Vyhřezlá ploténka: Příznaky, terapie

Stručné shrnutí

 • Příznaky: V závislosti na místě a rozsahu příhody, např. bolest zad vyzařující do nohy nebo paže, poruchy čití (formace, mravenčení, necitlivost) nebo paralýza v postižené noze nebo paži, zhoršené vyprazdňování močového měchýře a střev
 • Léčba: Převážně konzervativní opatření (např. lehké až střední cvičení, sport, relaxační cvičení, aplikace tepla, léky), zřídka operace
 • Příčiny a rizikové faktory: Většinou opotřebení vlivem věku a stresu, také nedostatek pohybu a nadváha; vzácněji úrazy, vrozené vychýlení páteře nebo vrozená slabost pojivové tkáně
 • Diagnostika: fyzikální a neurologické vyšetření, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI), elektromyografie (EMG), elektroneurografie (ENG), laboratorní testy.

Co je herniovaný disk?

Mnoho lidí se diví, co se stane, když dojde k výhřezu ploténky. Výhřez ploténky je onemocnění páteře, při kterém měkké jádro (nucleus pulposus) vyčnívá z ploténky umístěné mezi dvěma sousedními obratli.

Obvykle se nachází uvnitř pevného vazivového prstence (annulus fibrosus), který je poškozený nebo nestabilní, když ploténka vyhřezne. V důsledku toho se jádro vyboulí z disku nebo dokonce projde prstencem. V ojedinělých případech může dojít k dvojité nebo vícečetné herniaci ploténky, pokud současně nebo krátce po sobě vyhřeznou další ploténky.

Výhřez ploténky (prolaps ploténky) je nutné odlišit od vyboulené ploténky (protruze ploténky). Zde se vnitřní tkáň ploténky posouvá směrem ven, aniž by došlo k prasknutí vazivového prstence ploténky. Přesto se mohou vyskytnout stížnosti, jako je bolest a senzorické poruchy.

Silná bolest zad často vyvolává otázku: lumbago nebo herniace disku?

Lumbago je akutní, silná bolest v bederní oblasti. Nevyzařuje však z bederní páteře a není provázen poruchami čití. Nejčastější příčinou je svalové napětí, ale ve vzácnějších případech je způsobeno i onemocněním plotének, zánětem nebo nádory.

Příznaky herniovaného disku

V mnoha případech lze výhřez ploténky rozpoznat především podle bolesti a neurologických příznaků. U některých pacientů spouští vyhřezlá ploténka příznaky, jako je pálivá bolest, mravenčení nebo mravenčení v pažích nebo nohou, necitlivost nebo dokonce ochrnutí končetin. V případě vyhřezlé ploténky se tato bolest může objevit i při chůzi.

Ne každá vyhřezlá ploténka spouští typické příznaky, jako je bolest nebo paralýza. Na to se pak často přijde jen náhodou při vyšetření. V ojedinělých případech se objevují i ​​neobvyklé příznaky jako nevolnost, například po výhřezu ploténky hrudní páteře.

Příznaky tlaku na nervové kořeny

Příznaky výhřezu ploténky při tlaku na nervový kořen závisí na úrovni páteře, ve které se postižený nervový kořen nachází – v krční, hrudní nebo bederní páteři.

Občas se objeví vyhřezlá ploténka v krčních obratlích (výhřez krční ploténky nebo vyhřezlá ploténka krční páteře). Přednostně postihuje meziobratlovou ploténku mezi pátým a šestým nebo šestým a sedmým krčním obratlem. Lékaři používají zkratky HWK 5/6 nebo HWK 6/7.

Mezi příznaky vyhřezlé ploténky v cervikální oblasti patří bolest vyzařující do paže. Mezi další možné příznaky patří parestézie a svalová paralýza v oblasti, kde se šíří postižený nervový kořen.

Více se dočtete v článku Výhřez ploténky krční páteře.

Herniovaná ploténka hrudní páteře:

Mezi příznaky patří například bolesti zad, které se obvykle omezují na postižený úsek páteře. Zejména při tlaku na příslušné nervové kořeny vystřeluje bolest do zásobovací oblasti stlačeného nervu.

