Přeslička: Jak to funguje

Jaký je účinek přesličky rolní?

Sterilní, nadzemní části přesličky rolní (také známé jako přeslička rolní nebo přeslička rolní) se léčebně používají jako bylina přesličky rolní. Důležitými složkami jsou hojně zastoupená kyselina křemičitá (křemík), dále flavonoidy, silikáty a deriváty kyseliny kávové.

Přeslička rolní má na tělo různé účinky:

Diuretický účinek

Složky mají diuretický účinek. Jako tradiční bylinný lék se proto přeslička rolní používá vnitřně jako proplachovací terapie při bakteriálních a zánětlivých onemocněních močových cest nebo ledvinových štěrcích.

Přípravky s obsahem přesličky dokážou vyplavit i zadržování vody v těle (otoky).

Dobré pro kosti

Existují také důkazy ze studií na zvířatech a ze zkumavek, že přeslička je dobrá pro kosti. Výzkumníci připisují takový účinek vysokému obsahu oxidu křemičitého a oxidu křemičitého, který obsahuje. Oxid křemičitý zlepšuje tvorbu, hustotu a konzistenci kostní a chrupavkové tkáně tím, že podporuje syntézu kolagenu a zlepšuje vstřebávání a využití vápníku.

K potvrzení těchto předpokladů jsou však zapotřebí studie na lidech.

Vliv na vlasy

Jednou z kvalifikací studií je, že vědci nezkoumali přesličku samotnou, ale použité přípravky pro růst vlasů se skládaly z různých složek – zahrnut byl například i vitamín C a rostlinné aminokyseliny.

Podporuje hojení ran

Při vnější aplikaci léčivá rostlina pravděpodobně podporuje léčbu špatně se hojících ran. Pro další podporu důkazů je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Použití v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství má Equisetum arvense léčivý účinek i v jiných oblastech použití, například při tuberkulóze a na klouby při revmatismu a dně. Jeho účinnost v těchto oblastech nebyla vědecky prokázána.

Jak se přeslička rolní využívá?

Léčivou rostlinu lze užívat vnitřně i zevně. Dostupné jsou různé dávkové formy, jako jsou kapsle, potahované tablety, tablety a tekuté přípravky, jako je koncentrát přesličky.

Sušená bylina se také používá k přípravě čajů a extraktů. Posledně jmenované lze použít na obklady a koupele.

Alternativně k čaji můžete použít hotové přípravky, jako jsou dražé, kapsle nebo kapky Equisetum arvense – podle pokynů v příslušném příbalovém letáku nebo doporučení vašeho lékaře či lékárníka.

Na špatně se hojící rány si můžete připravit tekutý výtažek z přesličky rolní na obklady: K tomu povařte deset gramů natě přesličky půl hodiny v jednom litru vody. Tekutinu přefiltrujte přes hadřík a jemně vymačkejte. Namočte gázové obvazy do odvaru a přiložte je na postižená místa kůže.

Hojení ran lze podpořit i koupelí z přesličky (částečná koupel). Jako přísadu do koupele použijte dva gramy přesličky na litr vody.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může způsobit přeslička?

Žaludeční potíže se po vnitřním užití objevují velmi zřídka.

Co byste měli mít na paměti při používání přesličky

Při proplachovací terapii přípravkem Equisetum musíte pít dostatečné množství tekutin. Jsou nutné alespoň dva litry denně.

Protože neexistují žádné poznatky o bezpečnosti, snášenlivosti a účinnosti užívání u těhotných žen, kojících matek a dětí do dvanácti let, měly by se tyto skupiny lidí léčivé rostlině vyhýbat.

Jak získat produkty přesličky

Řezanou bylinu přesličky a různé lékové formy seženete v lékárně. O správném užívání a dávkování přesličky se informujte v příslušné příbalové informaci nebo u svého lékaře či lékárníka.

Co je přeslička?

Zvláštní roli v botanice hrají přesličky (rod Equisetum, čeleď přesliček). Jsou malým zbytkem větší skupiny rostlin, které dominovaly vegetaci v dřívějších obdobích historie Země (karbon, perm). Některé z nich vyrostly do vysokých stromů.

Naproti tomu dnešní přesličky, kterých je stále kolem 30 různých druhů, jsou všechny vytrvalé bylinné výtrusné rostliny s téměř celosvětovým rozšířením. Pouze v Austrálii a na Novém Zélandu se nevyskytují.

Přeslička rolní (Equisetum arvense), která se používá léčebně, vytváří na jaře plodné výhony. Jsou nevětvené, vzpřímené, světle hnědé barvy a nesou kuželovité, hnědavé sporofyly s několika schránkami výtrusů.

Stonky jsou drsné a tvrdé díky uloženému oxidu křemičitému – to je i případ jiných druhů Equisetum. Proto se v minulosti používaly jako čisticí prostředek, zejména na cínové nádobí. Proto je přeslička lidově známá také jako „cínová bylina“.

Největším zástupcem čeledi přesličkovitých je přeslička obrovská (E. giganteum), jejíž tenké, až 20 metrů dlouhé výhony vylézají po jiných rostlinách. Mezi další druhy Equisetum patří přeslička zimní (E. hyemale), přeslička rybniční (E. fluviatile) a přeslička bahenní (E. palustre).

Pokud si chcete přesličku rolní sami nasbírat a využít ji k léčbě, měli byste se ujistit, že získáte správnou rostlinu a ne příbuzný druh – zejména ne přesličku bahenní. Obsahuje velké množství jedovatého alkaloidu palustrinu.