Jak dlouho trvá žaludeční chřipka: Doba do zotavení

Gastrointestinální chřipka: inkubační doba

Inkubační doba popisuje dobu mezi infekcí infekčním onemocněním a objevením se prvních příznaků.

V průměru trvá jeden až sedm dní, než se po infekci objeví první příznaky gastroenteritidy. U některých patogenů se však první příznaky mohou objevit během několika hodin. U jiných může trvat týdny, než si nakažená osoba něčeho všimne.

Inkubační doba pro infekci běžnými patogeny manganové chřipky je přibližně:

 • Norovirus: 50 až XNUMX hodin
 • Rotavirus: jeden až tři dny
 • Salmonella: 72 až XNUMX hodin (v závislosti na množství požité salmonely)
 • EHEC: dva až deset dní (v průměru tři až čtyři dny)
 • Campylobacter: dva až pět dní
 • Shigella (bakteriální úplavice): dvanáct až 96 hodin
 • Entamoeba histolytica (amébová úplavice): mezi třemi dny a sedmi dny, v některých případech déle
 • Otrava jídlem: jedna až tři hodiny (Staphylococcus aureus), sedm až 15 hodin (Clostridium perfringens)

Gastroenteritida: trvání příznaků

Průjem, který trvá déle než tři týdny, lékaři nazývají chronickým průjmem. Může se objevit např. u pacientů s imunodeficiencí: Porucha obranyschopnosti organismu může významně prodloužit trvání gastroenteritidy. Je také možné, že průjem může trvat týdny nebo dokonce měsíce, pokud paraziti, jako jsou améby a lamblie, způsobují gastroenteritidu.

Jak dlouho příznaky nakonec přetrvávají, závisí – stejně jako inkubační doba – především na příslušném patogenu. Pokud jsou spouštěčem salmonely, infekce trávicího traktu obvykle trvá jen několik dní.

Typická virová gastrointestinální chřipka je také často závažná, ale trvá jen relativně krátkou dobu. Tři dny po propuknutí noroviru nebo rotavirové infekce se trávení obvykle vrátilo do normálu.

Gastrointestinální chřipka způsobená Cambylobacter obvykle trvá poněkud déle: trvání příznaků je zde obvykle čtyři až pět dní. Občas však může trvat až dva týdny, než se pacient postaví na nohy.

Gastroenteritida: Jak dlouho je jeden nakažlivý?

I po odeznění příznaků postižení ještě nějakou dobu pokračují ve vylučování choroboplodných zárodků ve stolici. V důsledku toho existuje riziko infekce ještě několik dní, někdy i týdnů, po domnělém zotavení:

 • Noroviry lze stále měřit ve stolici jeden až dva týdny po uzdravení.
 • EHEC lze detekovat až po dobu tří týdnů,
 • Shigella a Campylobacter dokonce až čtyři týdny.

Dokud jsou patogeny přítomny ve stolici, je potenciálně možné se nakazit. Pravděpodobnost toho však klesá, čím déle se pacient subjektivně cítí opět zdravý. V akutní fázi gastrointestinální chřipky je nejvyšší zatížení organismu patogeny a tím i množství, které postižený vyloučí stolicí. Jak imunitní systém bojuje s patogeny, ty se neustále snižují, a tím i riziko infekce.

Zvláštní případ perzistentních vylučovačů

Perzistentní vylučovači jsou lidé, kteří pokračují ve vylučování bakterií nebo virů déle než deset týdnů, i když už dávno nevykazují příznaky. Postižení si to často neuvědomují, a proto představují trvalé riziko infekce pro ostatní lidi. Tento stav může být dočasný (dočasný trvalý vylučovač), ale může zůstat i doživotní (trvalý vylučovač).

Pravděpodobnost, že se stanete trvalým vylučovačem po záchvatu gastroenteritidy, je však nízká. U některých patogenů však určité zbytkové riziko zůstává: například v případě salmonelózy se asi jedno až čtyři procenta nemocných stanou bezpříznakovými permanentními vylučovači. Věk se zde jeví jako negativní faktor. To znamená, že starší lidé se s větší pravděpodobností stanou trvalými vylučovači než mladší lidé.