Hormonální žlázy: Struktura a funkce

Co jsou endokrinní žlázy?

Endokrinní žlázy u lidí jsou produkcí důležitých hormonů. Nemají vylučovací kanál, ale uvolňují své sekrety (hormony) přímo do krve. To je důvod, proč se endokrinní žlázy nazývají endokrinní žlázy. Jejich protějšky jsou exokrinní žlázy, které uvolňují své sekrety vylučovacími kanály na vnitřní nebo vnější povrchy. Patří sem slinné žlázy, potní žlázy a slzné žlázy.

Nejdůležitější endokrinní žlázy a jejich hormony

Následující žlázy s vnitřní sekrecí produkují důležité mediátory pro tělesné procesy.

hypothalamus

Je to důležitý kontrolní orgán v hormonálním systému. Reguluje produkci hormonů v hypofýze prostřednictvím takzvaných „uvolňujících hormonů“ (jako je GnRH) a „inhibičních hormonů“ (jako je somatostatin, dopamin).

Hypofýza (hypofýza)

Ve svých předních a zadních lalocích produkuje různé hormony. Mezi ně patří mimo jiné:

 • Růstový hormon (somatotropin): důležitý pro růst a vývoj.
 • Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH): stimuluje produkci hormonů štítnou žlázou
 • adrenokortikotropní hormon (ACTH): stimuluje produkci hormonů v kůře nadledvin
 • Folikulostimulační hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH): U žen mimo jiné stimulují zrání vajíček, ovulaci a produkci estrogenu. U mužů podporují produkci spermií.
 • Oxytocin: způsobuje kontrakci děložního svalstva při porodu (porodní bolesti) a kontrakci svalových buněk mléčné žlázy po porodu (vypouštění mléka).
 • Vasopresin (antidiuretický hormon, ADH): inhibuje vylučování moči (diurézu) a stahuje krevní cévy (což zvyšuje krevní tlak).

Štítná žláza

Produkuje dva hormony štítné žlázy trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4). Ty jsou důležité pro růst, vývoj, spotřebu kyslíku a tvorbu tepla.

Příštítných tělísek

Produkuje parathormon, který reguluje hladinu vápníku a fosforu v krvi.

Nadledvinky

V kůře nadledvin jsou produkovány následující hormony:

 • Glukokortikoidy (kortizol): Regulace metabolických procesů, stresový hormon atd.
 • Aldosteron: podílí se na regulaci rovnováhy soli a vody
 • Androgeny (jako je testosteron): mužské pohlavní hormony

„Stresové hormony“ adrenalin, noradrenalin a dopamin jsou produkovány v dřeni nadledvin. Připravují tělo na stresovou reakci, například zvýšením krevního tlaku, zrychlením tepu a zastavením střevních pohybů.

Slinivka břišní

Pouze určité ostrůvkovité tkáňové části slinivky břišní (tzv. Langerhansovy ostrůvky) mají funkci žláz s vnitřní sekrecí, tj. produkují hormony. Tyto jsou

 • Inzulin: snižuje hladinu cukru v krvi
 • Somatostatin: je také produkován hypotalamem a inhibuje různé hormony (inzulín, glukagon, růstový hormon atd.)

Ovaria

Produkují ženské pohlavní hormony estrogeny a gestageny (jako je progesteron) a v malém množství i mužský pohlavní hormon testosteron.

Varlata

Varlata produkují testosteron a v malých množstvích estrogen estradiol.

Jakou funkci mají endokrinní žlázy?

Endokrinní žlázy řídí četné orgánové funkce a tělesné procesy prostřednictvím hormonů, které produkují. Patří mezi ně například různé metabolické procesy, bilance soli a vody, tělesná teplota, oběh, chování a sexuální funkce.

Kde se nacházejí endokrinní žlázy?

Hypotalamus, hypofýza a epifýza jsou umístěny v mozku: hypotalamus je součástí diencefala. Je spojena s hypofýzou (hypofýzou) na spodině lební přes tzv. stopku hypofýzy.

Malá epifýza se nachází hluboko uvnitř mozku: leží na zadní stěně třetí komory (komory jsou dutiny v mozku vyplněné mozkomíšním mokem).

Štítná žláza se dvěma laloky se nachází v přední části krku těsně pod hrtanem. Jeho dva laloky leží vpravo a vlevo od průdušnice. Čtyři malá příštítná tělíska jsou umístěna nahoře a dole na zadní straně štítných laloků.

Ženské pohlavní žlázy – dva vaječníky – jsou umístěny v pánvi na obou stranách dělohy. Mužské pohlavní žlázy, dvě varlata, leží společně v šourku, a jsou tedy umístěny mimo tělo. Je zde o pár stupňů chladněji než uvnitř těla, což je nezbytné pro tvorbu spermií.

Jaké poruchy mohou ovlivnit žlázy s vnitřní sekrecí?

Poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí mohou vést ke snížené nebo zvýšené produkci příslušných hormonů. Takové poruchy mohou být velmi odlišné povahy.

Například endokrinní žlázy již nemusí být schopny produkovat dostatečné množství hormonů v důsledku zánětu nebo poranění (v důsledku nehody nebo operace). Totéž se může stát, pokud nádor vyvíjí velký tlak na endokrinní žlázu.

Nádory však mohou také „napodobovat“ tkáň endokrinních žláz, takže dochází k produkci nadměrného množství hormonů.

Infekční onemocnění a autoimunitní onemocnění mohou také narušit funkci žláz s vnitřní sekrecí. Jedním z příkladů autoimunitního onemocnění, které postihuje žlázy s vnitřní sekrecí a jejich produkci hormonů, je diabetes 1. typu: u postižených ničí imunitní systém buňky slinivky břišní produkující inzulín. To má za následek nebezpečný nedostatek inzulínu, který je nutné léčit.