Hemoroidy – jaký lékař?

Stručné shrnutí

 • Který lékař? Rodinný lékař, proktolog, koloproktolog, gastroenterolog, dermatolog, chirurg, gynekolog, urolog
 • Jak vyšetření probíhá? Anamnéza, vyšetření, rektální digitální vyšetření, proktoskopie, rektoskopie, kolonoskopie
 • Co předepisuje lékař? Základní terapie (úprava stravy, cvičení, regulované pohyby střev), masti/krémy/čípky k potlačení symptomů v závislosti na závažnosti, například skleroterapie nebo chirurgické zákroky.
 • Kdy navštívit lékaře? Návštěva lékaře je zvláště důležitá v případě krve ve stolici nebo přetrvávajících potíží po dobu jednoho až dvou týdnů.

Ke kterému lékaři chodíš s hemeroidy?

Krev ve stolici, otoky, svědění či pálení v oblasti řitního otvoru jsou časté – ale i nespecifické – obtíže zvětšených hemoroidů. Pokud máte podezření, že trpíte hemoroidy, je obvykle první osobou, kterou kontaktujete, váš rodinný lékař. Pro mnoho lidí je snazší o tom mluvit s důvěryhodným lékařem.

Po vstupní konzultaci je možné, aby Váš (rodinný) lékař stížnosti podrobněji roztřídil. V závislosti na tom, jak výrazný a pokročilý je stav hemoroidů, s vámi lékař poté probere možné možnosti léčby. Mírné hemoroidy obvykle léčí váš rodinný lékař sám.

Doporučení specialistovi

Pokud jsou hemoroidy silně zvětšené, váš rodinný lékař vás obvykle odešle ke specialistovi, který zahájí další vyšetření a léčbu. Totéž platí, pokud máte podezření na závažnější onemocnění anální oblasti – jako je trombóza análních žil nebo rakovina konečníku (karcinom konečníku).

Lékaři z následujících specializací se specializují speciálně na léčbu hemoroidních stavů, stejně jako diagnostiku a léčbu jiných análních stavů:

 • Proktologie: Proktolog (lat. proctum = konečník) se specializuje na onemocnění konečníku, řitního otvoru a pánevního dna. Existuje také specializace koloproktologie, která se navíc zabývá dolním tenkým a tlustým střevem.
 • Gastroenterologie: Gastroenterologové jsou specialisté na léčbu gastrointestinálních onemocnění. Objasňují i ​​obtíže jiných vnitřních orgánů – například při poruchách funkce jater, žlučníku nebo slinivky břišní.
 • Gynekologie: Postižené ženy si mohou nechat objasnit obtíže u specialisty v gynekologii a porodnictví.
 • Urologie: Případný hemoroidální stav mohou postižení muži konzultovat i s urologickým specialistou.
 • Dermatologie: Vzhledem k tomu, že hemoroidy patří k vnějším kožním změnám, je vhodným kontaktem i dermatolog – jako specialista na kožní a pohlavní choroby.
 • Chirurgie: V pokročilejších stadiích často pomůže pouze chirurgický zákrok. Chirurgické odstranění hemoroidů obvykle provádí specializovaný chirurg.

Který specialista na hemoroidy je v individuálním případě ten pravý, záleží na příznacích a případných doprovodných onemocněních. Požádejte svého praktického lékaře o doporučení, který odborník ve vašem okolí by byl vhodný.

Jak probíhá vyšetření?

Obdobně většinou probíhá i vyšetření v oblasti konečníku. Na začátku popíšete své stížnosti svému lékaři. Obvykle následuje fyzikální vyšetření. Dále se dozvíte více o tom, jak jednotlivé fáze lékařské diagnostiky probíhají.

Rozhovor o anamnéze

Nejprve vám lékař nabídne podrobnou konzultaci. Své stížnosti popíšete co nejpřesněji. Účelem diskuse je získat anamnézu. Váš lékař tak získá prvotní informace o povaze vašich potíží, jejich progresi v čase a možných příčinách.

V této konverzaci nemusíte být omezováni. I když téma často vyvolává u pacientů rozpaky nebo nepříjemné pocity, váš lékař je odborně obeznámen. Pamatujte: Pro lékaře je anální oblast částí těla jako každá jiná. Konečným cílem je uzdravit pacienta – bez ohledu na část těla, kde se problém nachází.

Některé z otázek, které vám lékař položí, jsou:

 • Jaké stížnosti máte a od kdy?
 • Máte svědění, pálení nebo bolest v anální oblasti? Máte spodní prádlo znečištěné stolicí? Máte krev ve stolici nebo na toaletním papíru?
 • Jsou stížnosti trvalé?
 • Jak často máte stolici? Jaká je konzistence (průjem/zácpa)? Musíte při vyprazdňování silně tlačit?
 • Řešili jste již své stížnosti sami volně prodejnými léky z lékárny? Pokud ano, s jakými?
 • Máte převážně sedavé zaměstnání? sportuješ?
 • Jak se živíš?

