Hepatomegalie: příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Léčba: Podle spouštěče např. v případě ztučnění jater abstinence od alkoholu a změna stravy; dle základního onemocnění případně medikamentózní nebo chirurgická terapie.
 • Příčiny: Alkohol, přejídání, virová onemocnění, metabolická onemocnění, cholestatická onemocnění, cévní onemocnění, některé léky, jaterní cysty, nádory.
 • Kdy vyhledat lékaře: Při pocitu plnosti a tlaku v horní části břicha ale i pravidelné preventivní prohlídky.
 • Diagnostika: anamnéza, fyzikální vyšetření, krevní test, ultrazvuk jater
 • Prevence: Zdravý životní styl (vyvážená strava, málo alkoholu a jiných toxinů), v případě potřeby očkování proti virové hepatitidě.

Co je hepatomegalie?

Termín hepatomegalie označuje zvětšení jater. Játra jsou klínovitý, dvoulaločný orgán umístěný v pravé horní části břicha těsně pod bránicí. Je to centrální metabolický orgán a s hmotností asi 1.5 kilogramu největší žláza v těle.

Pokud jsou játra patologicky zvětšená, jde většinou o ztučnění jater. Vzácně jsou příčinou hepatomegalie jiná onemocnění. V mnoha případech je zvětšení jater doprovázeno zvětšením sleziny. Lékaři pak hovoří o hepatosplenomegalii.

Hepatomegalie: Jak se dá léčit?

 • Zdržet se alkoholu
 • Snižte nadváhu (pomalu a plynule!)
 • Staňte se více fyzicky aktivní

Kromě toho je vhodné po konzultaci s lékařem vysadit nebo změnit jakékoli léky škodlivé pro játra, aby se zabránilo hepatomegalii.

Pokud za zvětšením jater stojí jiná základní onemocnění, je zásadní správná diagnostika a cílená terapie. Například u některých forem virové hepatitidy je užitečná antivirová terapie. V případě stáze žluči (cholestázy) může být v závislosti na příčině doporučena medikamentózní terapie nebo chirurgický zákrok.

Co může být příčinou zvětšených jater?

Hepatomegalie se vyskytuje jako průvodní jev různých onemocnění. Nejčastější příčinou zvětšení jater je ztučnění jater (steatosis hepatis). Hepatomegalii však mohou způsobit i jiná onemocnění jater a také onemocnění jiných orgánů:

Metabolická nebo toxická onemocnění jater.

Játra reagují na různé škodlivé vlivy tukovou degenerací, jako jsou:

 • Chronická konzumace alkoholu
 • Přejídání (obezita)
 • Virová nebo metabolická onemocnění (jako je diabetes mellitus nebo zvýšená hladina lipidů v krvi)
 • @ Některé léky a chemikálie

Mezi další metabolická nebo toxická onemocnění jater, která mohou vést k hepatomegalii, patří střádavá onemocnění (jako je hemochromatóza ze střádání železa) a určité formy metabolického onemocnění porfyrie. Postižení jater s následnou hepatomegalií se vyskytuje i v rámci jiných metabolických onemocnění a hormonálních poruch.

Zánětlivá onemocnění jater

Dalšími možnými příčinami hepatomegalie jsou zánětlivá onemocnění jater. Zánět v tomto případě způsobují například viry, chybná reakce imunitního systému (autoimunitní onemocnění), alkohol nebo toxiny.

Příklady zánětlivých onemocnění jater, které jsou někdy doprovázeny hepatomegalií, zahrnují akutní nebo chronický zánět jater (hepatitidu), cirhózu jater a jaterní granulomy. Granulomy jsou nodulární tkáňové formace způsobené zánětem. Rozvíjejí se například v souvislosti s tuberkulózou, AIDS nebo sarkoidózou.

Nemoci se stázou žluči

Onemocnění spojená s obstrukcí odtoku žluči (cholestatická onemocnění) jsou také možným spouštěčem hepatomegalie.

 • Obstrukce žlučovodů (například v důsledku žlučových kamenů)
 • Primární biliární cirhóza
 • Obstrukce žlučových cest v důsledku léků
 • Biliární obstrukce během těhotenství

Nemoci krevních cév

Někdy je hepatomegalie výsledkem onemocnění postihujícího krevní cévy (cévní). Příkladem toho je selhání pravého srdce (selhání pravé komory): V tomto případě již pravá komora není schopna pumpovat venózní krev přicházející z těla dále do plicního oběhu. V důsledku toho dochází k zálohování žilní krve, což kromě překrvených krčních žil někdy vede k překrveným játrům se zvětšením jater.

Žilní krev se také může vracet do jater v případě vadné srdeční chlopně mezi pravou síní a pravou komorou (defekt trikuspidální chlopně) a v případech tzv. „obrněného srdce“ (konstrikční perikarditida).

