Hirsutismus: Léčba, Příčiny

Stručné shrnutí

 • Léčba: Léčba základních onemocnění, substituce jinými účinnými látkami, medikamentózní terapie (např. antiandrogeny), holení, epilace, chemické odstranění chloupků, laserové odstranění chloupků, kauterizace vlasových folikulů
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud dojde k náhlému výskytu nadměrného ochlupení mužského těla, zejména pokud existují další příznaky, jako je hlubší hlas nebo značně zvětšený klitoris
 • Příčiny: Porucha produkce testosteronu ve vaječnících nebo nadledvinách, nádory vaječníků nebo nadledvin, Cushingova choroba, porfyrie, některé léky (jako jsou anabolické steroidy, glukokortikoidy), dědičná přecitlivělost vlasových folikulů na testosteron

Hirsutismus: Léčba

Léčba hirsutismu je individuálně přizpůsobena každému pacientovi. V podstatě záleží na příčině poruchy. Úprava vousů a podobně navíc závisí na tom, jak výrazné je rušivé ochlupení na těle a kde se vyskytuje. Dalšími důležitými faktory jsou věk pacientky, případná předchozí onemocnění a touha mít děti nebo užívat antikoncepci.

Existují tedy různé možnosti léčby hirsutismu, které se někdy vzájemně kombinují. Mezi ně patří kupř

V případě hirsutismu vyvolaného léky se lékaři a pacienti snaží vysadit nebo nahradit léky způsobující problém přípravkem, který hirsutismus nezpůsobuje. Zvýšené ochlupení pak většinou samo zmizí.

Kromě toho se často používají léky proti hirsutismu, například:

 • Antiandrogeny: Aktivní látky jako cyproteron acetát snižují účinek mužských pohlavních hormonů na vlasové folikuly a tím inhibují nadměrný růst vlasů. Lékař předepisuje antiandrogeny buď jako samostatnou látku (monoterapie), nebo v kombinaci s hormonální antikoncepcí (ethinylestradiol).
 • Analogy GnRH (analogy hormonu uvolňujícího gonadotropin) potlačují uvolňování určitých hormonů, takže se ve vaječnících produkuje méně androgenů.
 • Glukokortikoidy (kortizonové přípravky) potlačují stimulaci kůry nadledvin produkující hormony.

Co můžete udělat sami

Kosmetické ošetření může pomoci s mírným hirsutismem: chloupky na zádech nebo obličeji lze pravidelně holit nebo například epilovat. Proti růstu chloupků pomáhají i chemické depilační přípravky. Aplikaci si však před prvním použitím nechte nejlépe vysvětlit odborníkem, abyste předešli nežádoucím účinkům, jako je podráždění pokožky.

Hirsutismus lze také snížit laserovou epilací nebo kauterizací vlasových kořínků. Alternativně mohou být tmavé koncové chloupky odbarveny peroxidem vodíku.

Je nezbytné, abyste taková ošetření přenechala odborníkovi (dermatologovi nebo specializované kosmetičce)!

Hirsutismus: Kdy navštívit lékaře?

Prvním správným místem pro hirsutismus je dermatolog nebo gynekolog. S dalším objasněním hormonálních příčin může v případě potřeby pomoci endokrinolog – tedy hormonální specialista. Konkrétní otázky týkající se růstu vlasů mohou být případem pro dermatologa.

Hirsutismus: příčiny a rizikové faktory

Hirsutismus může mít různé příčiny:

Idiopatický hirsutismus

Přibližně devět z deseti postižených lidí trpí idiopatickým hirsutismem. To znamená, že hirsutismus nelze vysledovat zpět k základnímu onemocnění. Místo toho je příznak způsoben genetickou predispozicí. Odborníci mají podezření, že vlasové folikuly postižených reagují přecitlivěle na testosteron (při normální hladině testosteronu).

Příčiny v oblasti vaječníků

K nadprodukci testosteronu ve vaječnících dochází například u syndromu polycystických ovarií (PCOS). Tato komplexní ovariální dysfunkce je spojena s poruchami cyklu, obezitou a hirsutismem.

Velmi vzácnou ovariální příčinou hirsutismu je ovariální nádor, který produkuje mužské pohlavní hormony.

Příčiny v oblasti nadledvinek

Vzácně stojí za hirsutismem nádor nadledvin produkující androgeny.

Hirsutismus vyvolaný léky

Někdy se hirsutismus rozvine v důsledku dlouhodobé nebo vysokodávkové léčby některými léky. Mezi tyto léky patří např

 • Androgeny (mužské pohlavní hormony)
 • Anabolické steroidy (budovatele svalů)
 • Gestageny (ženské pohlavní hormony)
 • ACTH (hormon stimulující kůru nadledvin)
 • Glukokortikoidy („kortizon“)
 • Minoxidil (antihypertenziva a obnova vlasů)
 • Cyklosporin (po transplantacích a pro autoimunitní onemocnění)
 • Diazoxid (na hypoglykémii)

Jiné příčiny hirsutismu

 • Akromegalie (vzácná hormonální porucha s nadbytkem růstového hormonu)
 • Cushingova choroba (nadměrná produkce hormonu ACTH, způsobená nádorem hypofýzy)
 • Porfyrie (skupina metabolických onemocnění)
 • Neurologické choroby

Co je hirsutismus?

Existuje mnoho možných příčin tohoto příznaku. Některé z nich jsou spojeny se zvýšenou hladinou testosteronu v krvi, jiné nikoli. Testosteron je nejdůležitějším zástupcem mužských pohlavních hormonů (androgenů). Hirsutismus se obvykle vyvíjí v důsledku hormonálních změn, zejména v období puberty, těhotenství a menopauzy. Zdá se, že tmavší typy pleti a vlasů jsou více ohroženy než ty světlejší.

Rozlišování mezi hirsutismem a hypertrichózou

virilizace (maskulinizace)

Někdy hirsutismus doprovázejí další typicky mužské změny. V tomto případě se hlas postižené ženy prohlubuje, zatímco vlasy na hlavě jsou tenčí a dokonce plešaté. Poruchy cyklu jsou také typické pro virilizaci (maskulinizaci). Některé z postižených žen také pociťují zvýšený vývoj svalů, zatímco jejich prsa se zmenšují a ochabují. Za tuto maskulinizaci je vždy zodpovědná zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů.

Hirsutismus: vyšetření a diagnostika

Je také vhodné informovat lékaře o dalších známkách virilizace, jako je hlubší hlas, možná absence menstruace nebo nezvykle zvětšený klitoris (hypertrofie klitorisu). Lékař bude také hledat takové změny a vzor zvýšeného ochlupení během fyzického vyšetření.

 • Pokud jsou hladiny testosteronu, DHEAS a prolaktinu normální, hirsutismus je idiopatický nebo v důsledku syndromu polycystických ovarií (PCOS).
 • Pokud jsou naopak hladiny testosteronu a DHEAS normální, ale hladiny prolaktinu jsou zvýšené, může to znamenat nezhoubný nádor hypofýzy (adenom hypofýzy). Některé léky mohou také zvýšit hladinu prolaktinu.

Podle podezření na příčinu lékař provede další vyšetření. Například nádory vaječníků nebo nadledvin lze odhalit pomocí počítačové tomografie (CT) nebo ultrazvukového vyšetření břicha.