Herniovaná ploténka bederní páteře:

Příznaky vyhřezlé ploténky mají téměř vždy původ v bederní páteři, protože tělesná hmotnost zde vyvíjí obzvláště silný tlak na obratle a meziobratlové ploténky. Lékaři hovoří o výhřezu bederní ploténky nebo „vyhřezlé bederní ploténce“. Příznaky jsou obvykle způsobeny výhřezem plotének mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem (L4/L5) nebo mezi pátým bederním obratlem a prvním kostrčním obratlem (L5/S1).

Nepříjemné je to zejména při postižení sedacího nervu výhřezem bederní ploténky. Toto je nejtlustší nerv v těle. Skládá se ze čtvrtého a pátého nervového kořene bederní páteře a prvních dvou nervových kořenů křížové kosti.

Bolest, ke které dochází při sevření sedacího nervu, je pacienty často popisována jako vystřelující nebo elektrizující. Směřují od hýždí dolů po zadní straně stehna a do chodidla. Nepohodlí se často zesiluje kašláním, kýcháním nebo pohybem. Lékaři tuto stížnost označují jako ischialgii.

Příznaky tlaku na míchu

Další známky toho, že ploténka tlačí přímo na míchu, jsou dysfunkce močového měchýře a svěračů střev. Jsou doprovázeny necitlivostí v oblasti konečníku a genitálií a jsou považovány za naléhavé – pacient musí okamžitě do nemocnice!

Příznaky tlaku na ocas koně

Mícha pokračuje na dolním konci v bederní oblasti svazkem nervových vláken, který se nazývá koňský ocas (cauda equina). Rozkládá se až do křížové kosti. Jedná se o část páteře, která spojuje dvě pánevní kosti.

Tlak na koňský ocas (syndrom kaudy) může mít za následek problémy s močením a vyprazdňováním. Kromě toho již postižení necítí v oblasti konečníku a genitálií ani na vnitřní straně stehen. Někdy jsou nohy ochrnuté. Pacienti s takovými příznaky by také měli okamžitě jít do nemocnice.

Předpokládané příznaky vyhřezlé ploténky

Bolest v noze také není jednoznačným znakem – vyhřezlá ploténka s tlakem na nervový kořen je zde pouze jedním z několika možných vysvětlení. Někdy je za tím blokáda kloubu mezi křížovou kostí a pánví (blokáda sakroiliakálního kloubu). Ve většině případů nelze bolest nohou při bolesti zad připsat nervovému kořeni.

Léčba vyhřezlé ploténky

Většinu pacientů zajímá především to, co pomáhá při vyhřezlé ploténce a jak případně probíhá léčba a svépomoc.

Odpověď na tuto otázku závisí především na příznacích. Pro více než 90 procent pacientů stačí konzervativní léčba výhřezu ploténky, tedy terapie bez operace. To platí zejména v případě, že vyhřezlá ploténka způsobuje bolest nebo mírnou svalovou slabost, ale žádné jiné nebo závažnější příznaky.

Léčba bez chirurgického zákroku

V kategorii: "Co byste neměli dělat s vyhřezlou ploténkou?" pády ve většině případů ležet trvale v posteli. V rámci konzervativní léčby výhřezu ploténky proto dnes lékaři jen zřídka doporučují imobilizaci nebo klid na lůžku.

V případě výhřezu krční ploténky však může být nutná imobilizace krční páteře pomocí krčního límce. V případě silných bolestí způsobených vyhřezlou ploténkou bederní páteře někdy krátkodobě pomůže stupňovité polohování lůžka.

Pravidelné cvičení je v případě vyhřezlé ploténky také z dlouhodobého hlediska velmi důležité: Na jedné straně střídání zatěžování a vykládání plotének podporuje jejich výživu. Na druhou stranu fyzická aktivita posiluje svaly trupu, čímž dochází k odlehčení meziobratlových plotének. Cvičení na posílení zádových a břišních svalů se proto v případech výhřezů plotének velmi doporučuje. Fyzioterapeuti pacientům tato cvičení ukazují v rámci školy zad. Poté by pacienti měli pravidelně cvičit sami.

