Domácí léky na nachlazení a chřipku

Přestože nachlazení a chřipka jsou různé nemoci, příznaky jsou velmi podobné. Proto mnoho domácích léků na nachlazení pomáhá i při skutečné chřipce (chřipce).

Léčivé bylinné čaje

Při nachlazení a chřipce je vhodné dostatečně pít (alespoň dva litry denně). Nejlepší jsou teplé nápoje, jako jsou bylinkové čaje. To dělá dobře podrážděným, bolavým sliznicím a zkapalňuje sekret v průduškách a nosu.

Čaj na nachlazení

 • Ježek, proskurník a sléz pomáhají při bolestech v krku, faryngitidě a suchém dráždivém kašli. Obsahují sliz, který leží na podrážděné sliznici. To má účinek zmírňující podráždění a bolest.
 • Divizna má také zmírňující podráždění při kašli.
 • Proti zahleněným dýchacím cestám a kašli s hlenem pomáhá kořen lékořice, prvosenka nebo kukla.
 • Bezinky a lípy podporují tvorbu hlenu v průduškách.
 • Heřmánek působí protizánětlivě a zároveň stimuluje imunitní systém.
 • Ženšen inhibuje chřipkové viry a může zkrátit průběh onemocnění.

Čaj proti chřipkové nevolnosti

Chřipka je často doprovázena nevolností. Čaje s těmito léčivými rostlinami zklidňují žaludek:

 • Zázvor
 • Kmín
 • Máta peprná
 • Melissa
 • Anýz

Inhalace při nachlazení a chřipce

 • Položte hrnec nebo misku s horkou vodou na stůl, zakloňte nad ním hlavu.
 • Přes hlavu a misku položte ručník, aby stoupající páry nemohly unikat.
 • Inhalujte 10 až 15 minut. Chcete-li to provést, nechte stoupající vodní páru vstoupit do dýchacích cest hlubokými nádechy nosem a ústy.
 • Nakonec si osušte obličej a vyhněte se průvanu.

Pokud do horké vody přidáte i kuchyňskou sůl, má inhalace navíc dezinfekční účinek.

Více o aplikaci se dočtete v článku Inhalace.

Při zánětlivých onemocněních kůže, očních onemocněních, velmi nízkém krevním tlaku nebo jiných poruchách krevního oběhu byste se měli zdržet inhalací!

Obklad na lýtka proti vysoké horečce

Dobrým a časem prověřeným domácím lékem na tento příznak chřipky jsou zábaly na lýtka. Na zvlhčených lýtkách dochází k odpařovacímu ochlazení, které ochlazuje celé tělo. Horečka klesá.

Více o správné aplikaci se dočtete v článku Calf Wrap.

Obklady na lýtka by se neměly používat, pokud má pacient zimnici nebo je mu zima. Při oběhových potížích i neurologických onemocněních (poruchy citlivosti) je třeba se před zhotovením zábalu lýtek poradit s lékařem.

Mnoho chřipkářů, ale i nachlazení trpí bolestí v krku nebo nepříjemným zánětem hltanu. Pomoci v tomto případě mohou i domácí prostředky.

Kloktání čajem

Kromě pití čaje pomáhá proti bolesti v krku ještě něco: kloktání čaje. Pokud máte bolestivou angínu nebo zánět hltanu, měli byste kloktat několikrát denně čerstvě připravený čaj z jitrocele, šalvěje, proskurníku, slézu, heřmánku nebo měsíčku.

Více se o tom dočtete v článku Kloktání.

Komprese krku

Přečtěte si více o různých formách a jejich použití v článku obklady krku.

Studená koupel proti bolavým končetinám

Teplá koupel při nachlazení vám může pomoci více způsoby: Pokud postiženého trápí mírné bolení končetin a celková malátnost, může mít samotné teplo vody z koupele uklidňující a relaxační účinek.

Přidání bylinek do vody zesiluje a doplňuje léčivý účinek. Například léčivé rostliny mohou mít dezinfekční, protizánětlivý a/nebo dekongestantní účinek na nosní sliznice.

Pomalu zvyšujte teplotu

Doporučená délka koupele je 10 až 20 minut pro dospělé a maximálně 10 až 15 minut pro děti. Pokud se necítíte dobře, měli byste okamžitě vylézt z vany! Po koupeli byste měli alespoň 30 minut odpočívat v teple přikryté.

Přísady do koupele při nachlazení

Základní směs studená koupel

Do horké koupele při nachlazení nebo chřipce s nachlazením a bolestmi hlavy je pro dospělé vhodná směs esenciálních olejů z deseti kapek cypřiše a po pěti kapkách máty peprné, niaouli a kardamomu.

