Dysplazie kyčle: Léčba, příznaky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: kontrola ultrazvukem nebo RTG, dozrávací ošetření u miminek, široké zavinovací nebo roztahovací kalhotky, „vykloubení“: bandážování nebo sádrování, extenzní léčba u starších dětí, fyzioterapie u dětí a dospělých, operace.
 • Příčiny: Nesprávná nebo zúžená poloha plodu v děloze, hormonální faktory matky v těhotenství, genetická dispozice, neurologická nebo svalová onemocnění dítěte, deformity páteře, nohou nebo chodidel.
 • Diagnostika: rutinně při screeningu U2 pediatrem, U3 UXNUMX, u dospělých: Kontrola pohyblivosti kyčlí a vzoru chůze, RTG.
 • Prevence: preventivní opatření nejsou možná, široké zavinování pro kojence a batolata příznivé pro kyčelní klouby

Co je to dysplazie kyčelního kloubu?

Dysplazie kyčle a dislokace kyčle se vyskytují buď v jednom kyčelním kloubu, nebo v obou kloubech. Pokud je deformita jednostranná, je pravý kyčelní kloub postižen mnohem častěji než levý.

Frekvence dysplazie kyčelního kloubu

Na každých 100 novorozenců mají dva až tři dysplazii kyčelního kloubu. Dislokace kyčle je mnohem méně častá, s výskytem asi 0.2 procenta. Dívky jsou postiženy častěji než chlapci.

Dysplazie kyčelního kloubu u dospělých

Vzhledem k tomu, že dívky trpí dysplazií kyčelního kloubu častěji, nachází se mezi dospělými pacienty více žen než mužů.

Jak se léčí dysplazie kyčelního kloubu?

Léčba dysplazie kyčelního kloubu závisí na závažnosti změn. K dispozici jsou jak konzervativní, tak chirurgická opatření.

Konzervativní léčba dysplazie kyčelního kloubu nebo dislokace kyčelního kloubu se skládá ze tří pilířů: Léčba zrání, redukce a retence.

Maturace pro kojence

Dozrávání kyčelního kloubu je podporováno zvláště širokým zabalením dítěte. „Široké zavinování“ znamená, že se mezi nohy dítěte přes normální plenu umístí další vložka, jako je molletonová látka nebo malý ručník. Vsadka se složí do kravaty o šířce asi 15 centimetrů a vloží se mezi plenku a body nebo kalhotky. Přes vsadku je vhodné převléknout spodky o číslo větší.

V případě dysplazie kyčelního kloubu vyššího stupně, ale kde je hlavice stehenní kosti stále v acetabulu, se dítěti podá nasazená rozpěrka, nazývaná také abdukční dlaha. Délka léčby závisí na závažnosti dysplazie a pokračuje, dokud se nevytvoří normální acetabulum.

Redukce a retence u kojenců a dětí

Pokud hlavice stehenní kosti dítěte s dysplazií kyčelního kloubu vyklouzla z jamky (vykloubení), je „zasazena“ zpět do jamky (redukce) a následně zde přidržována a stabilizována (retence).

Další možností je ručně upravit „vyklouznutou“ hlavici stehenní kosti a poté na několik týdnů přiložit sádru v poloze hlezna vsedě. Udržuje hlavici femuru stabilní a trvalou v acetabulu. Díky obnovenému kontaktu se hlava a acetabulum vyvíjejí normálně.

Fyzioterapie pro děti i dospělé

V případě dysplazie kyčelního kloubu pomáhá fyzioterapie nebo funkční trénink speciálně pro pacienty s koxartrózou ulevit od bolesti a působit proti omezení při chůzi. Postižení přitom trénují především ty svaly, které stabilizují kyčle. Učí se také, které pohyby jim pomáhají zůstat co nejméně bolestivý.

Ordinace pro děti i dospělé

V některých případech je operace nevyhnutelná. To zahrnuje případy, kdy konzervativní opatření k léčbě dysplazie kyčelního kloubu jsou neúspěšná nebo je deformita detekována příliš pozdě. To druhé se týká dětí ve věku tří let nebo starších nebo dospívajících nebo dospělých. Pro tento účel jsou k dispozici různé chirurgické postupy.

Jaké jsou příznaky dysplazie kyčle?

U starších dětí může dysplazie kyčelního kloubu vyústit v prohnutá záda nebo „kolébavou chůzi“.

U dospělých se pokročilé opotřebení kyčelního kloubu projevuje bolestí a zvyšující se nehybností v oblasti kyčle.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory dysplazie kyčelního kloubu?

Přesné příčiny dysplazie kyčelního kloubu nejsou známy. Existují však rizikové faktory, které podporují rozvoj této deformace:

 • Konstriktivní stavy v děloze, například při vícečetném těhotenství.
 • Hormonální faktory: předpokládá se, že těhotenský hormon progesteron, který uvolňuje mateřský pánevní prstenec při přípravě na porod, způsobuje větší uvolnění pouzdra kyčelního kloubu u plodů ženského pohlaví.
 • Genetická predispozice: Ostatní členové rodiny již měli dysplazii kyčelního kloubu.
 • Malformace páteře, nohou a chodidel

Jak se dysplazie kyčelního kloubu vyšetřuje a diagnostikuje?

Při fyzikálním vyšetření následující příznaky naznačují možnou dysplazii kyčelního kloubu:

 • Nerovnoměrně vyvinuté kožní záhyby na bázi stehna (asymetrie gluteálních záhybů).
 • Jedna noha nemůže být vystrčena tak daleko, jak je obvyklé (inhibice roztažení).
 • Nestabilní kyčelní kloub

Průběh onemocnění a prognóza

Čím dříve je dysplazie kyčelního kloubu léčena, tím dříve může být korigována a tím větší je šance na uzdravení. Při důsledné léčbě v prvních týdnech a měsících života se kyčelní klouby vyvíjejí normálně u více než 90 procent postižených dětí.

Na druhou stranu, pokud je dysplazie kyčelního kloubu odhalena pozdě, hrozí v mladé dospělosti riziko luxace kyčle a artrózy.

Existují nějaká preventivní opatření?

Dysplazii kyčle nelze zabránit. Široké plenkování však způsobuje, že miminka a batolata více roztahují nohy. To je považováno za prospěšné pro kyčelní klouby.