Kromě toho pacienti s vyhřezlou ploténkou mohou a měli by sportovat, pokud jsou šetrní k ploténce páteře. Týká se to například aerobiku, znaku, běhu na lyžích, tance a běhu nebo joggingu. Méně vhodné pro uklouznutý kotouč jsou tenis, sjezdové lyžování, fotbal, házená a volejbal, golf, lední hokej, judo, karate, gymnastika, kanoistika, bowling, zápas, veslování a squash.

Mnoho lidí s bolestmi zad kvůli vyhřezlé ploténce (nebo z jiných důvodů) těží z relaxačních cvičení. Ty pomáhají například zmírnit svalové napětí související s bolestí.

Stejný účinek má aplikace tepla. Proto jsou také často součástí konzervativní léčby výhřezů plotének.

V případě potřeby se používají léky. Patří mezi ně především léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní antiflogistika (ibuprofen, diklofenak aj.). Kromě tlumení bolesti mají také protizánětlivý a dekongestivní účinek. Mohou být také použity další aktivní složky, jako jsou inhibitory COX-2 (inhibitory cyklooxygenázy-2) a kortison. Mají také protizánětlivý účinek a tiší bolest. V případě velmi silných bolestí lékař krátkodobě předepisuje opiáty.

V některých případech lékař předepíše léky na uvolnění svalů (myorelaxancia), protože se svaly napnou a ztvrdnou bolestí a možným úlevovým držením těla. Někdy jsou užitečná antidepresiva, například v případech silné nebo chronické bolesti.

Kdy je nutné provést operaci?

Lékař a pacient se společně rozhodnou, zda má být provedena operace výhřezu ploténky. Kritéria pro operaci ploténky jsou:

 • Příznaky, které naznačují tlak na míchu (časná nebo okamžitá operace).
 • Těžká paralýza nebo zvyšující se paralýza (okamžitá operace).
 • Příznaky připomínající tlak na koňský ocas (cauda equina) (okamžitá operace)
 • Snížení bolesti a zvýšení paralýzy (rychlá operace, protože existuje riziko, že nervové kořeny již mohou odumírat)

Operace: Mikrochirurgická discektomie

Nejpoužívanější technikou při chirurgické léčbě výhřezu plotének je mikrochirurgická diskektomie (disk = ploténka, ektomie = odstranění). To zahrnuje použití chirurgického mikroskopu a malých speciálních nástrojů k odstranění postiženého disku. To má uvolnit ty míšní nervy, které jsou sevřeny vyhřezlou ploténkou a způsobují nepohodlí.

K zavedení chirurgických nástrojů jsou zapotřebí pouze malé kožní řezy. Z tohoto důvodu patří mikrochirurgická operační technika mezi minimálně invazivní výkony.

Pomocí mikrochirurgické diskektomie lze odstranit všechny vyhřezlé ploténky – bez ohledu na směr, kterým část ploténky sklouzla. Kromě toho může chirurg přímo vidět, zda byl postižený míšní nerv zbaven jakéhokoli tlaku.

Postup discektomie

Chirurg nejprve provede malý kožní řez přes nemocnou oblast disku. Poté opatrně odsune zádové svaly do strany a částečně přeřízne (jak málo je třeba) nažloutlé vazivo (ligamentum flavum), které spojuje těla obratlů. To dává chirurgovi příležitost podívat se mikroskopem přímo do páteřního kanálu. Někdy musí odstranit malý kousek kosti z obratlového oblouku, aby se zlepšil výhled.

Pomocí speciálních nástrojů nyní uvolňuje vyhřezlou tkáň ploténky pod vizuální kontrolou míšního nervu a odstraňuje ji pomocí úchopových kleští. Větší defekty ve vazivovém prstenci ploténky lze sešít mikrochirurgicky. Tímto způsobem jsou také odstraněny fragmenty plotének, které sklouzly do páteřního kanálu (sekvestrum). V posledním kroku operace ploténky chirurg uzavře kůži několika stehy.

Možné komplikace

Jako u každé operace, i u této operace ploténky existuje určité anestetické riziko, stejně jako riziko infekcí, problémů s hojením ran a sekundárního krvácení.

