Hidradenitis suppurativa: Definice, léčba, příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Medikamentózní, chirurgická nebo laserová terapie
 • Příčiny a rizikové faktory: Nepřesvědčivě objasněny, pravděpodobně hormonální, dědičná predispozice nebo v důsledku narušeného imunitního systému spouštěcí faktory zesilují onemocnění
 • Příznaky: Zánět v kůži s hmatatelnými bulkami a ztluštěním, později nahromadění hnisu, píštěle a jizvy
 • Diagnóza: anamnéza (anamnéza), fyzikální vyšetření, odběr vzorků a zobrazovací postupy
 • Průběh onemocnění a prognóza: Při neléčení může dojít k rozvoji chronického stavu. Možné jsou komplikace jako otrava krve nebo pozdní následky jako zhoubný kožní nádor.

Co je akné inversa?

Acne inversa (acne inversa) je zánětlivé kožní onemocnění, které je autoimunitním onemocněním. Postihuje především oblasti, kde se snadno tvoří kožní záhyby (podpaží, oblast genitálií). Vyskytují se zde velké oblasti zánětu, nahromadění hnisu a abscesů.

Mohou se také vytvořit spojovací kanály z kůže do jiných orgánů (píštěle). Acne inversa může také vést k výrazným jizvám a postižením. Závažnost onemocnění lze rozdělit do různých stupňů nebo fází:

 • Stádium I: Vytvořily se jednotlivé abscesy, chybí píštěle a jizvy.
 • Stádium III: Absces se vyskytují na velké ploše. Tvoří se fistulózní trakty a jizvy.

Ženy trpí akné inversa častěji než muži. Ve většině případů se onemocnění poprvé objeví po pubertě a před 30. rokem života.

V mnoha případech se acne inversa vyskytuje společně se známějším acne vulgaris.

Jak se akné inversa léčí?

Léčba acne inversa je obtížná a závisí na stadiu (závažnosti) onemocnění. Někdy léky zmírňují příznaky a poskytují pacientovi fáze bez příznaků nebo alespoň bez příznaků.

Často se však nelze vyhnout chirurgickým zákrokům. Obecně se akné inversa léčí v lékařských centrech, která se specializují na kožní onemocnění.

Lék na akné inversa

K lokálnímu ošetření rány acne inversa lékař předepisuje antiseptické (antimikrobiální) přípravky ve formě roztoků nebo mastí (například s polyhexanidem, oktenidinem nebo PVP jodem). Kromě toho lékař často předepisuje antibiotika na kontrolu bakteriálních infekcí, které mohou mít významný vliv na průběh acne inversa.

Závažnější případy acne inversa lékaři někdy léčí tzv. inhibitorem TNF adalimumabem (TNF = tumor necrosis factor). Jedná se o biotechnologicky vyrobenou monoklonální protilátku, která zpomaluje zánětlivé procesy v imunitním systému.

Používá se proto také například při revmatoidní artritidě, lupénce, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě a dalších autoimunitních onemocněních.

Ženám s akné inversa jsou občas předepisovány antiandrogeny. Ty inhibují mužské pohlavní hormony, které se v malém množství vyskytují v ženském těle. To může mít pozitivní vliv na průběh onemocnění.

Jiné léky se v léčbě acne inversa používají méně často, jako jsou kortikosteroidy (kortizon) nebo acitretin.

Někteří pacienti se mohou pokusit léčit akné inversa pomocí domácích prostředků. Obecně však platí, že účinnost domácích prostředků nebyla vždy vědecky prokázána nebo dostatečně prozkoumána.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Chirurgická léčba

Pokročilé akné inversa lze obvykle trvale vyléčit pouze chirurgickým odstraněním postižených oblastí kůže. V závislosti na velikosti rány a případných existujících poruchách hojení ran lze zvážit tři možnosti léčby rány:

 1. Sekundární hojení: Okraje rány se sešijí a v místě řezu se vytvoří jizva. Sekundární hojení acne inversa je vhodné zejména pro menší oblasti pokožky.
 2. Plastika sutury klapky: Při plastice suture klapky se z okolí odstraní zdravá kůže, aby se rána uzavřela. Chirurg zajistí, aby vzniklé napětí v kůži neomezovalo pohyb.
 3. Štěpování kůže v šířce: Při štěpování kůže v tloušťce dělené kůže chirurg odstraní zdravou kůži například ze zadní části hlavy nebo stehna a umístí ji do rány. Oblast, ze které se kůže odebírá, se hojí sama, jako oděrka.

Jak dlouho po operaci kvůli acne inversa nemůžete pracovat, závisí například na závažnosti onemocnění a procesu hojení.

Další terapeutická opatření

Lékaři zřídka používají laserovou terapii akné inversa, například k odstranění nemocné tkáně nebo jako radiační terapii.

Odborníci například doporučují kalorickou dietu a fyzické cvičení pro akné inversa.

Jaká je základní příčina akné inversa?

