Chmel pro poruchy spánku

Jaký účinek má chmel?

Za esenciální účinné látky chmele jsou považovány hořčiny humulon a lupulon. Produkují se ve žláznatých šupinách chmelových hlávek a mají spánek navozující a sedativní vlastnosti. Dalšími důležitými složkami chmelových hlávek jsou flavonoidy (sekundární rostlinné sloučeniny), třísloviny a malé množství silice.

Studie také prokázaly, že chmel má antibakteriální, protiplísňové (protiplísňové) vlastnosti stimulující chuť k jídlu, stimulaci žaludeční šťávy, antispasmodické vlastnosti a vlastnosti podobné estrogenu.

K čemu se chmel používá

Samičí květenství chmele (chmelové šištice) se doporučují jako tradiční bylinný lék na duševní neduhy, jako je neklid, úzkost a poruchy spánku. Velmi často se chmel používá v kombinaci s jinými léčivými rostlinami, jako je kozlík lékařský nebo meduňka lékařská.

Kromě toho se chmel používá v lidovém léčitelství při dalších zdravotních problémech. Tyto zahrnují:

  • Ztráta chuti k jídlu
  • Onemocnění močového měchýře a ledvin

K prokázání účinnosti je však v těchto oblastech zapotřebí další výzkum.

Protože chmel obsahuje poměrně velké množství rostlinných estrogenů (fytoestrogenů), diskutuje se i o tom, zda může pomoci při hormonálních poruchách – například menstruačních a menopauzálních příznacích.

Jedna studie například ukázala, že každodenní užívání chmelového extraktu zlepšilo závažnost návalů horka během menopauzy po šesti týdnech léčby. K potvrzení účinnosti chmele je však zapotřebí více důkazů.

Jak se chmel používá?

Kdo trpí nervovým neklidem nebo poruchami spánku, může pít chmelový čaj. K přípravě čaje zalijte asi 150 mililitry vroucí vody jednu až dvě čajové lžičky rozdrcených sušených chmelových hlávek.

Další možnost aplikace nabízejí hotové přípravky s chmelem a většinou i jinými léčivými rostlinami. Chmelové tablety nebo chmelové pastilky užívejte podle pokynů v příbalovém letáku nebo podle doporučení svého lékaře či lékárníka.

Nervový neklid nebo poruchy spánku se také zlepšují plnými chmelovými koupelemi. Na plnou koupel použijte asi 20 gramů rostliny. K tomu si připravte extrakt s horkou vodou, nechte vyluhovat, sceďte a poté přidejte do koupele.

Ke zklidnění kojenců a batolat nebo při poruchách spánku, neklidu či úzkostných poruchách pomáhají chmelové polštářky – tedy bavlněný polštářek naplněný chmelovými šiškami, který dáte do postele.

Zhruba po týdnu je potřeba náplň obnovit, aby polštář nadále uplatňoval svůj účinek. Kromě chmelových šišek můžete do povlaku na polštář přidat i další sušené léčivé rostliny jako je meduňka, levandule a heřmánek.

Jaké vedlejší účinky může chmel způsobit?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky užívání chmele.

Sbírání chmele může způsobit bolesti hlavy, ospalost, zánět kůže (dermatitidu) a bolesti kloubů. Chmel však není jedovatý.

Co byste měli mít na paměti při používání chmele

  • Je možné, že chmel může zhoršit vaši schopnost řídit. Proto preventivně nesedejte za volant vozidla po jeho převzetí.
  • Nejsou známy žádné lékové interakce.
  • Chmel je bezlepkový.
  • Chmelový čaj je povolen i v těhotenství. O vhodném dávkování se nejlépe poraďte se svým lékařem.

Jak získat chmelové produkty

Řezané, sušené chmelové hlávky a odpovídající hotové přípravky jako chmelové kapsle, tablety nebo dražé zakoupíte ve své lékárně a dobře zásobených drogeriích. Obvykle se kombinují s jinými léčivými rostlinami.

Co je chmel?

Chmel obecný nebo pravý (Humulus lupulus) patří do čeledi konopovitých (Cannabaceae). Původ této prastaré kulturní rostliny není přesně znám. Dnes se pěstuje v mírných pásmech Evropy, západní Asie a Severní Ameriky – k vaření piva a k výrobě léků. Vyskytuje se i ve volné přírodě, například v keřích a živých plotech, na březích a okrajích lesů.

Z podnože každý rok vyraší nové stonky – pravotočivé výhony, drsné s popínavými chlupy. Divoký chmel přitom dosahuje výšky šesti metrů a chmel pěstovaný dokonce dvanáct metrů. Na lodyhách vyrůstají tří- až pětilaločné listy, které jsou proti sobě ve dvojicích (opačné olistění) a jsou velmi drsné díky mnoha drobným štětinkám.

Chmel je dvoudomý, takže existují samčí a samičí exempláře rostliny. Drobné, samčí, zelenobílé květy jsou uspořádány ve volných, převislých květenstvích.

Kuželovitému vzhledu přispívají vejčité listeny, které nad sebou leží jako střešní taška. V jejich paždí jsou po dvou listenech, na jejichž bázi jsou drobné, nenápadné samičí květy. Na vnitřní straně listenů jsou drobné žláznaté šupinky (chmelové žlázky, lupuli glandula). Ty obsahují léčivě používané složky pravého chmele.

Příbuzným druhem chmele je chmel japonský (Humulus scandens), který se používá v tradiční čínské medicíně (TCM).