Jak dlouho trvá těhotenství?

Těhotenství: výpočet po menstruaci

Většina žen nezná přesné datum početí, ale první den poslední menstruace. Na tomto základě lze délku těhotenství vypočítat pomocí tzv. Naegeleho pravidla: Pro pravidelný cyklus 28 dní se od prvního dne poslední menstruace připočítává sedm dní a jeden rok a poté se odečítají tři měsíce. Výsledek je považován za možný termín dodání. Příklad:

Podle Naegeleho pravidla tak těhotenství čistě matematicky trvá 280 dní (40 týdnů).

Jak dlouho ale těhotenství trvá, pokud je cyklus nepravidelný? V takovém případě jsou průměrné dny odchylující se od 28denního cyklu k tomuto výpočtu přičteny nebo odečteny. Toto tzv. rozšířené Naegeleho pravidlo se nejčastěji používá pro výpočet délky trvání v těhotenství.

Těhotenství: Výpočet podle doby početí

Pokud není známo početí ani poslední menstruace

Výpočet na základě ultrazvuku

Poměrně přesné určení věku dítěte je dnes možné pomocí ultrazvukového vyšetření. Je to proto, že v prvních týdnech velikost embrya úzce souvisí s gestačním věkem. Průměr plodových obalů lze měřit od sedmého týdne a první srdeční ozvy embrya jsou slyšet již šest týdnů po menstruaci.

Jak se uvádí doba trvání?

Kdy se vlastně miminko narodí?

Procento dětí, které se skutečně narodí ve vypočítaný termín porodu po 267 nebo 280 dnech, jsou jen čtyři procenta. Třicet procent dětí se narodí o čtyři dny dříve nebo později a 66 procent do tří týdnů (s tolerancí deseti dnů) před nebo po vypočteném datu. To byste měli mít na paměti, když se budete dívat na vypočítanou dobu těhotenství v porodnickém deníku.