Domácí léky na plíseň nehtů (například ocet)

Domácí prostředky proti plísním nehtů

Ať už se jedná o knížky, internet nebo vlastní babičku – domácí prostředky proti plísním nehtů jsou doporučovány z mnoha stran jako alternativa nebo doprovodné opatření ke klasické léčbě.

Mnoho postižených například brouzdá po internetu a hledá zasvěcený tip na plíseň nehtů a snaží se léčit plíseň nehtů v raných stádiích pomocí domácího léku sami.

Výhodou domácích prostředků je, že jsou částečně již dostupné v domácnosti a často levnější než lékařské prostředky. Zda domácí prostředky jako ocet, citron nebo zubní pasta skutečně pomáhají proti plísním nehtů, však většinou není lékařsky prokázáno nebo alespoň dostatečně prozkoumáno.

(Jablečný) ocet proti plísním nehtů

Ocet proti plísni nehtů je velmi běžný domácí lék a někteří pacienti se ptají, zda lze plíseň nehtů úspěšně léčit octem.

Aplikace na plísně nehtů na nohou má často podobu koupele nohou: k tomu smíchejte teplou vodu s octem v poměru 1:1 a koupejte v ní nohy po dobu 10 až 15 minut. Zejména jablečný ocet je často doporučován jako domácí lék na plísně nehtů na nohou.

Případně můžete namočit vatový tampon nebo vatový tampon do octa a potřít jím napadený nehet.

Místo octa se někdy používá octová esence proti plísním nehtů. Jedná se o ocet s vysokým obsahem kyselin. Octová esence by měla být aplikována na postižená místa jednou až třikrát denně. Zde se ale doporučuje opatrnost, protože kolem nehtu může dojít k podráždění kůže!

Léčivé rostliny proti plísním nehtů

Na plísně nehtů a jiné plísňové infekce kůže klasická fytoterapie doporučuje léčivé byliny, jako jsou listy šalvěje, květy měsíčku, kořen kurkumy, listy rozmarýnu a skořice. Léčivé byliny lze užívat vnitřně jako čaj nebo zevně (např. na koupel nohou).

Obecně při mykózách se doporučuje i česnek. Na plíseň nehtů lze nakrájet nebo rozdrtit v lisu na česnek a poté aplikovat na postižený nehet. Při vnitřním užívání by měl také pomoci, zejména ve formě vysokodávkovaného preparátu z lékárny.

Tea tree oil proti plísním nehtů

Dalším často doporučovaným domácím lékem na plíseň nehtů je olej z čajovníku. Plíseň nehtů by se s ním měla dát účinně zabít. Esenciální olej je také obecně dobře snášen.

Aplikace je podobná jako u octa: Nehtová plíseň bude třikrát až čtyřikrát denně s vatou namočenou v oleji z čajovníku. Můžete také nakapat pár kapek přímo na nemocný nehet nebo do koupele nohou.

Mnoho lékáren nabízí také bylinný olej na plíseň nehtů, který kromě tea tree oleje obsahuje například silice ze šalvěje nebo meduňky.

Jedlá soda proti plísním nehtů

Hydrogenuhličitan sodný obsažený v jedlé sodě prý také pomáhá proti plísním nehtů, když se používá samostatně jako koupel nohou.

Citron proti plísním nehtů

Citron je osvědčený domácí lék na plíseň nehtů: namočte vatový tampon do čerstvé citronové šťávy a ráno a večer přiložte na postižený nehet. Tento postup opakujte denně po dobu několika týdnů – dokonce i několik dní po odeznění příznaků.

Další domácí prostředky proti plísním nehtů

Proti plísním nehtů se nejčastěji doporučuje tea tree olej a ocet. Jsou však známy další domácí prostředky na plíseň nehtů, například vlastní moč, slaná voda nebo alkohol. Opět platí, že účinnost je sporná.

Domácí léky na plíseň nehtů: Závěr

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.