I při optimální operaci ploténky a odstranění vyhřezlé ploténky se u některých pacientů po týdnech nebo měsících znovu objeví tahání bolesti nohou nebo mravenčení. Tento pozdní důsledek se nazývá „syndrom neúspěšné operace zad“.

Po operaci

Jako u každé operace v narkóze je někdy první den po operaci potřeba vyprázdnit močový měchýř katetrem. Funkce močového měchýře a střev se však po velmi krátké době normalizuje. Ve většině případů je pacient schopen vstát večer v den operace.

Pobyt v nemocnici obvykle trvá jen několik dní. Šest nebo dvanáct měsíců po mikrochirurgické diskektomii je zhodnocena dlouhodobá úspěšnost operace disku. V tomto procesu pomáhají zobrazovací postupy.

Chirurgie: Otevřená discektomie

Před zavedením chirurgického mikroskopu byly výhřezové ploténky často operovány tradiční otevřenou technikou s větším přístupem (větší incize). Dnes se otevřená discektomie provádí jen zřídka, jako například v případech deformace páteře. I když jejich výsledky jsou srovnatelné s výsledky mikrochirurgické discektomie. Častěji se však vyskytují závažné komplikace.

Postup operace

Otevřená diskektomie probíhá v podstatě stejně jako mikrochirurgická operace výhřezu ploténky, ale provádějí se větší řezy a operační oblast se posuzuje spíše zvenčí než pomocí mikrooptiky.

Možné komplikace

Po operaci

Někdy první den po operaci otevřené ploténky musí být močový měchýř vyprázdněn katetrem. Během velmi krátké doby se však funkce močového měchýře a střev vrátí k normálu.

Pacientovi je obvykle umožněno znovu vstát večer v den operace. Druhý den obvykle začíná s fyzioterapeutickým cvičením k opětovnému posílení svalového a vazivového aparátu zad. Pacient většinou zůstává v nemocnici jen pár dní.

Chirurgie: Endoskopická discektomie

Endoskopická operace výhřezu ploténky není proveditelná pro každého pacienta. Například je nevhodné, pokud se části ploténky oddělily (sekvestrovaná herniace ploténky) a sklouzly nahoru nebo dolů v páteřním kanálu. Endoskopická diskektomie také není vždy použitelná u herniovaných plotének v oblasti přechodu mezi bederní páteří a křížovou kostí. Je to proto, že zde hřeben kyčelního kloubu blokuje cestu pro nástroje.

Endoskopické metody lze mimochodem použít nejen k odstranění celé meziobratlové ploténky (discektomie), ale v případě potřeby i pouze částí želatinového jádra (jádra). Lékaři pak hovoří o perkutánní endoskopické nukleotomii.

Postup operace

Pacient při endoskopické operaci ploténky leží na břiše. Kůže nad postiženým segmentem páteře je dezinfikována a lokálně znecitlivěna.

Chirurg nyní specificky odstraňuje tkáň ploténky, která tlačí na nerv. Po endoskopické operaci ploténky zašije řezy jedním nebo dvěma stehy nebo je ošetří speciálními náplastmi.

Možné komplikace

Míra komplikací je při endoskopické operaci disku relativně nízká. Přesto existuje určité riziko poranění nervů. Možnými následky jsou poruchy citlivosti a hybnosti nohou a také funkční poruchy močového měchýře a střev.

Jako u každé operace navíc hrozí infekce, poruchy hojení ran a sekundární krvácení.

Ve srovnání s mikrochirurgickou diskektomií je míra recidivy vyšší u endoskopické operace disku.

Po operaci

Operace ploténky s neporušeným vazivovým prstencem

Pokud má někdo pouze lehce vyhřezlou ploténku, ve které je vazivový prstenec stále neporušený, je někdy možné zmenšit nebo zmenšit postiženou ploténku v oblasti želatinového jádra minimálně invazivní operací. Tím se uvolní tlak na nervové kořeny nebo míchu. Tuto techniku ​​lze také použít u vyboulených plotének (v tomto případě je vazivový prstenec vždy neporušený).

Výhodou minimálně invazivní chirurgie je, že vyžaduje pouze malé kožní řezy, je méně riziková než operace otevřená a obvykle se provádí ambulantně. Připadají však v úvahu pouze u malého počtu pacientů.

