Náhrada kyčle (umělý kyčelní kloub): Indikace, postup

Co je TEP kyčle?

Kyčelní TEP (totální náhrada kyčelního kloubu) je umělý kyčelní kloub. Na rozdíl od jiných kyčelních protéz kyčelní TEP zcela nahrazuje kyčelní kloub:

Kyčelní kloub je kulový kloub – kloubní hlavice stehenní kosti se nachází v jamce, kterou tvoří pánevní kost. Oba kloubní partneři jsou pokryti chrupavkou, která spolu se synoviální tekutinou zajišťuje pohyby bez tření.

V případě poškozeného kyčelního kloubu, který již správně nefunguje, lze oba kloubní partnery – kondyl a jamku – nahradit totální náhradou kyčelního kloubu (TEP kyčelního kloubu).

Kdy potřebujete TEP kyčle?

Nejčastější příčinou náhrady kyčelního kloubu je opotřebení kyčelního kloubu (koxartróza). V tomto případě se chrupavka na kloubní hlavici a jamce postupně opotřebovává, což také vede ke změnám na příslušných kostních plochách. Postižení pociťují bolest a kyčelní kloub ztrácí svou pohyblivost. Možné příčiny této artrózy kyčelního kloubu (koxartróza) jsou vyšší věk, přetížení, špatné postavení nebo záněty.

Implantace TEP kyčle může být nezbytná také v případě revmaticko-zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, stejně jako v případě zlomenin (zlomenin) v oblasti kyčelního kloubu.

Co se dělá během TEP kyčle?

V rámci přípravy na operaci TEP kyčle je nutné zobrazovací vyšetření kyčelního kloubu (RTG, počítačová tomografie, magnetická rezonance = MRI). To umožňuje chirurgovi vybrat vhodnou protézu kyčle a přesně určit následnou polohu protézy.

Implantace TEP kyčle se provádí buď v celkové nebo částečné anestezii (spinální anestezie). Chirurg nejprve odstraní hlavici stehenní kosti a připraví stehenní kost a jamku pánevní kosti pro TEP kyčle. Umělou kloubní jamku pak ukotví v kyčelní kosti a dřík s kloubní koulí v kosti stehenní.

Po kontrole pohybu a pevného usazení kyčle TEP se rána sešije.

Jaká jsou rizika TEP kyčle?

Jako u každého chirurgického zákroku mohou nastat komplikace při implantaci TEP kyčle. Patří mezi ně běžná rizika, jako je infekce, tvorba krevních sraženin, poškození nervů nebo tkání a vysoká ztráta krve. Po implantaci nového kyčelního kloubu se navíc může objevit bolest z novotvorby (osifikace), srůstů a kalcifikace. Kromě toho se TEP kyčle může „vykloubit“ (vykloubení) nebo se brzy uvolnit.

Na co si mám dát pozor po TEP kyčle?

Po pobytu v nemocnici následuje rehabilitace (lůžková nebo ambulantní). Pacienti se učí, jak se v běžném životě chovat tak, aby to bylo co nejšetrnější pro klouby. Patří sem sporty, které jsou nenáročné na klouby. Důležitá je také kontrola hmotnosti – stávající nadváha by měla být pokud možno redukována.

Kromě toho jsou naplánována pravidelná kontrolní vyšetření, aby se zkontrolovala správnost a funkčnost TEP kyčle.