Mezi další vaskulární onemocnění, která mohou potenciálně vést k hepatomegalii, patří (ne)úplná okluze velkých jaterních žil (Budd-Chiariho syndrom), okluze dolní duté žíly (trombóza dolní duté žíly) a okluze nebo aneuryzma jaterní tepny. .

Infekce

Cystická játra a jaterní cysty

Jaterní cysty jsou dutiny v játrech s hladkým ohraničením, naplněné tekutinou, které se liší velikostí od několika milimetrů do deseti centimetrů. Vyskytují se buď jednotlivě, nebo v násobcích. Pokud jsou játra posetá cystami, označují se jako cystická játra. V případě velmi velkých cyst a také cystických jater se může rozvinout zvětšení jater.

Nádory

V některých případech jsou příčinou hepatomegalie benigní nebo maligní nádory jater. Navíc zhoubné nádory v jiných částech těla (jako je rakovina tlustého střeva, žaludku nebo prsu) někdy tvoří dceřiné nádory v játrech (jaterní metastázy), které pak vedou ke zvětšení jater.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud pociťujete tlak a/nebo bolest v horní části břicha – případně doprovázenou dalšími obtížemi – má smysl poradit se s lékařem pro objasnění. Je možné, že za tím stojí hepatomegalie.

Ve většině případů je však hepatomegalie poprvé zaznamenána při lékařské prohlídce, například při preventivní prohlídce nebo jako náhodný nález při dalších vyšetřeních.

Hepatomegalie: Co dělá lékař?

Důležité pro objasnění hepatomegalie jsou také údaje o vaší konzumaci alkoholu a léků, (zahraniční) cestování v minulosti a znatelné změny hmotnosti. Po pohovoru následují různá vyšetření.

Vyšetření

Lékař prohmatá břicho (prohmatání), aby odhadl velikost jater a získal možné vodítka o příčině hepatomegalie. Například u hepatitidy a překrvených jater jsou játra měkká a hladká a mohou bolet, když je vyvíjen tlak. Naproti tomu tvrdá, nepravidelná až hrbolatá játra značí jako možnou příčinu hepatomegalie například cirhózu nebo rakovinu jater.

Také palpací lékař zkoumá velikost sleziny. Hepatomegalie (zvětšení jater) jde totiž často ruku v ruce se splenomegalií (zvětšení sleziny) – dohromady se pak nazývá hepatosplenomegalie.

Kromě toho lékař vyšetří kůži na známky žloutenky (ikterus) nebo hemochromatózy z ukládání železa (možná tmavá pigmentace kůže). Vypovídající jsou také tzv. jaterní kožní příznaky, tj. charakteristické kožní změny při chronických jaterních onemocněních (jako je cirhóza). Patří mezi ně například pavoučí névy (viditelné zvětšení kožních tepen připomínající pavoučí nohy) a zarudlé dlaně (palmární erytém).

Krevní testy

Pokud fyzikální vyšetření potvrdilo hepatomegalii, provádí se krevní rozbor. Zjišťuje se například diferenciální krevní obraz, rychlost sedimentace krevních buněk (ESR), různé jaterní enzymy, hladiny železa a cholesterolu a koagulace krve (Quick value/INR).

Pokud je hepatomegalie doprovázena splenomegalií (hepatosplenomegalií), může lékař nařídit další krevní testy (jako je Coombsův test k detekci protilátek proti červeným krvinkám).

Zobrazovací postupy

Součástí rutinního vyšetření hepatomegalie je také ultrazvukové vyšetření břicha (abdominální ultrasonografie). Zde lékař vyšetřuje játra, slezinu, žlučové cesty a systém portální žíly – žilní cévní systém, který přivádí krev ze žaludku, střev a sleziny přes portální žílu nejprve do jater a poté do dolní duté žíly.

Rentgen hrudníku může poskytnout další vodítka, pokud jde o příčinu hepatomegalie. Pokud je například na rentgenu zaznamenáno zvětšené srdce nebo pleurální výpotek, znamená to možné selhání pravého srdce. Na RTG snímku lze zjistit i (zhoubné) zduřené lymfatické uzliny (lymfomy).

Další vyšetření

Hepatomegalie: jak tomu zabránit

Ve většině případů je hepatomegalie způsobena ztučněním jater. Pokud bude i nadále zatěžována alkoholem, léky či jinými vlivy, může se rozvinout ztučnění jater (steatohepatitida) nebo časem přerůst v nebezpečnou nevratnou cirhózu jater.

Máte možnost sami udělat něco pro zdraví svých jater. Zdravý životní styl je zásadní, protože příliš mnoho alkoholu, příliš mnoho a příliš tučná jídla, obezita a nedostatek pohybu orgán zatěžují.

Vhodné očkování chrání před určitými formami hepatitidy. Lékař vám poradí, jaké očkování má pro vás smysl. Měli byste si také pravidelně nechat kontrolovat jaterní hodnoty, abyste včas věděli, zda vaše játra trpí. Pak se hepatomegalie v první řadě nevyskytne.