Kopřivka u dětí: Rozpoznání a léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Většinou infekce, intolerance nebo alergie (např. na léky nebo potraviny nebo potravinářské přísady); další možné spouštěče jsou kontakt kůže s toxickými/dráždivými látkami (např. kopřiva), chlad, teplo, tlak na kůži, pot, fyzická námaha, stres
 • Symptomy: Zarudnutí kůže, svědění, pupínky, vzácně otok kůže/sliznice (angioedém).
 • Léčba: vyhněte se spouštěčům, chladné vyrážce, lékům (obvykle antihistaminika, případně jiné, jako je kortizon)
 • Vyšetření a diagnóza: Anamnéza a fyzikální vyšetření; někdy podrobnější objasnění vyšetřením krve nebo alergickým testem; velmi zřídka vzorek tkáně.
 • Průběh onemocnění a prognóza: Obvykle dobrý, příznaky obvykle odezní do šesti týdnů. Zřídka dojde k nouzi, protože sliznice dýchacích cest otékají.

Co je kopřivka u dětí?

Kopřivka je kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé. Lékaři také kopřivku označují jako závislost na pupíncích nebo kopřivku. Kopřivka je poměrně častá, asi každý pátý člověk je v určité fázi života postižen kopřivkou.

Typické pro kopřivku u dětí a kojenců jsou jasně červené svědivé pupínky na kůži. Lékaři obecně rozlišují dvě formy kopřivky u dětí:

 • Chronická kopřivka: Tato forma je méně častá u dětí a kojenců a je pravděpodobnější, že se vyskytuje u dospělých. Zde příčiny obvykle nejsou v imunitním systému. Příznaky často přetrvávají déle než šest týdnů.

Dojde-li k dušnosti, oběhové slabosti nebo jiným ohrožujícím příznakům, volejte ihned pohotovostního lékaře (112)!

Je kopřivka u dětí nakažlivá?

Kopřivka není nakažlivá. Děti s vyrážkou tedy nepředstavují žádné nebezpečí pro členy rodiny a ostatní lidi kolem nich.

Příčiny kopřivky u dětí

Lékaři rozlišují dva hlavní typy kopřivky u dětí (a dospělých):

 • spontánní kopřivka
 • a indukovatelná kopřivka.

V obou případech jsou příznaky kopřivky způsobeny aktivací určitých imunitních buněk (žírných buněk) v kůži, což má za následek zvýšené uvolňování neurotransmiteru histaminu. To způsobuje svědění, kožní vyrážku a otok kůže/sliznice.

Spontánní úly

Objevuje se náhle a bez zjevného vnějšího spouštěče. Podle délky trvání příznaků se rozlišuje:

 • Spontánní akutní kopřivka: Příznaky trvají maximálně šest týdnů. Poté příznaky opět zmizí.

Vyvolatelné kopřivky

Zde jsou kožní příznaky spouštěny kontaktem se specifickými podněty. Podle povahy těchto podnětů se indukovatelná kopřivka dále dělí na různé formy:

Fyzická kopřivka.

Někdy je kopřivka u dětí (a dospělých) vyvolána fyzickými podněty. Například v závislosti na typu podnětu existují následující formy onemocnění:

 • Studená kopřivka (studená kontaktní kopřivka): spouštěčem je zde kontakt kůže s chladnými předměty, studeným vzduchem, studeným větrem nebo studenými tekutinami.
 • Tepelná kopřivka (kopřivka z tepelného kontaktu): Zde se u dítěte vyvine kopřivka z kontaktu kůže s místním teplem, jako je horká koupel nohou nebo fénování.
 • Urticaria factitia (urtikariální dermografismus): Spouštěcím mechanismem kopřivky jsou v tomto případě střižné síly, které vznikají při škrábání, drhnutí nebo tření kůže.
 • Lehká kopřivka: To je, když sluneční světlo nebo UV světlo v soláriu způsobují příznaky kopřivky.