Fyzikální vyšetření – základní proktologická diagnostika

Po vstupní konzultaci přichází na řadu fyzikální vyšetření u praktického lékaře nebo specialisty. Mnoha lidem je to nepříjemné, ale je to nutné, aby mohla být stanovena přesná diagnóza.

K tomuto účelu je k dispozici řada vyšetřovacích postupů, od externí kontroly až po rektoskopii. Obvykle však stačí jen několik vyšetření. To znamená, že lékaři většinou provádějí pouze vyšetření, která jsou pro daný případ nejvhodnější. Ve většině případů to již stačí ke stanovení diagnózy.

Základní proktologická diagnostika trvá většinou jen krátkou dobu. Zkuste se při vyšetření uvolnit. Promluvte si se svým lékařem, pokud se obáváte bolesti během procesu: Pokud je to nutné, znecitliví anální oblast lokálně mastí.

Aby měl lékař dobrý výhled na postiženou oblast, požádá vás, abyste zaujali jednu ze tří níže popsaných poloh:

 • Litotomická poloha: V této poloze leží pacient na zádech. Boky jsou ohnuté o 90 stupňů a bérce leží ve zvýšených poloskořepinách s pokrčenými koleny. Nohy jsou mírně rozkročené.
 • Poloha na levém boku: V této poloze leží pacient na rovném vyšetřovacím lehátku na levém boku a přitahuje obě kolena k břichu. Může být užitečné vytáhnout pravou hýždě rukou mírně nahoru.
 • Poloha koleno-lokty: K tomu se pacient předkloní na loktech a bércích do čtyřnožky.

Když budete v jedné z těchto poloh, váš lékař poté použije jednotlivé z následujících vyšetřovacích postupů:

 • Prohlídka: Lékař posoudí řitní otvor zvenčí a určí, zda je patrný zánět, podráždění kůže, slzení nebo namodralá tlakově bolestivá ztluštění (trombóza análních žil). Vzhledem k tomu, že malé hemoroidy obvykle vyčnívají z řitního otvoru pouze při použití tlaku, může vás požádat, abyste krátce zatlačili.

Pamatujte, že vyšetření je pro lékaře rutinou a pevnou součástí jeho každodenní lékařské rutiny. Je obeznámen s obavami a pocitem studu pacientů spojený s vyšetřením.

 • Digitální rektální vyšetření: Při tomto obvykle nebolestivém krátkém vyšetření lékař prstem opatrně prohmatá řitní otvor a řitní kanál. Hledá změny na sliznici a napětí svěrače. Předtím si nakrémuje řitní otvor a prst v rukavici lubrikantem.
 • Proktoskopie: Při této proceduře lékař zavede do konečníku tuhou trubici o tloušťce prstu nebo ohebnou vyšetřovací trubici se světelným zdrojem do konečníku, aby jej vyšetřil zevnitř. K tomu ho naplní trochou vzduchu, aby se střevo rozvinulo a sliznice se dala lépe posoudit. Tomu předchází klystýr.
 • Rektoskopie (rektoskopie konečníku): Je podobná proktoskopii. Lékař se však nedívá pouze na anální kanál, ale na celé tlusté střevo. Toto vyšetření je nutné, pokud má lékař podezření na změny v tlustém střevě.
 • Kolonoskopie (střevní endoskopie): Kolonoskopie je zřídka nutná pro podezření na hemoroidy. Primárně se používá k vyloučení kolorektálního karcinomu.

Více o tématu se dočtete v článku Kolonoskopie.

Co předepisuje lékař na hemoroidy?

V případě hemoroidů vám lékaři předepisují především základní terapii. To zahrnuje mimo jiné následující behaviorální opatření:

 • Úprava stravy: více vlákniny, pít dostatečné množství tekutin, snížit váhu při nadváze.
 • Fyzická aktivita: více pohybu, žádné dlouhé sezení
 • Chození na toaletu: žádné silné tlačení, pravidelné vyprazdňování, správná hygiena anální oblasti.

V mnoha případech Vám lékař předepíše i masti, krémy, čípky nebo anální tampony (čípky s gázovou vložkou), které působí protizánětlivě a/nebo analgeticky. V mnoha případech hemoroidů s příznaky lékaři také doporučují skleroterapii nebo chirurgické zákroky. Co přesně dává smysl, závisí na závažnosti.

Více o různé závažnosti hemoroidů a jejich léčbě naleznete v článku Hemeroidy.

Kdy je důležitá návštěva lékaře?

Bez ohledu na příčinu stížností, čím dříve lékař najde příčinu a léčí ji, tím větší jsou šance na úspěch.

Návštěva lékaře se doporučuje zvláště naléhavě, pokud dojde ke krvácení během nebo po defekaci. Zvláště vysoký stupeň naléhavosti je, pokud příznaky neustoupí po jednom až maximálně dvou týdnech.

Posoudit přesnou příčinu análního diskomfortu a objasnit ji může pouze lékař na základě vyšetření.