Postup operace

Využívá k tomu například laser, který jednotlivými záblesky světla odpařuje želatinové jádro uvnitř disku (laserová dekomprese disku). Želatinové jádro se skládá z více než 90 procent vody. Odpařující se tkáň zmenšuje objem jádra. Kromě toho teplo ničí „receptory bolesti“ (nociceptory).

Při termolézi chirurg zasune tepelný katétr do vnitřku ploténky pod rentgenovým vedením. Katétr se zahřeje na 90 stupňů Celsia, aby se část tkáně ploténky uvařila. Zároveň se říká, že teplo ztuhne vnější vláknitý prstenec. Některé nervy vedoucí bolest jsou také zničeny.

Při postupu zvaném nukleoplastika lékař používá rádiové frekvence k vytváření tepla a odpařování tkáně.

Chemonukleolýza zahrnuje injekci enzymu chymopapainu, který chemicky zkapalňuje želatinové jádro uvnitř ploténky. Po určité době čekání je zkapalněná zárodečná hmota odsávána kanylou. Zde je velmi důležité, aby byl vláknitý prstenec příslušného disku zcela neporušený. Jinak hrozí, že agresivní enzym unikne a způsobí vážné poškození okolní tkáně (např. nervové tkáně).

Možné komplikace

Jednou z možných komplikací minimálně invazivní chirurgie disku je bakteriální diskitida (spondylodiscitida). Může se rozšířit do celého obratlového těla. Z tohoto důvodu se pacientovi obvykle preventivně podávají antibiotika.

Po operaci

V prvních týdnech po minimálně invazivní operaci ploténky by se měl pacient fyzicky uklidnit. Někdy je pacientovi na toto období předepsán korzet (elastický pás), aby se zmírnil zátěž.

V rámci chirurgické léčby výhřezu ploténky je někdy opotřebovaná ploténka nahrazena protézou, aby byla zachována pohyblivost páteře. Implantát ploténky je navržen tak, aby udržoval vzdálenost mezi obratli a jejich normální pohyblivostí a zmírňoval bolest.

Dosud není jasné, kteří pacienti mají prospěch z implantátu ploténky a jaké jsou dlouhodobé výsledky. Probíhající studie zatím prokázaly pozitivní výsledky. Skutečné dlouhodobé výsledky však stále chybí, tím spíše, že většina pacientů je v době operace plotének ve středním věku, takže před sebou mají většinou ještě docela kus života.

Náhrada pulposního jádra

V závislosti na rozsahu nálezu a v závislosti na výkonu k této operaci ploténky často stačí lokální anestezie nebo krátká anestézie. Ve většině případů se hydrogel zavádí dutou jehlou (pod rentgenovým viděním). Postižení pacienti jsou často schopni vstát tentýž den a následující den se volně pohybovat. Postup je dále rozvíjen a sledován v klinických studiích po celém světě. O dlouhodobých výsledcích se ví jen málo.

Celková výměna disku

Při totální náhradě ploténky lékař odstraní ploténku a části základní a horní ploténky přilehlých obratlů. U většiny modelů se náhrada ploténky skládá ze základny a krycích desek potažených titanem a polyetylenové vložky (podobně jako běžné náhrady kyčelního kloubu).

Poté chirurg zavede náhradu ploténky. Tlak páteře stabilizuje implantát. Během tří až šesti měsíců kostní materiál proroste do speciálně potažené základny a krycích desek plné protézy disku.

Již první den po operaci je pacient schopen vstát. Během prvních týdnů nesmí zvedat těžká břemena a musí se vyhýbat extrémním pohybům. Ke stabilizaci slouží elastický pás, který si pacient nasadí sám.

Totální náhrada ploténky není vhodná pro pacienty trpící osteoporózou (atrofií kosti) nebo kde je léčený obratel pohyblivě nestabilní.

Jaké jsou příčiny hernie disku?

Stlačené míšní nervy (míšní nervy) jsou tak silně podrážděny a přenášejí zvýšené signály bolesti do mozku. V případě masivní kontuze může být přenos vzruchů narušen natolik, že dojde k paralýze.

