Nachlazení kyčlí: Příznaky, terapie

Stručné shrnutí

  • Co je nachlazení kyčle? Nebakteriální zánět kyčle, který postihuje především děti ve věku od 5 do 6 let.
  • Příčina: pravděpodobně imunitní reakce těla na předchozí infekci (obvykle virová infekce horních cest dýchacích)
  • Příznaky: bolest kyčelního kloubu (většinou na jedné straně) a z toho plynoucí omezení pohybu v kyčli, proto děti náhle kulhají, začnou znovu lézt nebo se chtějí jen nosit
  • Diagnóza: anamnéza, fyzikální vyšetření, ultrazvuk, případně krevní test a/nebo punkce kloubu
  • Terapie: Odpočinek, berle a/nebo léky proti bolesti, pokud je to nutné
  • Zánět kyčle – trvání: Zánět kyčle se obvykle sám zahojí během několika dnů až maximálně dvou týdnů.

Prochladnutí kyčlí: Definice

Vaše dítě náhle kulhá nebo kulhá bez zjevné příčiny? Pak může mít coxitis fugax. Jedná se o dočasný, nebakteriální zánět kyčelního kloubu, který je většinou neškodný. Konkrétně synoviální membrána (synovium) pouzdra kyčelního kloubu je zanícená a následně oteklá. Zpravidla je postižen pouze jeden kyčelní kloub (jednostranná synovitida kyčelního kloubu).

Nachlazení kyčle: příznaky

Nachlazení kyčle způsobuje náhlou bolest kyčle: bolest se obvykle nachází v tříslech, ale někdy také ve stehně nebo koleni. Vzniká proto, že se v kyčelním kloubu hromadí tekutina v důsledku zánětu (kloubní výpotek). Výsledkem je bolestivé natažení kapsle. Mnoho z postižených dětí začne kvůli bolesti náhle kulhat. Nachlazení kyčlí u malého dítěte může vést k tomu, že se dítě začne náhle znovu plazit.

Obecně se u dětí často projevuje zřetelná neochota postiženou nohou pohybovat. U malých dětí to může zajít tak daleko, že chtějí být jen přenášeny. Pokud je „kloubní nachlazení“ v kyčli doprovázeno velmi velkým kloubním výpotkem, děti někdy nemohou ani chodit.

U některých pacientů vyvolává zánět v kyčelním kloubu pouze mírné příznaky. Někdy jsou pak mylně interpretovány jako bolavé svaly.

Nachlazení kyčlí: příčiny

Přesná příčina nachlazení kyčle není dosud známa. Praxe však ukázala, že zánětu kyčelního kloubu obvykle předchází infekce. Obvykle se jedná o infekci dýchacího nebo trávicího traktu, která je často způsobena viry. Vědci se domnívají, že nachlazení kyčlí je imunitní reakcí těla na předchozí infekci.

Bolest kyčle: diagnóza

Aby lékař pochopil náhlou bolest kyčle, nejprve odebere pacientovu anamnézu (anamnézu). Lékař mimo jiné požádá dítě nebo rodiče, aby popsali přesné příznaky a kdy se poprvé objevily. Zeptají se také, zda dítě v nedávné době neprodělalo nachlazení, žaludeční chřipku nebo jinou infekci – bolest kyčlí nebo nohou u dítěte po infekci rychle vyvolá podezření na nachlazení kyčlí.

Po pohovoru o anamnéze následuje fyzikální vyšetření: lékař požádá dítě, aby udělalo několik kroků tam a zpět, aby posoudilo vzorec chůze. Dále kontroluje pasivní pohyblivost kyčle – ta je kvůli bolesti omezená. To platí zejména pro vnitřní rotaci.

Lékař také vyšetří kůži v oblasti kyčlí a změří pacientovi tělesnou teplotu. Náhlá horečka ve spojení s bolestí kyčle a červená, teplá kůže v oblasti kyčlí méně svědčí pro nachlazení kyčle a spíše svědčí pro bakteriální zánět kyčelního kloubu (bakteriální nebo septická koxitida). To je nutné okamžitě ošetřit, aby nedošlo k trvalému poškození kloubu!

Další vyšetření v případě pochybností

Pokud si lékař není jistý, zda nemůže být přítomen bakteriální zánět v kyčli, hodí se další vyšetření – např. krevní test. Zde jsou zvláště zajímavé parametry zánětu, včetně počtu bílých krvinek (leukocytů), C-reaktivního proteinu (CRP) a rychlosti sedimentace erytrocytů. Ty nejsou nebo jsou jen mírně zvýšené v případě nachlazení kyčle, ale obvykle jsou výrazně zvýšené v případě bakteriální koxitidy.

V případě potřeby lékař provede i kloubní punkci: Kloubní výpotek se tvoří jak při nachlazení kyčelního kloubu, tak i při bakteriálním zánětu kyčelního kloubu. Pomocí jemné duté jehly může lékař odebrat vzorek této nahromaděné tekutiny a odeslat jej do laboratoře k rozboru. V případě nachlazení kyčle nejsou ve vzorku žádné bakterie, ale v případě bakteriálního zánětu kyčle ano.

Diferenciální diagnózy

Kromě zmíněného bakteriálního zánětu kyčelního kloubu musí lékař vyloučit i další možné příčiny příznaků (diferenciální diagnózy) – zejména pokud příznaky po několika dnech neustoupí, jako je tomu u nachlazení kyčle. Může za tím stát některá z následujících nemocí:

  • Osteomyelitida: zánět kostní dřeně, obvykle spojený se zánětem kostí (osteitida)
  • Revmatismus: Bolestivý zánět v kyčli může být způsoben i revmatismem. Revmatické záněty kloubů u dětí do 16 let jsou shrnuty pod pojmem „juvenilní idiopatická artritida“ (JIA). Obvykle je postiženo pouze několik kloubů.
  • Lymeská borelióza: Děti, které si hodně hrají v lesích a na loukách, se mohou nakazit bakteriálním onemocněním přikousnutím infikovaným klíštětem v rizikových oblastech. Možné příznaky jsou různé a zahrnují bolestivý zánět kloubů.

Někdy je bolest kyčle u dospívajících jednoduše neškodná růstová bolest.

Nachlazení kyčlí: terapie

Nachlazení kyčlí nevyžaduje žádnou speciální terapii – léčí se samo. Pro podporu procesu hojení by pacienti měli chránit a ulevovat postiženému kyčelnímu kloubu, tj. zdržet se cyklistiky, fotbalu a dalších sportů. Starším dětem se často dávají berle, aby se ulevilo zanícenému kyčelnímu kloubu (např. cestou do školy). U mladších dětí, pro které je obtížné používat berle, může lékař doporučit několik dní klidu na lůžku.

Nachlazení kyčle: prognóza

Nachlazení kyčlí se obvykle vyléčí samo bez následků, což obvykle trvá jen pár dní, někdy až maximálně dva týdny. Děti se mohou vrátit ke sportu, jakmile je přestanou bolet. Měli by to však brát pomalu. Ke sportům, které zatěžují kyčelní klouby (jako je fotbal, cyklistika), by se měli vrátit až po dvou až třech týdnech.

U některých dětí se později nachlazení kyčle opakuje. Takové relapsy (recidivy) jsou však vzácné.

V několika případech se nachlazení kyčle ukáže být prvním příznakem Perthesovy choroby. Toto onemocnění by rozhodně mělo být léčeno a sledováno, aby nedošlo k trvalému poškození (např. deformace kyčelního kloubu).