Horký vzduch | Tepelná terapie jako fyzioterapie

Horký vzduch

Terapie horkým vzduchem je suchá tepelná terapie ve kterém pacient nepřijde do styku s topným médiem. Obvykle se tak používá infračervený tepelný zářič, který nevyzařuje UV paprsky a který může dodávat sálavé teplo do velké oblasti zpracování. Ošetření horkým vzduchem obvykle trvá 15-20 minut.

Je vhodný i jako přípravné opatření před Krankengymnastik nebo masáž. Stejně jako ostatní varianty tepelná terapie, léčba horkým vzduchem má svalový relaxační účinek, zlepšuje se krev oběh a stimuluje metabolismus. Teplo zprostředkované lampou červeného světla by mělo pronikat hluboko do tkáně a dokonce dosáhnout klouby. Aplikace proto může pomoci s krk a zpět bolest, revmatická onemocnění a po úrazech, navíc při nachlazení s postiženými nosními dutinami. Také děti na novorozenecké stanici se mohou zahřát kvůli opatrnému vyzařování tepla infračervenými zářiči, pokud nevytvářejí ještě dostatečně vlastní teplo těla.

Tepelná terapie pomocí ultrazvuku

In tepelná terapie„lze teplo aplikovat specificky na ošetřovanou oblast pomocí vysokofrekvenčních ultrazvukových kmitů (800 - 3000 kHz). The ultrazvuk vlny dosahují hlubokých svalů, šlachy, vazy a klouby a terapii lze proto aplikovat zvláště cíleně a lokálně. Je také možné aplikovat léky přes kůži pomocí ultrazvuk. Tepelná terapie pomocí ultrazvuk lze použít například při revmatu bolesti kloubů, při léčbě podráždění šlach a jiných zánětlivých onemocnění pohybového aparátu. Může být předepsán lékařem a provádí jej většina fyzioterapeutických zařízení.

  • Vodní gamnastika
  • Studená terapie
  • Metody svalové relaxace
  • Ruční terapie