Zvláštní formy kopřivky

 • Cholinergní kopřivka: Ta je vyvolána zvýšením teploty jádra těla, například v důsledku horké koupele nebo kořeněného jídla. Fyzická námaha a stres také někdy způsobují cholinergní kopřivku, když zvyšují teplotu uvnitř těla.
 • Kontaktní kopřivka: Zde pokožka reaguje na kontakt s tzv. kopřivkovými látkami. Někdy se jedná o alergickou reakci (např. na hmyzí jed, ryby, některé druhy ovoce, latex, některé léky). Je také možné mít nealergickou reakci, například na kopřivy, medúzy, jahody nebo peruánský balzám (např. v mastech na hojení ran).
 • Akvagenní kopřivka: Velmi zřídka kontakt s vodou (např. při sprchování, plavání nebo za deštivého počasí) spustí u dítěte kopřivku. Nejedná se však o alergickou reakci!

Kopřivka u dětí: Nejčastější spouštěče

Nejčastěji je kopřivka u dětí vyvolána infekcí. Například v některých případech chřipková infekce, zánět středního ucha nebo krku způsobuje spontánní akutní kopřivku u dítěte. Když infekce odezní, kopřivka dítěte obvykle zmizí.

Spontánní chronická kopřivka u dětí je analogická, ale vzácná. Mezi spouštěče patří chronická perzistující infekce, například streptokoky nebo vzácněji červy nebo jinými parazity.

Pseudoalergická kopřivka je obvykle způsobena některými léky nebo konzervačními látkami nebo barvivy v potravinách.

Mezi další faktory, které potenciálně spouštějí kopřivku u dětí, patří:

 • Fyzické podněty, jako je chlad, teplo, škrábání, tlak nebo tření na kůži (např. z oblečení, školní tašky)
 • Kontakt pokožky s dráždivými nebo toxickými látkami (např. dotyk s kopřivou nebo medúzou)
 • Pot
 • Stres

Často nelze najít žádnou příčinu svědivých pupínků a/nebo otoků kůže/sliznic. Lékaři pak hovoří o idiopatické kopřivce.

Někdy není kopřivka způsobena pouze jedním spouštěčem, ale kombinací faktorů – například virová infekce plus aplikace antibiotik nebo fyzická námaha plus konzumace vyvolávající potraviny.

Jak vypadá kopřivka u dětí?

Kopřivka, nazývaná také kopřivka, je název pro červenou svědivou kožní vyrážku s pupínky (vyvýšené kožní puchýře) – jako když se kůže dostane do kontaktu s kopřivou. (Odtud pochází název kožního onemocnění.) Všudypřítomné zarudlé pupínky jsou někdy malé jako špendlík, ale mohou dorůst až do velikosti dlaně.

Kopřivka se může objevit u dětí v jakémkoli věku. Chlapci a dívky jsou postiženi ve stejné míře. Děti s atopickou dermatitidou trpí chronickou kopřivkou častěji než ostatní děti.

Jak se léčí kopřivka u dětí?

Léčba kopřivky u dětí (a dospělých) závisí na formě onemocnění a jeho závažnosti. Pokud je to možné, člověk se snaží vyhnout nebo odstranit spouštěč nebo příčinu kopřivky.

Kromě toho nebo alternativně (pokud spouštěč/příčina není známa nebo ji nelze odstranit) se léčba zaměřuje na osvobození od příznaků: je důležité, aby dítě bylo pokud možno bez příznaků.

Vyhněte se spouštěčům

Pokud je znám spouštěč kopřivky vašeho dítěte, je důležité se mu vyhnout – pokud je to možné.

Například, pokud se u vašeho dítěte objeví kopřivka z určitých potravinářských přídatných látek (jako jsou barviva nebo konzervační látky), je důležité, pokud je to možné, odstranit tyto produkty z dětské stravy.

Pokud jsou spouštěčem kopřivky některé léky, lékař se jim vyhýbá a nahrazuje je lépe tolerovaným preparátem. Informujte lékaře, pokud je známo, že některé léky spouštějí kopřivku u vašeho dítěte.

Chladem proti svědění

Pokud vaše dítě silně trpí svěděním, je užitečné vyrážku chladit. To lze provést například chladivým zábalem, který zabalíte do tenkého ručníku a přiložíte na svědivou pokožku.

Chladivé masti a krémy také často zmírňují nepříjemné nepohodlí, takže se vaše dítě cítí pohodlněji. Takové přípravky jsou volně prodejné v lékárnách.

Léky

Často je nutné kopřivku léčit medikamentózně, například při chronické kopřivce nebo výrazné akutní kopřivce. K tomuto účelu se používají především antihistaminika, jako je cetirizin.

