Herpes: Léčba forem herpesu

Jak se herpes léčí?

Ústřední roli v léčbě oparu hrají tzv. antivirotika. Lékaři tyto léky standardně používají proti různým typům herpesu. Kromě toho se antivirotika používají na jiná virová onemocnění.

Kromě toho existují i ​​další prostředky, které lze na herpes použít, ale většinou pouze zmírňují příznaky a nepůsobí proti příčině.

Herpetická infekce trvá různě dlouho. Ve většině případů se postižení zbaví oparu po jednom až dvou týdnech. Pokud se jedná o první infekci virem, může trvat déle, než se uzdraví.

Léky na léčbu herpesu

Existují různé antivirové léky, které jsou schváleny pro léčbu herpesu. Téměř všechny však mají stejný mechanismus účinku. Většina názvů účinných látek končí na „-ciclovir“. Mezi používané aktivní složky patří například:

 • Aciclovir
 • famciklovir
 • valacyklovir
 • penciklovir

Brivudin je další přípravek, který lze použít k léčbě herpesu, stejně jako síran zinečnatý.

Další léky v léčbě herpesu

Kromě antivirotik existuje několik dalších. Ty sice s herpesem přímo nebojují, ale působí proti jeho příznakům nebo omezují vnější šíření virů.

K dostání jsou například protizánětlivé a bolest tišící přípravky a také germicidní (antiseptické) přípravky, které zabíjejí viry pronikající ven. Některé produkty mají chladivý účinek, jiné způsobují rychlejší uvolnění krusty.

Co pomáhá rychle proti oparu?

"Co dělat s herpesem?" ptá se každý, kdo se někdy seznámil s nepříjemnými puchýřky, a vy se samozřejmě chcete rychle zbavit oparu. Bohužel v současnosti známé účinné látky pro léčbu oparu zázraky nedělají. V lepším případě zkrátí dobu nemoci a zmírní příznaky, ale spolehlivou rychlou pomoc u oparu nenabízejí.

Včasná léčba herpesu funguje lépe

Nejlepší způsob, jak alespoň urychlit hojení, je zahájit léčbu co nejdříve. Ti, kteří trpí častými reaktivacemi herpesu, mají často smysl pro první příznaky blížícího se propuknutí nemoci. Předzvěsti propuknutí herpesu často oznamují postiženým, že to nebude dlouho trvat a objeví se první puchýře naplněné tekutinou. Tyto zahrnují:

 • Svědění nebo bolest v postižené oblasti

To je nejlepší čas pro zahájení léčby herpesu léky. Někteří pacienti dokonce uvádějí, že propuknutí oparu lze takto předejít. Antivirotika mají významný vliv na průběh onemocnění pouze v případě, že se virus ještě ve větší míře nerozšířil. Již „hotové“ viry nemohou být antivirotiky zničeny.

Možné problémy s léčbou herpesu léky

Většina antivirotik pro léčbu herpes simplex se také používá u jiných herpetických onemocnění, jako je glandulární horečka nebo pásový opar. V některých případech se používají i při léčbě virových onemocnění mimo skupinu herpes.

To však za určitých okolností podporuje rozvoj rezistence. To znamená, že herpetické viry všech skupin jsou vůči účinným látkám stále odolnější. V nejhorším případě již standardní účinné látky u pacienta neúčinkují vůbec a účinné jsou stále jen drahé alternativy léčby herpesu.

To nemusí být špatné pro léčbu jednoduchých herpesových puchýřů na rtu. Je však nebezpečné, když terapie komplikací, jako je herpetická encefalitida nebo sepse, selže kvůli lékové rezistenci.

Jak se léčí různé typy herpesu?

Propuknutí herpesu se vyskytuje téměř ve všech částech těla, přičemž obličej a oblast genitálií patří mezi preferované oblasti pro viry herpes simplex.

