Jak Wobenzym pomáhá při zánětech

To je účinná látka Wobenzymu

Složky Wobenzymu jsou kombinací tří přírodních enzymů: bromelain, rutosid a trypsin. Hlavní složka bromelain patří do rodiny cysteinových proteáz, která se získává z ananasu a má dekongestační účinek na zanícenou tkáň. Totéž platí pro rutosid, flavonoid nacházející se v mnoha rostlinách. Živočišný trypsin je velmi podobný lidskému enzymu a zabraňuje nepřirozenému shlukování krevních destiček. Podporuje krevní oběh a zásobuje tkáň živinami.

Enzymy podporují fyziologické procesy v těle. Způsobují, že metabolické procesy běží mnohem rychleji. V případě zánětu je účinek Wobenzymu založen na urychlení přirozeného procesu hojení.

Kdy se Wobenzym užívá?

Wobenzym se používá především při zánětech a otocích po úrazech. Pomáhá také při akutních zánětech žil (tromboflebitida) a zánětech kloubů (aktivovaná artróza).

Jaké vedlejší účinky má Wobenzym?

Stejně jako u jiných účinných léků se i při užívání Wobenzymu mohou objevit nežádoucí účinky. Ty jsou však relativně malé a vyskytují se spíše zřídka.

Pokud se objeví nepříjemné vedlejší účinky, lze lék bez váhání vysadit. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, je třeba se poradit s lékařem.

Co byste měli mít na paměti při užívání Wobenzymu

Dávkování Wobenzymu se liší v závislosti na závažnosti a typu zánětu. V každém případě je nutné před použitím přečíst přesné pokyny k dávkování v příbalovém letáku nebo se poradit s lékařem či lékárníkem. V případě akutních poranění je třeba léky užívat do úplného zhojení zánětu, ne však déle, než je popsáno. Chronické stavy je třeba konzultovat s lékařem.

Wobenzym se užívá 30 až 60 minut před jídlem a zapíjí se asi 250 ml vody. Užívání současně s jídlem může vést k nesnášenlivosti nebo ztrátě účinku. Tablety jsou potaženy enterosolventním povlakem, který chrání účinné látky před rozkladem v žaludku. Tato ochrana je zaručena pouze v případě, že tabletu spolknete nerozkousanou a nerozbitou.

Předávkovat

Kontraindikace

Při známé alergii na složky nebo pomocné látky se Wobenzym nesmí užívat.

Dále se lék nesmí užívat v případě

  • Poruchy srážlivosti krve (např. hemofilie)
  • Současný příjem s inhibitory srážení krve (antikoagulancia)
  • krátce před nebo po operaci

Existují některé léky, které mohou způsobit nežádoucí účinky a interakce, pokud jsou užívány současně s Wobenzymem. Mezi tyto léky patří:

  • antibiotika (jejich účinek je zesílen)
  • Antikoagulancia (zvyšuje se antikoagulační účinek)

Těhotenství a kojení, použití u dětí

Neexistují dostatečné studie, které by zaručily bezpečnost nenarozeného dítěte při užívání Wobenzymu během těhotenství. Z tohoto důvodu by měl být lék užíván pouze po posouzení rizika a přínosu lékařem.

Složky léku mohou být přenášeny na novorozence prostřednictvím mateřského mléka. Podle současných studií nelze vyloučit krátkodobé či dlouhodobé poškození dítěte.

Jak získat Wobenzym