Další domácí léky na bolesti hlavy najdete v článku Bolest hlavy.

Studená koupel se smrkem

Ke studené koupeli můžete využít i léčivou sílu smrku. To má sliz a krevní oběh stimulující a mírně protizánětlivé vlastnosti. Můžete si například připravit nálev ze smrkových výhonků pro plnou koupel:

Studená koupel: miminko a starší děti

U hotové studené koupele pro děti vám příbalový leták napoví, od jakého věku je možné ji používat. To závisí především na obsažených esenciálních olejích.

Například koupele s mentolem a kafrem (hovorově: kafr), které jsou obsaženy v mnoha koupelových přísadách, jsou bezpečné pouze pro starší děti – u miminek a malých dětí mohou vyvolat křeče dýchacích cest a dýchací potíže.

Když studená koupel není vhodná

Kdy se studená koupel nedoporučuje? Je koupání nebezpečné, když máte horečku? Je povolena studená koupel v těhotenství? Existují nějaké další situace, ve kterých se studená koupel nedoporučuje? Zde najdete odpovědi na tyto otázky:

Studená koupel v případě vysoké horečky

Také byste se měli zdržet studené koupele nebo se předem poradit s lékařem v případě následujících onemocnění:

 • Vysoký krevní tlak
 • Srdeční selhání (srdeční nedostatečnost)
 • @ Poranění kůže
 • kožní onemocnění
 • přecitlivělé dýchací cesty (např. astma)

Vyhýbat se jim musí samozřejmě i alergici, kteří jsou přecitlivělí nebo alergičtí na některé léčivé rostliny nebo éterické oleje.

Koupel při nachlazení během těhotenství

Navíc by se při horké koupeli nastávajících maminek neměly objevit žádné známky předčasného prasknutí blan nebo kontrakcí. V těhotenství může horká voda zvýšit předčasné i skutečné kontrakce. Falešné kontrakce (opakované tvrdnutí břicha v posledním trimestru těhotenství) mají naopak tendenci ustupovat při horké koupeli.

Cibule proti nachlazení a chřipce

Sáček s cibulí

Co pomáhá proti nachlazení při bolestech uší? Jednou z možných odpovědí je teplý cibulový sáček. Přiložený na bolavé ucho dokáže působit proti zánětlivým procesům v uchu (zánět středního ucha, zánět středního ucha) a zmírňovat bolest.

Jak vyrobit a použít cibulový obklad, přečtěte si článek cibulový sáček.

Cibulový sirup

Domácí lék na nachlazení a chřipku s kašlem je cibulový sirup. Působí antibakteriálně a expektoračně, usnadňuje vykašlávání.

Případně nakrájejte 1 cibuli, spařte ji s 1 hrnkem vody a poté nechte vychladnout. Poté přidejte 2 lžíce medu a po půl hodině cibuli sceďte. Jedna polévková lžíce tohoto sirupu se může užívat třikrát denně.

Med je pro děti do jednoho roku tabu! Při nesprávném skladování se v medu mohou hromadit bakterie, které mohou být pro děti životu nebezpečné.

Dieta při nachlazení a chřipce

Vitamíny a minerály: Mrkev, brokolice, jablka a spol., ale také brambory a cereálie poskytují dostatek vitamínů a minerálů. Náš imunitní systém je potřebuje, aby mohl efektivně fungovat a bojovat s infekcemi, jako je nachlazení.

Dietní vláknina: Rostlinná strava obsahuje dostatek vlákniny, která podporuje zdravé trávení. To je důležité, protože pokud jsou střeva špatná, oslabuje se i imunitní systém.

Flavonoidy: Flavonoidy mají stejný účinek. Nacházejí se jako žluté, fialové a modré pigmenty v potravinách, jako jsou jablka, hrozny, bobule, kapusta a černý a zelený čaj.

Slepičí polévka pomáhá proti nachlazení a chřipce

Teplo a tekutina: Polévka poskytuje hodně tekutiny a zahřeje. To je dobré, pokud je vám špatně a bojujete s nachlazením nosu a bolestí v krku.

Inhalace: Držení obličeje nad stoupající párou z horkého vývaru působí svým způsobem jako inhalace. Pára pomáhá otevřít dýchací cesty a působí mírně protizánětlivě.

Všestranná péče: Kuře dodává tělu bílkoviny, vitamíny a minerály, které podporují imunitní systém. Kromě toho je kuřecí maso dobrým zdrojem tryptofanu. Naše tělo potřebuje tento proteinový stavební blok (aminokyselinu) k produkci nervového posla serotoninu. „Hormon dobré nálady“ je zvláště vítán, když je nálada a pohoda ve sklepě kvůli nemoci.

