co můžete udělat sami