Domácí léky na herpes: co pomáhá

Jaké domácí prostředky pomáhají s herpesem?

Od medu přes čajovníkový olej až po meduňku – existuje mnoho domácích léků na opar. Většinou je postižení používají, když se chtějí například rychle zbavit oparu.

Pokud se vyskytnou komplikace, jako je celotělový opar (eczema herpeticatum) nebo oparová encefalitida, je nutná návštěva lékaře. Lékař obvykle podává léky inhibující virózy (virustatika), obvykle jako infuze, aby se předešlo možným vážným následkům.

  • Naneste příslušnou látku na vatový tampon.
  • Použijte jej k roztírání domácího léku na postižené místo a ne přímo prsty.
  • Vatový tampon po jednom použití zlikvidujte.
  • Poté si důkladně umyjte ruce.

Pokud budete dbát na hygienu a předem se o aplikaci látek informujete, můžete správný domácí lék na opar použít rozumně.

Mezi nejznámější z mnoha domácích prostředků:

Med proti herpesu

Med obsahuje takzvané antimikrobiální látky, tedy takové, které dokážou zabíjet bakterie a viry a bránit jejich množení. Jakmile začne být opar patrný, například na rtu, naneste na postižené místo trochu medu. Vzhledem k tomu, že med také uzavírá otevřené oblasti oparu, snižuje šíření virů a tím i riziko infekce.

Dalším včelím produktem s antimikrobiálním účinkem je propolis. Síla jeho účinku se však může značně lišit. Složení propolisu totiž závisí na různých faktorech, jako je druh včel, roční období a region. Propolis není oficiálně schválen jako lék, ale prodává se jako doplněk stravy nebo kosmetika.

Tea tree olej proti herpesu

Opar lze nejúčinněji bojovat s tea tree olejem, pokud jej aplikujete na postižené místo co nejdříve a v pravidelných intervalech. Pokožka dobře vstřebává zředěný čajovníkový olej a virům je zabráněno v množení.

Někteří nemocní uvádějí, že včasná aplikace látky, již při prvních příznacích, jako je svědění nebo brnění, dokonce zabrání propuknutí oparu.

Zinková mast a zubní pasta proti oparu

Zinek působí protizánětlivě a dokáže tedy zmírnit i herpetické projevy. Proti samotným virům nemá zinek téměř žádný účinek. Jeho dezinfekční účinek je zaměřen především proti bakteriím. Přesto někteří lidé úspěšně používají proti oparu zinkovou mast. Úspěch je založen na jeho vysoušecím efektu a jeho pozitivním vlivu na mokvající puchýře.

Kritici na druhé straně mají tendenci nedoporučovat používání zubní pasty na herpes. Zubní pasta obsahuje dráždivé látky, které mohou dále poškodit pokožku napadenou viry. Navíc mnoho past nemá vůbec žádný hojivý účinek, protože účinek zubní pasty na herpes je způsoben zinkem. To však neobsahuje každý druh zubní pasty.

Meduňka proti oparu

Meduňka byla po staletí považována za cenný domácí lék a stejně tak je tomu i u oparů. Ve skutečnosti je to jeden z mála domácích prostředků, jehož účinnost výzkumníci skutečně prokázali ve studiích. Některé účinné látky v léčivé rostlině brání herpetickým virům proniknout do buněk těla.

Další domácí léky na herpes

Existuje mnoho dalších látek, které jsou považovány za domácí léky na herpes. Proti herpesu prý pomáhá například i aloe vera, česnek, černý čaj nebo zázvor. Před použitím domácích prostředků je však vhodné se poradit v lékárně nebo u lékaře. Některé prostředky totiž mohou být i škodlivé, pokud se používají nesprávně.

Ačkoli v současné době existuje jen velmi málo vědeckých výzkumů na toto téma, mnoho pacientů uvádí účinné použití lysinu proti herpesu.

Jaké domácí prostředky rychle pomáhají proti herpesu?

Oba mají jedno společné: čím dříve jsou aplikovány, tím lepší je účinek. Je proto důležité, aby postižení aplikovali vhodné domácí prostředky nebo léky, jakmile zaznamenají typické příznaky propuknutí herpesu. Typické znaky jsou:

  • Bolest
  • Brnění
  • Pocit stísněnosti
  • Celková únava a únava

Když je však propuknutí herpesu již v plném proudu, domácími prostředky lze dosáhnout jen máloco.

Domácí léky na opar nepatří mezi klasické léky jako antivirové krémy či tablety (antivirotika), ani nevyžadují lékařský předpis. V mnoha případech se postižení uchýlí k domácí léčbě, aby se rychle zbavili například oparů.

To však neznamená, že domácí léčba je v podstatě bezcenná. Často obsahují účinné látky, které pravděpodobně pomáhají proti patogenům, jako jsou herpetické viry, ale chybí podložené údaje.