Nudle jako dodavatel energie: Polévkové nudle v kuřecí polévce jsou dodavateli stravitelných sacharidů. Sacharidy zasytí, aniž by vás zatížily, a dodají tělu snadno přeměnitelnou energii.

Kuřecí vývar si nejlépe připravíte sami z bio kuřete a čerstvé zeleniny.

Jablka, mrkev a banán proti chřipce s průjmem

Více o vhodných domácích lécích na průjem se dočtete v článku Průjem.

Červené světlo proti chladu

Při nachlazení a jiných infekcích dýchacích cest řada odborníků doporučuje ozařování infračerveným světlem. Zdejší tepelná úprava dokáže mimo jiné ulevit od bolesti a podpořit krevní oběh. Toho se využívá například k léčbě lokálních infekcí, jako je sinusitida nebo zánět středního ucha.

Ochranné brýle: Infračervené paprsky mohou poškodit oči, i když jsou oční víčka zavřená. Nasaďte si proto vhodné ochranné brýle.

Vzdálenost a intenzita: Vzdálenost a intenzitu záření je nutné volit tak, aby nedošlo k popálení pokožky. Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, jaká vzdálenost a intenzita záření je ideální pro ošetřovanou část těla (např. ucho, dutiny, průdušky).

V určitých případech se tepelné ošetření, jako je terapie červeným světlem, nedoporučuje. Patří sem akutní horečnatá onemocnění, akutní srdeční onemocnění, těžká srdeční insuficience, nesnášenlivost tepla a poruchy citlivosti (např. v důsledku diabetes mellitus).

Zinek při nachlazení

Mnoho lidí doufá v rychlou pomoc při nachlazení od zinku. Tělo potřebuje stopový prvek pro optimálně fungující imunitní systém.

Účinnost nejasná

Hodnocení těchto studií neposkytlo jasný důkaz, že zinek může skutečně pomoci při běžném nachlazení:

Zatímco některé studie skutečně nalezly důkazy, že doplňky zinku mohou zabránit příznakům a zkrátit jejich trvání. Byly ale i studie, ve kterých bylo možné prokázat pouze mírný nebo vůbec žádný účinek na příznaky nachlazení.

Přinejmenším použití zinkových přípravků v dávkách používaných ve studiích nezpůsobilo žádné závažné vedlejší účinky. Takové nežádoucí účinky však nelze zcela vyloučit – počet účastníků studií byl v některých případech velmi malý, takže vzácné vedlejší účinky mohly zůstat neodhaleny.

Pozor – příliš mnoho zinku může být škodlivé!

Pokud je příjem zinku vysoký a zároveň nízký příjem mědi, může se také rozvinout anémie. Kromě toho může dojít k nežádoucím interakcím při současném užívání zinku s určitými léky nebo potravinami.

Ohledně doplňků zinku se poraďte se svým rodinným lékařem.

Tělo většinou stejně přijímá dostatek zinku, aby pokrylo svou denní potřebu běžnou stravou. Každý, kdo chce užívat doplňkový (vysokodávkovaný) přípravek se zinkem na nachlazení, by se měl nejprve poradit se svým rodinným lékařem.

Měsíček proti zánětu spojivek

Někdy se konjunktivitida rozvine v průběhu chřipky. Zde může pomoci čaj z měsíčku lékařského:

Chcete-li to provést, zalijte jeden až dva gramy květů měsíčku asi 150 mililitry horké vody. Nechte deset minut louhovat a poté části rostliny přeceďte.

Dva čisté obklady namočte do mírně vychladlého nálevu a přiložte na zavřené oči. Nechte působit, dokud obklady nevychladnou (asi 15 minut).

Měsíček proti zánětu spojivek

Někdy se konjunktivitida rozvine v průběhu chřipky. Zde může pomoci čaj z měsíčku lékařského:

Chcete-li to provést, zalijte jeden až dva gramy květů měsíčku asi 150 mililitry horké vody. Nechte deset minut louhovat a poté části rostliny přeceďte.

Dva čisté obklady namočte do mírně vychladlého nálevu a přiložte na zavřené oči. Nechte působit, dokud obklady nevychladnou (asi 15 minut).

Sauna pro nachlazení

Saunování je stejně neužitečné, když jste nachlazení. Viry nachlazení nelze jednoduše vypotit. Někdy jsou pak příznaky nachlazení ještě závažnější.

Vysoké teploty navíc zatěžují kardiovaskulární systém. Především kdo má horečku a/nebo se cítí velmi nemocný, nemá v sauně co dělat.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.