Přesné příčiny akné inversa jsou stále neznámé. Odborníci mají podezření, že na vzniku tohoto závažného kožního onemocnění se podílejí poruchy imunitního systému a hormonální vlivy. Někteří lidé mají navíc zjevně dědičnou predispozici k akné inversa.

Je jisté, že určité faktory kožní onemocnění spouštějí nebo zhoršují. Mezi tyto spouštěcí faktory patří

 • Uzení
 • Těžká nadváha (obezita)
 • Stres a psychická zátěž
 • Pocení
 • Mechanické podráždění (například kvůli těsnému oblečení)
 • Odstranění chloupků na těle (holení)
 • Bakteriální kolonizace vlasových folikulů (zejména Staphylococcus aureus)

Kromě toho je často pozorována souvislost mezi acne inversa a některými dalšími nemocemi (doprovodnými nemocemi), jako jsou chronická zánětlivá onemocnění střev ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc.

Jaké příznaky akné inversa způsobuje?

U acne inversa se zpočátku na postižených místech kůže zanítí pouze vlasové kořínky a související mazové a potní žlázy. Tvoří se hmatatelné hrudky a ztluštění, které vypadají jako zvětšené černé tečky.

Nahromadění hnisu někdy samovolně odteče a uvolní se hnis, maz nebo páchnoucí sekret. Po několika letech jsou postižené oblasti obvykle charakterizovány velkým množstvím jizev z předchozích ložisek zánětu.

Tyto patologické procesy acne inversa jsou mimo jiné postiženy následující oblasti těla:

 • podpaží
 • slabina
 • Oblast genitálií: vulva, šourek (šourek)
 • hýždě
 • Břišní záhyby
 • Záhyby pod ženským prsem

Acne inversa se vyskytuje méně často na částech těla, jako je obličej, oční víčka a záda.

Acne inversa: vyšetření a diagnostika

Často trvá roky, než je diagnostikováno akné inversa. Jedním z důvodů je to, že mnoho postižených jde k lékaři až později kvůli pocitu studu. Onemocnění je navíc tak vzácné, že s ním mnoho lékařů nemá mnoho zkušeností, a proto nestanoví hned správnou diagnózu.

K objasnění kožních změn se lékař nejprve pacienta zeptá na jeho anamnézu (anamnézu). Mimo jiné požádá pacienta, aby podrobně popsal všechny symptomy a obtíže a zeptá se, jak dlouho jsou přítomny.

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař například pečlivě vyšetří kožní změny a prohmatá tkáň. Případné píštěle se blíže vyšetřují pomocí sondy. Lékař obvykle také odebírá vzorky krve ke stanovení parametrů zánětu, jako je rychlost sedimentace erytrocytů a C-reaktivní protein.

Informace také poskytují výtěry z povrchu kůže a vzorky z hlubších vrstev tkáně v patologicky změněných oblastech kůže. Jakékoli přítomné zárodky lze detekovat v laboratoři.

Lékař pomocí zobrazovacích postupů určí hloubku onemocnění nebo píštěle. Používá se například ultrazvuk a magnetická rezonance (MRI).

Lékař při svých vyšetřeních vylučuje jiná onemocnění s podobnými příznaky. Patří mezi ně například opakující se záněty vlasových folikulů (folikulitida), hluboký, hnisavý zánět jednoho vlasového folikulu (vaření) nebo několika sousedních vlasových folikulů (karbunkul) a kožní tuberkulóza.

Jaké jsou účinky a důsledky acne inversa?

Kvůli fyzickým symptomům mají pacienti s akné inversa vážně zhoršenou kvalitu života. Kromě toho může mít onemocnění další účinky, které negativně ovlivňují každodenní, profesní a vztahový život postižených. Tyto zahrnují

 • bolest
 • poruchy spánku
 • Obezita (obezita)
 • Pocit znechucení
 • Problémy se znetvořením spojené s pocitem studu
 • Pocit vlhkosti, znečištění oděvu (při vypouštění hnisu)
 • Otok měkkých tkání pod kůží v důsledku poruchy lymfatického systému (lymfedém)
 • Zhoršený výkon
 • Zhoršení sexuálního života
 • Strach ze sekundárních onemocnění: Anémie, vznik nádoru v oblasti konečníku a genitálií
 • Strach ze stresu v rodinném/sociálním prostředí
 • Strach z nezaměstnanosti/finančních problémů
 • Strach z genetické zátěže/dědičnosti

Prognóza

Pokud se acne inversa neléčí, může se vyvinout v chronický stav, který je spojen se silnou bolestí a výrazným zhoršením kvality života. Mnoho postižených se stahuje ze společenského života a u některých se dokonce rozvine deprese. Při podezření na akné inversa je proto velmi důležité v raném stadiu vyšetření a ošetření zkušeným dermatologem.

Při rozšíření patogenu hrozí i otrava krve (sepse). Jedním z možných, ale vzácných dlouhodobých následků je spinocelulární karcinom – zhoubný kožní nádor.