V obličeji, například na rtu nebo nosu, jsou za infekce obvykle zodpovědné viry herpes simplex typu 1 (HSV-1), zatímco viry typu 2 (HSV-2) jsou většinou v oblasti genitálií. Antivirotika působí stejně na oba typy virů (HSV-1 a HSV-2), ale v léčbě herpesu jsou specifika v závislosti na manifestaci.

Co dělat proti herpesu na rtu?

Ve většině případů opar bez léků postupuje neškodně. Včasná terapie antivirotiky však zkracuje trvání příznaků, jako je svědění a bolest. Co pomáhá, jsou například krémy s obsahem acikloviru nebo pencikloviru.

Proti oparu na rtu a v mnoha případech zkrátí propuknutí pouze antivirotika. Krémy na léčbu herpesu lze na postižené místo aplikovat zevně. Při místní aplikaci mají také méně vedlejších účinků.

Aciklovir a některá další antivirotika pro léčbu oparu na rtu jsou také dostupné ve formě tablet. Při velmi výrazných příznacích nebo komplikacích oparu lékaři podávají účinné látky i jako nálev.

Konečně existují náplasti na opar, které neobsahují účinné látky a pouze vytvářejí vlhkostní polštář nad oparovými puchýřky, čímž zabraňují vnějšímu šíření virů prostřednictvím infekce. Protože chybí antivirová aktivní složka, nezkracuje to dobu trvání onemocnění.

Co pomáhá proti oparu v oblasti genitálií?

K léčbě oparu v oblasti genitálií se používají antivirotika, především ve formě tablet. Lokálně aplikované masti nebo krémy s antivirotiky doporučují lékaři maximálně při mírných vzplanutích genitálního oparu.

Lékaři při léčbě genitálního herpesu zpravidla vycházejí ze současných pokynů pro léčbu tohoto onemocnění. Guidelines jsou aktuální vědecká doporučení pro léčbu určitých onemocnění. Podle nich se při prvním výskytu genitálního oparu užívají tablety dvakrát až pětkrát denně po dobu alespoň jednoho týdne, v závislosti na koncentraci účinné látky a antivirotika.

Používané účinné látky jsou:

 • Aciclovir
 • famciklovir
 • valacyklovir

Účinné látky lze použít i při opakovaných vzplanutích, ale obvykle v nižších dávkách a na kratší dobu. Pokud k propuknutí genitálního oparu dochází více než čtyřikrát ročně, je možná i trvalá terapie virostatikem.

Co dělat v případě herpesu na oku?

V některých případech herpes virus postihuje i oko. Postiženo je například oční víčko nebo přímo rohovka oka (herpes simplex keratitida), ale v zásadě je infekce možná v celém oku. Pokud dojde např. k infekci sítnice oka (herpes simplex retinitis), je důležité rychlé lékařské ošetření, protože v nejhorším případě hrozí oslepnutí.

Pokud máte podezření na herpetickou infekci v oku, je důležité neprodleně vyhledat očního lékaře. Oftalmolog je schopen posoudit, zda je herpetická infekce nebezpečná či nikoliv. Zpravidla předepisuje oční kapky nebo tablety s virostatikem, aby se zabránilo množení viru.

Jak léčit herpes v ústech?

Herpes v ústech (stomatitis aphthosa) obvykle postihuje děti. Obvykle se opar v ústech zahojí sám po zhruba dvou až třech týdnech. Kvůli silné bolesti v ústech a krku však děti s touto formou oparu často odmítají jídlo. Léčba většinou zkracuje dobu onemocnění asi na týden, proto je zde návštěva lékaře naléhavě vhodná.

Na jedné straně lékaři dávají gely a krémy na úlevu od bolesti, které obsahují lokálně anestetické účinné látky jako lidokain a lze je aplikovat přímo na nemocnou sliznici v oblasti úst a krku. Potlačují však pocit chuti při kontaktu s jazykem. Na druhou stranu jsou dostupné klasické léky proti bolesti jako ibuprofen nebo paracetamol. Oba mají také antipyretický účinek.

Před použitím takových léků proti bolesti u dětí je důležité poradit se s ošetřujícím lékařem.

