Hepatitida B: Příznaky, přenos, průběh

Co je hepatitida B?

Hepatitida B je celosvětově jedním z nejčastějších zánětů jater způsobených viry (virová hepatitida). Většina postižených se nakazí patogeny hepatitidy B během pohlavního styku. Infekce je akutní nebo chronická.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 296 na celém světě chronicky nakaženo virem hepatitidy B přibližně 2019 milionů lidí, včetně přibližně 14 milionů v Evropě. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje v subsaharské Africe a východní Asii, ale také v jižních oblastech východní a střední Evropy. Každý rok je virem hepatitidy B nově infikováno kolem 1.5 milionu lidí a 780,000 XNUMX lidí na celém světě ročně zemře na toto onemocnění a jeho následky, jako je cirhóza jater a rakovina jater.

Povinnost hlásit

Hepatitida B podléhá hlášení. To znamená, že ošetřující lékař musí hlásit všechny podezřelé a potvrzené případy příslušnému zdravotnickému úřadu. Týká se to i úmrtí způsobených hepatitidou B. Údaje úřad předává Institutu Roberta Kocha, kde je statisticky zaznamenává. Neexistuje však žádná povinnost infikované osoby izolovat.

Jaké jsou příznaky hepatitidy B?

Přibližně třetina všech infikovaných dospělých nevykazuje žádné příznaky. V další třetině se objevují příznaky jako únava, nedostatek chuti k jídlu, nevolnost a bolesti svalů a kloubů, ale žádná žloutenka. Konečně v poslední třetině je přítomna i žloutenka (kromě ostatních příznaků).

Inkubační doba hepatitidy B

Jako inkubační dobu lékaři označují dobu mezi infekcí a objevením se prvních příznaků. U hepatitidy B je to 45 až 180 dní. V průměru trvá 60 až 120 dní (tedy dva až čtyři měsíce), než nemoc propukne.

Akutní hepatitida B: příznaky

Akutní hepatitida B začíná nespecifickými příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, nechuť k některým potravinám, nevolnost a zvracení, bolesti svalů a kloubů a mírná horečka.

Asi po třech až deseti dnech se v některých případech objeví žloutenka (ikterus): Kůže, sliznice a oční bělmo (skléra) zežloutnou. To je často pozorováno u malých dětí a lidí se slabým imunitním systémem. Kromě toho se stolice často zbarví, zatímco moč ztmavne.

Chronická hepatitida B: příznaky

 • Únava
 • Bolesti kloubů a svalů
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Úbytek hmotnosti
 • Občasný pocit tlaku pod pravým hrudním košem

Zhruba u jednoho procenta postižených se chronický zánět rozvine v rakovinu jater nebo zmenšená játra (jaterní cirhóza). Riziko rakoviny jater u lidí s hepatitidou je dokonce asi 100krát vyšší než u zbytku populace. K rozvoji jaterní cirhózy přispívá nadužívání alkoholu a další infekce hepatitidou C.

Další infekce hepatitidou D

Lidé s hepatitidou B mohou být také infikováni virem hepatitidy D. Taková infekce je možná pouze v přítomnosti virů hepatitidy B, protože samotný virus hepatitidy D není schopen se replikovat v lidských buňkách.

Pokud k takové superinfekci dojde, je onemocnění jater závažnější než u samotné infekce hepatitidou B. Navíc další infekce virem typu D ještě dále zvyšuje riziko jaterní cirhózy. Výrazně se také zvyšuje počet chronických případů z přibližně deseti procent na více než 90 procent. Upřednostňuje se také rakovina jater: Při kombinované infekci hepatitidou B a D se zhoubný nádor tvoří dříve než při samotné infekci hepatitidou B.

Jak se hepatitida B přenáší?

Nemoc se často přenáší infikovanou krví. Infekcí hepatitidou B jsou proto ohroženi zejména lidé, kteří v každodenním životě manipulují s krví a jehlami nebo jinými ostrými předměty. Tyto zahrnují

 • Zdravotnický personál
 • Pacienti na dialýze
 • Drogově závislí, zejména prostřednictvím sdílení a vícenásobného používání injekčních stříkaček a dalšího vybavení
 • Lidé, kteří dostávají konzervovanou krev nebo krevní plazmu (krevní produkty jsou nyní před podáním přísně kontrolovány)
 • Lidé, kteří si nechají propíchnout uši, tetovat nebo piercing za nehygienických podmínek

Hepatitida B se také může přenést z matky na dítě během těhotenství, porodu a kojení. Pokud je o matce známo, že je infikována hepatitidou B, je dítě aktivně i pasivně očkováno do 12 hodin po narození. Kromě toho je za určitých okolností pro nastávající maminku v těhotenství vhodná antivirová terapie, například při vysoké virové zátěži a aktivním onemocnění.