” style=”max-height: 25px; max-width: 25px;” src=”/image/icon_inline.gif”>

Frekvence výhřezu plotének se po 50. roce opět snižuje, protože jádro ploténky s postupujícím věkem ztrácí tekutinu, a proto méně často prosakuje.

Navíc nedostatek pohybu a nadváha jsou významnými rizikovými faktory pro vznik výhřezů plotének. Obvykle jsou pak navíc slabé břišní a zádové svaly. Taková nestabilita těla podporuje nesprávné zatížení meziobratlových plotének, protože pouze silné svaly trupu odlehčují páteři.

Vzácněji jsou příčinou výhřezu ploténky zranění (jako je pád ze schodů nebo dopravní nehoda) a vrozené vady páteře.

V některých případech podporuje vznik výhřezu ploténky geneticky podmíněná slabost pojivové tkáně, stres a nevyvážená nebo nesprávná strava.

Herniace disku: vyšetření a diagnostika

V případě nejasných bolestí zad se nejprve poraďte se svým rodinným lékařem. Při podezření na vyhřezlou ploténku vás pošle ke specialistovi, jako je neurolog, neurochirurg nebo ortoped.

K diagnostice vyhřezlé ploténky je pacient obvykle vyslechnut (anamnéza) a provede se důkladné fyzikální a neurologické vyšetření. Pouze v určitých případech jsou nutné zobrazovací postupy, jako je magnetická rezonance (MRI).

Rozhovor lékaře s pacientem

 • jaké stížnosti máte? Kde přesně se vyskytují?
 • Jak dlouho máte stížnosti a co je způsobilo?
 • Zvyšuje se bolest, když kašlete, kýcháte nebo se hýbete?
 • Máte potíže s močením nebo stolicí?

Tyto informace pomohou lékaři zúžit příčinu nepohodlí a posoudit, ze které části páteře může pocházet.

Fyzikální a neurologické vyšetření

Dalším krokem je fyzikální a neurologické vyšetření. Lékař provádí palpační, poklepové a tlakové vyšetření v oblasti páteře a zádových svalů k odhalení abnormalit nebo bolestivých bodů. K odhalení vyhřezlé ploténky může také testovat rozsah pohybu páteře.

Zobrazovací postupy

Počítačová tomografie (CT) a také magnetická rezonance (MRI) zviditelní vyhřezlou ploténku. Lékař pak může vidět například rozsah výhřezu a jakým směrem k němu došlo: Ve většině případů jde o mediolaterální výhřez ploténky. V tomto případě uniklo želatinové jádro mezi intervertebrálními otvory a páteřním kanálem.

Laterální vyhřezlou ploténku poznáte podle toho, že želatinové jádro sklouzlo do strany a prosakuje do meziobratlových otvorů. Pokud tím tlačí na nervový kořen postižené strany, dochází k jednostrannému nepohodlí.

Vzácněji je přítomna mediální herniace disku: Zde želatinová hmota jádra meziobratlové ploténky vystupuje centrálně dozadu směrem k míšnímu kanálu (míšní kanál) a může tlačit přímo na míchu.

Kdy jsou u herniovaných plotének nutné zobrazovací postupy?

Zobrazovací vyšetření je také nutné, když jsou bolesti zad doprovázeny příznaky naznačujícími možný nádor (horečka, noční pocení nebo hubnutí). V těchto vzácných případech je nutné zobrazení prostoru mezi míchou a míšním vakem (durální prostor) rentgenovou kontrastní látkou (myelografie nebo myelo-CT).

Normální rentgenové vyšetření obvykle není užitečné při podezření na výhřez ploténky, protože ukazuje pouze kostní, ale ne struktury měkkých tkání, jako jsou meziobratlové ploténky a nervová tkáň.

Zobrazovací postupy nejsou vždy užitečné

I když je výhřez ploténky objeven na MRI nebo CT, nemusí být příčinou stížností, které pacienta přiměly k návštěvě lékaře. Ve skutečnosti v mnoha případech vyhřezlá ploténka postupuje bez příznaků (asymptomatická).