Je důležité, aby děti s oparem v ústech i přes bolest pily dostatek tekutin. Pokud to není možné, lze zvážit příjem tekutin žilou pomocí IV. Pokud je příjem potravy dítěte velmi silně omezen nebo pokud ji zcela odmítá, může přinést úlevu vysokokalorická tekutá strava.

Vhodné potraviny

Při výběru potravin pro herpes v ústech je třeba mít na paměti několik tipů:

 • Hledejte potraviny, které pokud možno nedráždí ústní sliznici.
 • Nápoje je nejlepší konzumovat vychlazené. Ovocné šťávy nejsou dobrou volbou kvůli kyselosti, lepší je čistá voda, mléko nebo heřmánkový čaj.
 • Pevné krmivo je také ideálně pH neutrální, chladné a co nejjemnější konzistence. Kyselá jídla, jako je rajčatová omáčka nebo příliš suchá jídla, jako suchary nebo sušenky, dále dráždí místa postižená oparem.

Antivirotika a antibiotika pro herpes v ústech.

Léčba herpesu antivirotiky není u herpesu v ústech povinná. Vzhledem k tomu, že antivirotika jsou také spojena s vedlejšími účinky a děti jsou na ně obecně citlivější, je třeba jejich použití dobře zvážit, zejména u dětí. Někdy je ale jejich použití vhodné, například v případě velmi silného propuknutí oparu. Lékaři často předepisují aciklovir ve formě tablet nebo infuzí.

Pokud dojde k tzv. superinfekci, tedy k virové infekci dojde kromě virové infekce i bakteriální, podpoří rychlé zhojení bakteriálního zánětu antibiotika ve formě tablet nebo v případě potřeby jako infuze.

Léčba herpesu během těhotenství

Známá antivirotika nejsou oficiálně schválena pro použití během těhotenství. Minimálně u účinné látky aciklovir však dosavadní pozorování neprokázaly žádné negativní účinky na matku nebo dítě.

Zda je léčba herpesu léky během těhotenství nezbytná, závisí na řadě faktorů:

 • Jaký je projev oparu?
 • V jakém okamžiku těhotenství se opar objevil?
 • Je to první infekce herpesem nebo reaktivace?

Skutečným nebezpečím oparu v těhotenství je možný přenos na dítě. Proto je pro dítě nebezpečný zejména genitální herpes matky. Jiné projevy jako opar na obličeji nehrají v přenosu na dítě téměř žádnou roli.

Počáteční infekce genitálním oparem představuje během těhotenství větší riziko než reaktivace. Navíc, čím blíže je začátek oparu k termínu porodu, tím větší je riziko přenosu na dítě. Velká část infekce se totiž vyskytuje během porodu.

Při prvotní infekci matky v prvním nebo druhém trimestru lékaři v některých případech podávají v poslední třetině těhotenství (od 36. týdne těhotenství) preventivně aciklovir třikrát denně. Touto supresivní terapií se snaží zabránit vzniku herpetických lézí během porodu a chránit tak dítě před infekcí.

Přečtěte si více o herpesu v těhotenství.

Léčba prvních infekcí v posledním trimestru těhotenství

Pokud se příznaky genitálního herpesu objeví v posledním trimestru těhotenství a jedná se o první infekci, může být možností císařský řez. Zejména pokud opar propukne v posledních šesti týdnech před porodem, je jinak riziko přenosu viru na dítě při vaginálním porodu velmi vysoké.

Pokud není císařský řez z určitých důvodů proveditelný, dostane matka i novorozenec aciklovir na léčbu herpesu ihned po porodu.

Co dalšího byste měli vědět o léčbě herpesu

Falešné tipy proti oparu: Opatrnost se doporučuje s mnoha tipy proti oparu z internetových fór. Například tvrdí, že když puchýře píchnete nebo je otevřete jiným způsobem, opar rychle zmizí. To však naopak způsobuje zvýšené uvolňování virů a tím i zvýšené riziko infekce.

Pokud pro vás obvyklá léčba herpesu není volbou, požádejte o radu lékaře nebo lékárníka.