Kolik nebo jak málo spánku vaše dítě potřebuje?

Děti se musí nejprve naučit vytvořit si rozumný spánkový režim a dobré spánkové návyky. Rodiče je mohou podpořit a prospět při tom sami sobě – vždyť spánkový rytmus dítěte také ovlivňuje spánek rodičů a tím i celkovou rodinnou atmosféru. Proto jsou důležité pevné návyky a relativně rigidní časy spánku.

Kolik nebo jak málo dítě spí, se liší dítě od dítěte. Stejně jako u dospělých jsou i mezi těmi nejmenšími „krátkospáči“ a „dlouhospáči“. Mnoho rodičů považuje za zvláště stresující, když jejich dítě spadá do první skupiny, tj. má spíše nízkou potřebu spánku. Ale ať už krátké nebo dlouhé spáče, nesnažte se za každou cenu měnit spánkové fáze vašeho dítěte. Existují skutečně údaje o požadavcích na spánek v různém věku (viz níže). Ale to je třeba chápat pouze jako vodítko!

Kolik spánku potřebuje kojenec?

V prvních třech měsících života stráví kojenci v průměru 16 až 18 hodin (z 24 hodin) spánkem. Jsou však miminka, která vystačí na dvanáct hodin, a jiná, která spí až 20 hodin denně. Vše je v pořádku, pokud se kojenec normálně vyvíjí, normálně přibírá a je jinak aktivní.

Kolik spánku potřebuje tříměsíční batole?

Ve věku kolem tří měsíců je průměrná denní délka spánku asi 14.5 hodiny. Několikrát se během noci probouzet je v prvních měsících života normální – kojenci potřebují jedno nebo více jídel a na noc čerstvou plenu. Krmte a přebalujte své dítě v noci s co nejmenším povykem, například s malým světlem a bez hluku. Vaše dítě tak bude snáze pokračovat ve spánku.

Z tohoto důvodu byste si také během nočního krmení nebo přebalování neměli s dítětem hrát nebo na něj příliš mluvit. Vaše dítě se tak naučí, že večer je čas jít spát. Bude si pamatovat, že v noci je nuda a že se hraje pouze ve dne.

Poznámka: Zde uvedené rady platí pouze pro zdravá miminka. Nemocné dítě nebo dítě s horečkou potřebuje okamžitou péči, když se probudí.

Kolik spánku potřebuje šesti až dvanáctiměsíční dítě?

Od šesti do dvanácti měsíců věku je průměrná délka spánku asi 14 hodin z 24. Po šesti měsících už dítě teoreticky vydrží bez nočního jídla. Mnoho dětí v tomto věku skutečně prospí, tedy minimálně šest až osm hodin v kuse – takže s usínáním v 7 hodin se potomek znovu probudí kolem třetí hodiny ranní.

Pro děti tohoto věku se hodí i plyšák nebo plyšový polštářek. Dává mu pocit bezpečí, když se v noci probudí.

Kolik spánku potřebuje jedno až pětileté dítě?

Jak děti stárnou, jejich průměrná doba spánku se snižuje. Například potomci ve věku 18 měsíců v průměru spí asi 13.5 hodiny za 24 hodin. Ve věku tří let se to snižuje na průměrných 12.5 hodiny. Nakonec pětileté děti vystačí s průměrným 11.5 hodinovým spánkem.

Období od 3. narozenin do zápisu do školy v šesti letech se nazývá předškolní věk. V této fázi jsou spánkové návyky dětí často dobře zavedené. Pamatujte, že děti mají v tomto věku často noční můry. Pokud se vaše dítě v noci budí a pláče, potřebuje pohodlí a bezpečí. Jemně ho pohlaďte a zašeptejte mu pár uklidňujících slov. Také se neptejte svého dítěte na jeho sen, pokud opravdu není vzhůru – děti se obvykle po noční můře neprobudí správně a rychle znovu usnou. Druhý den ráno obvykle ani nevědí, že snili.