Koňský kaštan pro žilní nedostatečnost

Jak koňský kaštan působí?

Léčebně se využívají sušená semena jírovce a extrakty z nich. Hlavní účinnou látkou je β-escin, ale obsahuje také flavonoidy, mastný olej a škrob.

K čemu se jírovec používá?

Díky těmto mechanismům účinku jsou standardizované extrakty ze semen jírovce lékařsky uznávány pro léčbu chronické žilní nedostatečnosti (CVI). To způsobuje příznaky jako např

  • Otok nohou
  • křečové žíly
  • těžké, bolavé a unavené nohy
  • svědění a napětí v lýtkách
  • noční křeče v lýtkách

Kromě toho se kůra jírovce tradičně používá jako lék:

  • vnitřně k léčbě potíží způsobených poruchami žilního oběhu, jako je pocit tíhy v nohou
  • zevně proti pálení a svědění hemoroidů

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše nepříjemné pocity přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Vnitřně užívané přípravky s obsahem jírovce mohou v některých případech způsobit svědění, nevolnost a žaludeční potíže. V takových případech přejděte na přípravky se zpožděným uvolňováním účinné látky (retardované přípravky).

Při vnější aplikaci se někdy objevuje svědění.

Jak se jírovec používá?

Pro dávkování a použití přípravků si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Délka léčby chronické žilní nedostatečnosti by měla být alespoň tři měsíce.

Co byste měli mít na paměti při používání jírovce

Přípravky z jírovce pro vnější použití by měly být aplikovány pouze na neporušenou kůži. To se týká zejména mastí, emulzí a krémů.

Poznámka: Nezpracovaná semena, listy, květy a kůra jírovce obsahují toxický aesculin. Mimo jiné může zvýšit riziko krvácení. Proto se tomu vyhněte!

Jak získat jírovec a produkty z něj

V lékárnách jsou k dostání různé hotové léčivé přípravky s obsahem jírovce, jako jsou kapsle, tablety, masti nebo krémy, ale i kapky. Občas dobře zásobená drogerie nabízí i produkty s jírovcem.

Zajímavosti o jírovci

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je až 30 metrů vysoký opadavý strom, který svými velkými pěti až sedmiprstými listy a nápadnými bílými až růžovými korunami květů tvoří na jaře honosnou korunu stromu.

Domov jírovce sahá od střední Asie až po východní Evropu. Dnes lze strom nalézt vysazený po celé Evropě v parcích, alejích a zahradách a také volně roste například na okrajích lesů.

Mletá semena i výtažky ze semen se odedávna používají jako prací prostředek, protože mají účinek podobný mýdlu. Celá semena jírovce se používají také jako krmivo pro prasata a ovce, v chovu ryb a při krmení zvěře.