Tyto účinné látky blokují dokovací místa mediátorové látky histamin, která je zodpovědná za rozvoj kožních reakcí. Antihistaminika se berou – v jakém dávkování a jak dlouho vám vysvětlí ošetřující lékař.

Pokud léčba antihistaminiky nezabírá (dostatečně), jsou možností jiné léky. Jsou to například glukokortikoidy („kortizon“), které se podávají vedle antihistaminik – jako šťáva, tableta nebo čípek.

Taková doplňková krátkodobá léčba kortizonem se používá například u těžké akutní kopřivky s otoky kůže/sliznic.

Závažná epizoda chronické kopřivky může být někdy kontrolována pouze kortizonem. Kvůli možným vedlejším účinkům se však také používá pouze krátkodobě.

Jinak se chronická kopřivka, kterou nelze úspěšně zmírnit samotnými antihistaminiky, často léčí antagonistou leukotrienů. Tyto látky se někdy používají také při léčbě astmatu.

Velmi zřídka je kopřivka u dětí tak závažná, že ošetřující lékaři musí sáhnout po jiných medikamentech – jako je uměle vyrobená protilátka omalizumab. Je namířen proti protilátce imunoglobulin E, která hraje roli v mnoha alergických reakcích.

Homeopatie pro úly

Někteří rodiče také chtějí léčit vyrážku svého dítěte alternativními způsoby. K tomuto účelu se používají mimo jiné rostlinné přípravky (jako jsou přípravky proti svědění a záněty připravené k použití na bázi prastaré léčivé a jedovaté rostliny hořkosladké pupalky).

Někteří rodiče se také spoléhají na homeopatické přípravky, jako jsou léky síry a Urtica urens na příznaky kopřivky. Neexistují však žádné vědecké důkazy o jejich účinnosti.

Pojem homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Jak lékař kopřivku u dětí pozná?

Diagnózu „kopřivky“ stanoví dětský lékař nebo dermatolog. U dětí probíhají stejná vyšetření a diagnostické kroky jako u dospělých.

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Nejprve lékař položí postiženému dítěti nebo jeho rodičům několik otázek, aby získal anamnézu (anamnézu). Patří mezi ně například:

 • Jak dlouho je vyrážka přítomna?
 • V jaké situaci se příznaky objevily (např. při infekci, při fyzické námaze, po nošení těsného oblečení)?
 • Bere vaše dítě léky? Pokud ano, jaké?
 • Trpí Vaše dítě nějakým jiným kožním onemocněním, alergií nebo astmatem?

Lékař poté prohlédne celou kůži a sliznice dítěte. Zvláště pozorně si prohlíží kožní vyrážku.

Toto fyzikální vyšetření v kombinaci s anamnézou obvykle stačí k tomu, aby lékař diagnostikoval kopřivku. Další diagnostika je nutná pouze v určitých případech.

Další vyšetření

Totéž platí, pokud svědivá kožní vyrážka představuje pro dítě takovou zátěž, že velmi strádá a je narušen jeho každodenní život (jako je škola, sport nebo hraní).

Další vyšetření, která se pak někdy hodí, jsou například testy na alergie a krevní testy. Vzácně je také nutné odebrat vzorek tkáně (biopsii) kůže k objasnění kopřivky u dětí, která se pak podrobněji vyšetřuje v laboratoři.

Je kopřivka nebezpečná u dětí?

Od kopřivky dítěti většinou žádné nebezpečí nehrozí. Nepříjemné jsou však kožní změny. Usínání, sportování, soustředění na školu: Trvalé svědění zhoršuje kvalitu života některých postižených dětí.

Nebezpečné je, pokud se kopřivka objeví u vašeho miminka nebo dítěte v rámci alergické reakce, například po bodnutí hmyzem. Pokud otékají sliznice dýchacích cest a/nebo jazyk, mohou se objevit dýchací potíže. Jedná se o mimořádnou událost, která musí být okamžitě ošetřena!

Kdy navštívit lékaře?

Dítě s kopřivkou je vhodné nechat vyšetřit dětským lékařem nebo dermatologem (dermatologem). Lékař poté zahájí vhodnou terapii, aby nepříjemná kožní vyrážka dítěte co nejrychleji ustoupila.