Měření svalové a nervové aktivity

Pokud dojde k ochrnutí nebo k poruše citlivosti paží nebo nohou a není jasné, zda je to přímý důsledek vyhřezlé ploténky, jistotu může přinést elektromyografie (EMG) nebo elektroneurografie (ENG). U EMG měří ošetřující lékař prostřednictvím jehly elektrickou aktivitu jednotlivých svalů. V případě pochybností ENG přesně odhalí, které nervové kořeny jsou vyhřezlou ploténkou sevřeny nebo zda je přítomno jiné nervové onemocnění, jako je polyneuropatie.

Laboratorní testy

V případě potřeby lékař zajistí stanovení obecných parametrů v krvi. Patří mezi ně hodnoty zánětu, jako je počet leukocytů a C-reaktivní protein (CRP). Ty jsou důležité například tehdy, pokud jsou příznaky možná způsobeny zánětem meziobratlové ploténky a přilehlých obratlových těl (spondylodiscitida).

Herniace disku: průběh onemocnění a prognóza

Asi u 90 ze 100 pacientů bolest a omezení hybnosti způsobené akutní výhřezem ploténky samy ustoupí do šesti týdnů. Pravděpodobně je posunutá nebo prosáklá tkáň ploténky odstraněna tělem nebo se posune, čímž se uvolní tlak na nervy nebo míchu.

Pokud je léčba nezbytná, obvykle postačí konzervativní opatření. Jsou proto často léčbou první volby pro vyhřezlou ploténku. Délka regenerace a šance na uzdravení závisí na závažnosti vyhřezlé ploténky.

Po operaci

Operaci výhřezu ploténky je třeba pečlivě zvážit. I když je často úspěšná, vždy se najdou pacienti, kterým operace nepřinese kýžené dlouhodobé osvobození od bolesti.

Lékaři pak hovoří o syndromu neúspěšné operace zad neboli postdiscektomii. Dochází k tomu, protože operace neodstranila skutečnou příčinu bolesti nebo vytvořila nové příčiny bolesti. Patří mezi ně například záněty a jizvy v operační oblasti.

Další možnou komplikací operace ploténky je poškození nervů a cév během výkonu.

Pokud se tedy pacient po operaci ploténky cítí hůř než předtím, existuje několik možných příčin. Navíc jsou někdy nutné následné operace. To platí i v případě, že se výhřezy plotének později znovu objeví u pacientů, kteří podstoupili operaci.

Zatím neexistuje způsob, jak předem s jistotou vědět, kterým pacientům s vyhřezlou ploténkou bude operace plotének nejvíce prospěšná.

Výhřez ploténky: Prevence

Zdravé a silné svalstvo je předpokladem pro to, aby se tělo vyrovnalo s každodenními výzvami. Preventivní opatření zahrnují:

 • Hlídejte si tělesnou hmotnost: nadváha zatěžuje záda a podporuje výhřez ploténky.
 • Pravidelně cvičte: pro záda prospívá zejména chůze, jogging, běh na lyžích, kraul a znak, tanec, vodní gymnastika a další druhy gymnastiky posilující zádové svaly.
 • Některé relaxační techniky, jako je jóga, Tai Chi a Pilates, také podporují správné držení těla a pomáhají posilovat trup a záda.
 • Předměty, které často používáte, umístěte do snadno dosažitelné výšky: odlehčí vám to oči a paže a zabrání přetěžování krční páteře. To je také důležité na pracovišti šetrném k zádům.
 • Vyhněte se hlubokému a měkkému sezení; doporučuje se klínový sedák.
 • Práce ve stoje: Pracovní stanice musí být dostatečně vysoká, abyste mohli (trvale) stát vzpřímeně.
 • Nikdy nezvedejte velmi těžké předměty s nataženýma nohama a ohnutou páteří: místo toho pokrčte kolena, držte páteř nataženou a zvedněte zátěž „z nohou“.
 • Rozložte zátěž do obou rukou tak, aby byla páteř rovnoměrně zatížena.
 • Při přenášení nákladu nenaklánějte páteř na opačnou stranu.
 • Při přenášení břemen držte ruce u těla: nepřesouvejte váhu těla dozadu a vyhněte se prohlubni zad.

Tato rada je také zvláště pro lidi, kteří již měli vyhřezlou ploténku.