Vysoký krevní tlak – prevence

Zdravá tělesná hmotnost

Vyhněte se nadváze nebo se snažte zhubnout, pokud vážíte příliš mnoho. Nadváha totiž zvyšuje krevní tlak. Každé přebytečné kilo, které shodíte, stojí za to: odlehčí vašemu srdci a sníží krevní tlak. Ti, kteří musí brát léky na vysoký krevní tlak, profitují z hubnutí ještě jinak: Antihypertenziva pak lépe účinkují, takže se dá někdy dávka snížit.

Více cvičení

Čím aktivnější jste, tím nižší je riziko vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních onemocnění – běžných důsledků vysokého krevního tlaku. Pravidelný vytrvalostní trénink totiž zlepšuje průtokové vlastnosti krve. Předchází se tak vysokému krevnímu tlaku a tvorbě krevních sraženin (trombóze). Riziko trombózy se výrazně zvyšuje při existující hypertenzi: Sraženiny mohou ucpat cévy kdekoli v těle, například v nohách (noha kuřáka), v mozku (mrtvice) nebo v srdci (infarkt).

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky a celozrnné výrobky. Tučná živočišná jídla by naopak měla být na stole méně často (máslo, maso, smažená jídla atd.). Sáhněte po „zdravějších“ tucích, jako jsou ty z mořských ryb, ořechů a rostlinných olejů, ale opět si hlídejte množství!

Pozor na sůl!

Vyhněte se příliš velkému množství kuchyňské soli. Raději si jídlo dochuťte bylinkami a nepřisolujte jídlo u stolu – ani doma, ani v restauraci. Opatrní buďte také u hotových výrobků, jako jsou balené polévky, sýry nebo hořčice, protože většinou obsahují hodně soli.

Alkohol pouze s mírou

Ať víno, pivo nebo sekt – každý doušek alkoholického nápoje zvyšuje krevní tlak. Čím pravidelněji a čím více budete pít alkoholické nápoje, tím bude tento efekt trvalejší. Alkohol si tedy užívejte jen s mírou nebo se bez něj obejděte úplně.

Žádný nikotin!

Prostě žádný stres

Pokud je váš každodenní život často hektický, měli byste se ujistit, že máte pravidelné prostoje. Relaxační techniky jako autogenní trénink nebo progresivní svalová relaxace vám pomohou vypnout. Někdy stačí krátká procházka nebo relaxační koupel, která vás uklidní po náročném dni a vrátí krevní tlak zpět na zdravější úroveň.

Stávající vysoký krevní tlak

Lidé, kteří již trpí vysokým krevním tlakem, by si také měli vzít k srdci následující body, aby předešli komplikacím a sekundárním onemocněním:

„Dodržování terapie: užívejte léky na hypertenzi pravidelně, v dávce předepsané lékařem. V žádném případě byste neměli samostatně vysazovat přípravky nebo snižovat jejich dávku.