Vyšetření a diagnostika

Hepatitida B je obvykle diagnostikována sérologicky pomocí vzorku krve. Provádí se laboratorní test, aby se zjistilo, zda existují důkazy o virech hepatitidy B:

 • Virové antigeny: Jedná se o specifické složky proteinového obalu virů (HBs-Ag, HBc-Ag a HBe-Ag). Stejně jako virová DNA umožňují přímou detekci patogenu.
 • Specifické protilátky: V případě infekce hepatitidy B tvoří imunitní systém specifické protilátky proti patogenu (jako je anti-HBc). Jejich přítomnost je nepřímou detekcí patogenu.

Přítomnost nebo nepřítomnost antigenů a protilátek umožňuje lékaři vyvodit cenné závěry:

Současná infekce hepatitidy B je přítomna, pokud lze v krvi postižené osoby prokázat genetický materiál viru, virový antigen HBs-Ag a typ protilátky anti-HBc. Typ protilátky proti HBs však v tomto případě chybí. Existuje riziko infekce pro další lidi.

Pokud byla hepatitida B vyléčena, cirkulují v krvi protilátky anti-HBc (a obvykle také anti-HBs). Na druhé straně virový antigen HBs-Ag není detekovatelný.

Pokud jsou v krvi nalezeny pouze protilátky anti-HBs, ale žádné jiné protilátky nebo antigeny viru hepatitidy B, znamená to, že dotyčná osoba má účinnou ochranu proti očkování proti hepatitidě B.

Další testy

Při podezření na hepatitidu B se ve vzorku krve postiženého zjišťují i ​​další parametry. Zvýšené hodnoty jater (jako GPT, GOT, gama-GT) svědčí o poškození jater.

Lékař pomocí ultrazvukového vyšetření posoudí stavbu a velikost jater. V případě chronické hepatitidy může také odebrat vzorek tkáně z jater (jaterní biopsie), aby zjistil rozsah poškození tkáně.

Zacházení

V případě akutní infekce není obvykle nutná žádná specifická terapie hepatitidy B – onemocnění se téměř vždy samovolně vyléčí. V případě potřeby však lékař příznaky ošetří. Zvláštním případem jsou postižení lidé s těžkými případy. V těchto případech může být doporučena medikamentózní léčba.

V každém případě by se postižení měli fyzicky uklidnit, v případě potřeby i odpočívat na lůžku a jíst vysokosacharidovou a nízkotučnou stravu. Velmi důležité je také vyvarovat se alkoholu – detoxikace by nemocná játra navíc zatížila. Ze stejného důvodu je důležité neužívat žádné léky, které jsou škodlivé pro játra, jako jsou léky proti bolesti a ženské pohlavní hormony (pilulky).

 • Nukleosidové a nukleotidové analogy: Inhibují replikaci virů hepatitidy a jsou obvykle dostupné ve formě tablet.
 • Interferon-α a pegylovaný interferon α (PEG interferon α): Mají také antivirový účinek a také stimulují imunitní systém. Podávají se injekčně.

Cílem medikamentózní terapie je co nejvíce snížit množství viru v krvi. Tím se snižuje riziko jaterní cirhózy a rakoviny jater v důsledku chronické hepatitidy B. Chronickou hepatitidu B však obvykle nelze vyléčit léky. Pokud chronický zánět jater vedl k těžké jaterní cirhóze, je poslední možností léčby transplantace jater.

U některých lidí s chronickou hepatitidou B se viry množí jen nepatrně, jaterní hodnoty jsou často normální a játra jsou (zatím) jen mírně poškozena. Léčba se v tomto případě často omezuje na pravidelné kontroly.

Průběh a prognóza

Asi u devíti z deseti dospělých s akutní hepatitidou B se zánět jater spontánně a bez následků zahojí během několika týdnů a vede k doživotní imunitě. Jen výjimečně, až u jednoho procenta postižených, se hepatitida B stává velmi těžkou a závažnou, někdy i smrtelnou (fulminantní průběh).

U dětí má hepatitida B téměř vždy (kolem 90 procent) chronický průběh.

Prevence

Nejúčinnějším opatřením k prevenci hepatitidy je v první řadě očkování proti hepatitidě. Aktivní vakcína proti hepatitidě B stimuluje imunitní systém k produkci specifických protilátek proti patogenu. Je dostupná jako jediná vakcína nebo jako součást kombinovaných vakcín (např. společně s vakcínou proti hepatitidě A). Zde se dozvíte, kdo by měl být očkován proti hepatitidě A, kolik přeočkování je nutné a v jakých intervalech a kdo očkování hradí.

Vše, co potřebujete vědět o očkování proti hepatitidě B, se dočtete v článku Očkování proti hepatitidě.

Další ochranná opatření

Abyste předešli hepatitidě B, měli byste při pohlavním styku vždy používat kondom. To je zvláště důležité, pokud se váš sexuální partner často mění.

Zdraví lidé a lidé infikovaní hepatitidou B by navíc neměli sdílet zubní kartáček, nůžky na nehty nebo žiletku.